Skip to content

Nowe przepisy na Florydzie budzą niepokój wśród organizatorów imprez gejowskich w Walt Disney World i innych witrynach

31 de maj de 2023
GettyImages 1229667455

Tegoroczne Gay Days, coroczne wydarzenie dumy LGBTQ+, które przyciąga dziesiątki tysięcy osób do Walt Disney World i innych atrakcji w Orlando, odbywa się w obliczu obaw o ostateczny wpływ serii nowych przepisów, których bronił gubernator Florydy, Ron DeSantis.

Chociaż Disney nie jest sponsorem imprezy, coroczna wizyta uczestników w firmowych parkach rozrywki, w których ubierają się na czerwono, aby wyróżnić się wśród gości, nabiera szczególnego oddźwięku, biorąc pod uwagę walkę firmy z firmą DeSantis, która stworzyła kulturę wojny stały się charakterystyczną częścią jego kampanii prezydenckiej.

Organizatorzy oczekują zarówno bezpieczeństwa, jak i integracyjnej atmosfery podczas wizyty w Magic Kingdom, ale podejmują inne środki ostrożności, biorąc pod uwagę serię rachunków, które DeSantis podpisał na początku tego miesiąca, które są skierowane do społeczności LGBTQ +. Nowe przepisy zmusiły Equality Florida i Human Rights Campaign do wydania stanowi porady dotyczącej podróży.

„Nadal jesteśmy tą niebieską plamką w morzu czerwieni, ale ostatecznie prawa są prawami i to jest interesująca sytuacja, w której się znaleźliśmy” – powiedział Joseph Clark, dyrektor generalny Gay Days.

Wydarzenie zazwyczaj przyciąga około 150 000 do 180 000 ludzi, ale nie jest jasne, ile osób pojawi się w tym roku, powiedział Clark.

Hotel-gospodarz, Doubletree by Hilton w Sea World, jest wyprzedany, powiedział Clark. Ale powiedział, że jest świadomy obaw związanych z podróżowaniem do stanu, za pośrednictwem wiadomości w mediach społecznościowych i bezpośrednich wiadomości, które otrzymał od zaniepokojonych uczestników. Powiedział, że słyszał od około 20 w zeszłym tygodniu, a niektórzy zastanawiali się, czy przyjazd na Florydę jest bezpieczny, a inni nie chcą wspierać wydarzenia w stanie, wiedząc, że część podatków od sprzedaży trafi do stanu rząd. Jeden z potencjalnych uczestników powiedział NBC News na początku tego miesiąca, że ​​chociaż wierzy, że park rozrywki będzie „bezpieczną przestrzenią”, „wszystko wokół niego, wszystko inne, co musisz zrobić, aby się tam dostać, jest teraz przerażające”.

„Opinie były wszędzie” – powiedział Clark. „Goście po prostu nie wiedzą.”

Clark powiedział, że „niezwykle ważne jest, aby nasi goście byli bezpieczni”, co jest jednym z powodów, dla których Gay Days wykupiło Doubletree jako hotel bazowy na weekend.

Powiedział, że od kilku lat obowiązują większe środki ostrożności podczas imprezy. „Po strzelaninie w nocnym klubie Pulse [in 2016] a przechodząc do tego roku, są dodatkowe oczy” na to, co dzieje się w miejscach wydarzeń.

Rzecznik szeryfa hrabstwa Orange odmówił rozmowy o konkretnych środkach, które podejmują.

„Nadal wspieramy parki rozrywki i inne miejsca w naszym korytarzu turystycznym zastępcami po służbie, którzy są zaplanowani na codzienne relacje, oprócz naszych zaplanowanych zastępców patrolowych” – powiedział rzecznik. „W przypadku dużych wydarzeń istnieją plany awaryjne, które są widoczne dla publiczności, a niektóre nie. Będziemy mieć zastępców w oznakowanych i nieoznakowanych pojazdach, na rowerach, motocyklach, a nawet konno, kiedy będzie taka potrzeba”.

Casandra Matej, prezes i dyrektor generalny Visit Orlando, powiedziała w oświadczeniu: „Orlando zawsze było i nadal będzie zróżnicowaną, przyjazną i integracyjną społecznością. Jako najpopularniejszy cel podróży w kraju i wieloletni lider w branży turystycznej, nasza społeczność od dawna wita wszystkich w naszym miejscu docelowym. ”

Gay Days rozpoczęto w 1991 roku jako jeden dzień, w którym społeczność LGBTQ mogła odwiedzić Magiczne Królestwo, odbywające się w pierwszą sobotę czerwca. Wydarzenie, początkowo promowane na komputerowej tablicy ogłoszeń i na ulotkach w barach, zostało zaprojektowane jako zabawna parada, a nie jawny protest. W tamtym czasie Disney podobno miał obawy, ale nie próbował powstrzymać uczestników, którzy nosili czerwone koszule, aby się wyróżnić.

Obróć się do przodu o ponad 30 lat, a Gay Days nie tylko rozciąga się na weekend, ale jest kluczowym motorem przychodów w rejonie Orlando.

Disney nadal nie sponsoruje wydarzenia, ale jego ubiegłoroczny sprzeciw wobec ustawy Don’t Say Gay i wynikające z niej skutki utwierdziły uczestników w przekonaniu, że w parkach będą czuli się bezpiecznie i mile widziani. „Disney bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo” — powiedział Brandon Wolf, rzecznik prasowy Equality Florida.

Firma pozwała DeSantis w kwietniu, twierdząc, że wysiłki gubernatora mające na celu pozbawienie firmy kontroli nad specjalną dzielnicą, która nadzoruje jej parki rozrywki, były aktem politycznej zemsty. Disney zacytował uwagi DeSantisa po tym, jak firma ogłosiła swój sprzeciw wobec przepisów dotyczących praw rodzicielskich, które krytycy nazwali „nie mów gejem” w zeszłym roku.

„Wiemy, że Disney od bardzo dawna wyznaje wartości integracji. Są w sytuacji, w której się znajdują, ponieważ zintensyfikowali „w celu wsparcia społeczności LGBTQ”, powiedział Wolf.

Firma nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w sprawie tegorocznej imprezy, ale we wrześniu ośrodek jest gospodarzem Out & Equal Workplace Summit, największego tego typu wydarzenia na świecie. Współsponsorowanie wydarzenia przez firmę ma miejsce, gdy DeSantis nadal walczy z Disneyem jako „przebudzoną” korporacją, próbując zmienić swoje poparcie dla inicjatyw dotyczących różnorodności, równości i integracji w negatywną stronę.

Inne firmy, w tym Target i Bud Light, również były źródłem sprzeciwu skrajnej prawicy, co wyłania się jako próba wywarcia presji na wsparcie korporacyjne dla Pride w ogóle. Clark powiedział, że jeden z wieloletnich sponsorów korporacyjnych Gay Days, którego nazwiska odmówił, wycofał się z imprezy, chociaż okoliczności tej decyzji są niejasne.

Napięcia na Florydzie nasiliły się na początku tego miesiąca, kiedy DeSantis podpisał ustawy zakazujące opieki potwierdzającej płeć dla nieletnich, a drugą, która jest skierowana na pokazy dragów, które wchodzą w życie natychmiast. Inne przepisy, które wejdą w życie 1 lipca, zabraniają szkołom używania preferowanych przez uczniów zaimków i ograniczają osobom transpłciowym korzystanie z publicznych łazienek innej płci niż ich płeć przy urodzeniu.

Pojawiając się na ceremonii podpisania przed banerem z napisem „Pozwól dzieciom być dziećmi”, DeSantis scharakteryzował przepisy jako sposób na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. „Każą trzecioklasistom deklarować zaimki? Nie robimy zaimków olimpijskich na Florydzie” – powiedział AP.

Ustawa o drag show nakłada kary na miejsca, które dopuszczają dzieci na występy na żywo dla dorosłych, gdzie są narażone na „sprośne” zachowania.

Ale krytycy twierdzą, że ustawa jest niejasna. Prawo próbuje zdefiniować występy jako te, które mają charakter jednoznacznie seksualny, ale jedno miejsce, Hamburger Marys, pozwało, określając je jako chłód wolności słowa.

Gay Days posuwa się naprzód z dwoma wydarzeniami otwartymi dla wszystkich odbiorców, w których wystąpią wykonawcy drag: drag bingo i konkurs Miss Gay Days. Clark powiedział, że kazał wykonawcom podpisać podziękowania, wiedząc, że są świadomi prawa stanowego. „Poinformowaliśmy wszystkie drag queens o szczegółach ustawy, która została uchwalona” – powiedział, dodając, że wykonawcy „potwierdzili, że rozumieją konsekwencje swojego wyboru działania”.

Powiedział, że pokazy drag show nie były problemem w przeszłości, ale „po prostu stawiamy kropkę nad i i przekraczamy t. Grzywny są znaczne i mają wpływ na hotel gospodarza. Wcale nie chcemy ich narażać”.

Wolf powiedział, że prawo „jest napisane w niejasny sposób z nadzieją, że wywoła autocenzurę. Nadzieją republikańskich prawodawców i gubernatora jest to, że ludzie przeczytają go do granic możliwości i ulegną zastraszaniu i groźbom”.

Powiedział, że porada podróżnicza Equality Florida nie miała na celu wezwania do bojkotu stanu, ale sprawienie, by odwiedzający „jasno spojrzeli” na to, co się tam wydarzyło, w tym na posunięcia podjęte przeciwko Disneyowi. Zachęcał osoby uczestniczące w dniach gejowskich, aby zdawały sobie sprawę z obaw, ale także „wykorzystały ducha” początków dni gejowskich, jednego z „widoczności i nieskruszonego oporu i dumy”.

„Przedstawienie musi trwać” – powiedział Wilk. „Nie możemy autocenzurować najbardziej skrajnej prawicowej interpretacji prawa. W rezultacie powinniśmy kontynuować”.

Grupy po prawej stronie protestowały w przeszłości przeciwko Dniom Gejów, ale Clark zauważa różnicę w tym roku. „To nie jest Jerry Falwell na billboardzie” – powiedział. „To są prawdziwe prawa”.

Czy ten post był pomocny?