Skip to content

Nieopowiedziana prawda o chłopięcych Karl Urban

11 de czerwiec de 2022
l intro 1654966686
Jeśli jesteś fanem „Chłopców”, przebojowej serii satyry na superbohaterów Amazona, to prawie na pewno jesteś fanem Billy’ego Butchera. Ponury mentor, który stał się bohaterem, jest jedną z najbardziej zapadających w pamięć postaci telewizyjnych ostatnich lat, a wiele z tego jest zasługą zniuansowanej gry Karla Urbana. Być może znasz już Urbana z bogatych w fandomy serii, takich jak Władca Pierścieni, Star Trek i Marvel Cinematic Universe. Ale pomimo wielu głośnych ról aktora, są jego strony, których większość fanów wciąż nie zna.

Urban pochodzi z Nowej Zelandii. Jak większość aktorów z tamtej części świata, droga, którą wybrał do Hollywood była długa i kręta, bardzo odmienna od tras typowych dla amerykańskich i brytyjskich aktorów. Przyjrzyjmy się niektórym przystankom, które zrobił po drodze i odkryjmy nieznaną stronę tego niezwykle utalentowanego aktora. Oto nieopowiedziana prawda Karla Urbana.

Od Rohanna do Rohanu

Nawet po ogromnym sukcesie „Chłopców” Karl Urban może być nadal najbardziej znany z roli w drugim i trzecim filmie „Władca Pierścieni”. Wiele osób po raz pierwszy zakochało się w Urbanie za jego rolę Eomera z Rohanu, człowieka zdesperowanego, by chronić swoją rodzinę i kraj, ale dręczonego pozornie niemożliwą do pokonania zdradą i korupcją (czego, szczerze mówiąc, prawdopodobnie powinien się spodziewać po kimś o imieniu Smoczy Język). . Eomer był przyjacielem Drużyny Pierścienia, a później stał się bliskim sojusznikiem Aragorna, przywracając więź między królestwami Gondoru i Rohanu. Co dziwne, pierwszą rolą Urbana na ekranie była postać o imieniu Rohann.

Serial był „Shark in the Park”, nowozelandzkim procesem policyjnym, który trwał przez trzy sezony na początku lat 90., łącznie 38 odcinków. Urban miał powtarzającą się rolę w sześciu z tych odcinków, grając młodego narkomana Rohanna Murdocha. Obrabowuje aptekę, a później przypadkowo przedawkuje heroinę, co policja zaczyna podejrzewać o usiłowanie zabójstwa. Jego występy są tak zielone, jak można się spodziewać po każdym aktorze w swojej pierwszej telewizyjnej roli, ale już wtedy był obecny, przykuwając wzrok za każdym razem, gdy był na ekranie.

Psotna wojna z Aragornem

Aragorn z fajką, śmiejąc się

Plany filmowe „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona były znane z ciepłych i zabawnych, tworząc trwałe przyjaźnie i nieoficjalne rodziny. Wiele godzin nagrań zza kulis jest kroniką głupoty, wewnętrznych żartów i zabawnych psikusów. Aktor Aragorna, Viggo Mortenson, znany jest z robienia kawałów na planie – nawet w środku sfilmowanych ujęć – i Urban nie był z tego wyjęty.

Jak ujawnił Urban na Fan Expo 2019, pewnego razu obudził go w środku nocy telefon od swojego agenta, który obiecał mu kupić nowe skarpetki, jeśli po prostu uda się na lot zgodnie z planem. Po tym, jak Urban odpowiedział zdezorientowany, jego agent natychmiast zorientował się, co się stało i po prostu powiedział: „Viggo”. Najwyraźniej Mortensen zadzwonił do agenta Urbana, podszywając się pod Urbana, twierdząc, że nie poleci bez szczęśliwych skarpetek.

Urban wykorzystał swoją szansę, by zrobić kawał Mortensenowi dekadę później, kiedy obaj aktorzy promowali filmy w Hiszpanii. Urban powiedział każdemu dziennikarzowi, jaki mógł, że Mortensen kupił farmę, 1000 kóz i naprawdę zajął się produkcją koziego sera. Ankieterzy pytali Mortensena o jego nowy biznes z kozim serem tak bardzo, że fałszywa historia trafiła do ogólnokrajowych wiadomości.

Jest ikoną gatunku

Bones McCoy w mundurze Gwiezdnej Floty

Granie Eomera we „Władcy Pierścieni” zawsze będzie największym klejnotem w fandomowej koronie Karla Urbana, ale nie jest to jego jedyna ukochana postać z serii. Niewielu jest aktorów w Hollywood, którzy cieszą się taką popularnością jak Urban, kiedyś nazwany przez SyFy „ikoną gatunku”. Zagrał doktora Leonarda „Bonesa” McCoya w uniwersum Star Trek i Skurge the Executioner w Marvel Cinematic Universe. Musi tylko dodać do swojego CV Gwiezdne Wojny i rolę DC, a do końca swoich dni będzie pracował na konwencjach.

Technicznie rzecz biorąc, Urban już bawił się zarówno DC, jak i Gwiezdnymi Wojnami, chociaż większość fanów nie jest tego świadoma. Był w komedii akcji z 2010 roku „RED”, opartej na komiksach pierwotnie opublikowanych przez WildStorm Productions, które stały się wydawnictwem DC. W rzeczywistości to samo można powiedzieć o „The Boys”, które rozpoczęło życie w WildStorm, zanim przeniosło się do Dynamite Entertainment. I chociaż nigdy nie zobaczysz jego twarzy ani nie usłyszysz jego głosu, Urban odegrał rolę w „Gwiezdnych wojnach: Skywalker. Odrodzenie” — przyjaciel i reżyser JJ Abrams przebrał go na planie w kostium szturmowca.

Kiedy dodasz jego role w „Herkulesie” i „Xenie”, jego rolę w „Doomie” z 2005 roku, jego powracającą rolę w serii Riddick i jego kolej jako sędziego tytularnego w „Dredd”, zdajesz sobie sprawę, że Urban to popkultura króla, którego nigdy nie wiedziałeś, że masz.

Taika Waititi osobiście ogolił głowę

Taika Waititi uśmiecha się

Większość ról Karla Urbana pozwala mu zachować tę samą fryzurę, którą kołysze w „Chłopcach”, ale czasami musi pozbyć się grzywy. Kiedyś pozwolił, żeby zrobił to za niego reżyser. Gdybyś przewinął listę wielu reżyserów, z którymi pracował Urban, prawdopodobnie zgadłbyś, o kim mówimy. Za rolę Skurge’a w „Thor: Ragnarok” Urban let Taika Waititi osobiście ogoli głowę.

„Pojawiłem się na planie i przywitał mnie Taika, nasz ceniony reżyser” – powiedział Urban. „Dosłownie przestał reżyserować film, wyszedł i ogolił mi głowę, a potem wrócił do reżyserowania”. Klipy z incydentu są rozrzucone po Internecie i pokazują Waititi uśmiechającego się z chłopięcą radością, gdy zabiera trymer do gęstych loków Urbana. Jest to rodzaj zachowania, którego fani oczekują od Waititi i wiele mówi o uprzejmości Urbana, z którą grał. – Przyjąłem to – powiedział. „Co zrobisz?”

Karl Urban spędza dużo czasu na morzu

Karl Urban łowi ryby na morzu

Jeśli śledzisz Karla Urbana w mediach społecznościowych, wiesz, że morze nie jest mu obce. Jego kanał na Instagramie jest wypełniony postami, które opisują jego hobby związane z wędkarstwem głębinowym. Podobno co trzecie zdjęcie przedstawia Urbana na swojej łodzi lub trzymającego swój ostatni połów. Jest także utalentowanym surferem, o czym przekonało się kilka tysięcy fanów Star Treka, gdy Urban opublikował na swoim kanale YouTube film o trollingu zatytułowany „Karl Urban: STAR TREK COMIC-CON SNEAK PEAK !!” to właśnie pokazało mu, że surfuje przez cztery minuty.

Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że Urban przeniósł swoje żeglarskie kotlety do swojej kariery. Jak ujawnił partner „The Boys”, Jack Quaid podczas pytań i odpowiedzi SiriusXM, jest to jazda miejska w słynnej scenie łodzi motorowej z 2. sezonu. wszystko, co robisz!”

Dlaczego Karl Urban był idealny dla Dredd

Sędzia Dredd skrzywiony

Kiedy seria „Sędzia Dredd” została wznowiona w 2010 roku, Karl Urban został obsadzony w tytułowej roli. Swój mecz A przyniósł na „Dredd” z 2012 roku, zapewniając występ, który fani chwalili. Pojazd Sylvester Stallone z 1995 roku „Sędzia Dredd” chybił celu z tak dużym marginesem, że postać zniknęła z dużego ekranu na lata, ale zespół stojący za ponownym uruchomieniem dokładnie wiedział, czego chcą fani. Celny portret Urbana był prawie nieunikniony, biorąc pod uwagę jego powinowactwo do tej postaci.

Urban powiedział MTV News: „Jestem wieloletnim fanem”Dredd”. Czytałam to dorastając”. Zapytany o film z 1995 roku, Urban nie zgodził się z naleganiem tego filmu na zdjęcie hełmu Dredda – coś prawie niespotykanego w komiksach. „Dla mnie, [the helmet staying on is] niezbędne — powiedział Urban. — To część jego zagadki. To część tego, kim on jest”. Urban znał nawet tę postać na tyle dobrze, że dał notatki scenarzystom „Dredd”. pracują dla niego” – powiedział współautor scenariusza Alex Garland w wywiadzie opublikowanym po raz pierwszy w magazynie Empire.

Jest częścią tajnego epizodu DC w Thor: Ragnarok

Skurge trzyma dwa pistolety

W komiksach Marvela postać Skurge the Executioner jest – jak bez wątpienia odgadłeś po jego imieniu – ponurym, poważnym typem. Przez większość swojej historii publikacji postać ta była bezsensownym, żądnym walki złoczyńcą, który chciał ukarać Thora lub przejąć część naszej planety jako swój własny. Kiedy jednak Taika Waititi zdecydował się włączyć Skurge’a do „Thor: Ragnarok”, filmowiec zrobił to, co robił najlepiej: nadał postaci głupkowaty, ale ujmujący urok. Urban stanął na wysokości zadania, fachowo dostarczając niecodzienną komedię.

Najzabawniejszym momentem Skurge’a musi być scena „Moje rzeczy”, w której pokazuje swoją kolekcję skradzionych towarów parze kobiet z Asgardu. Wraz ze swoimi bliźniaczymi karabinami Des i Troy, Skurge popisuje się swoimi umiejętnościami za pomocą Shake Weight – takiego, który należał do samego Waititi. „The Shake Weight to w rzeczywistości crossover DC” – powiedział Waititi Fandango (przez ComicBook.com). „To jest moje i to było coś, co kupiłem, kiedy byłem w „Green Lantern”.” Waititi grał inżyniera Thomasa Kalmaku w bardzo oczernianym flopie prowadzonym przez Ryana Reynoldsa.

Jak Blade Runner wpłynął na jego wybory zawodowe

Deckard wskazuje pistolet w deszczu

Karl Urban jest w świecie science-fiction prawie królem. Między „Star Trek”, „The Chronicles of Riddick”, „Doom”, „Prawie ludzki”, „Dredd” i innymi, Kiwi to prawdziwa elita gatunku. Ten status to spełnienie marzeń Urbana, który od zawsze chciał pracować w sci-fi. W wywiadzie z 1998 roku — zanim aktor przedostał się poza Nową Zelandię — zapytano go, co by zrobił dalej, gdyby to od niego zależało. „Mądry gatunkowo, chciałbym robić science fiction” – powiedział. „Łowca androidów to jeden z moich ulubionych filmów wszech czasów. To arcydzieło”. Zabawne w odpowiedzi Urbana jest to, że następne pięć lat jego życia będzie poświęcone prawie wyłącznie rolom w opowiadaniach fantasy, a nie science fiction.

Przez lata po tym wywiadzie najbardziej publiczną pracą Urbana była mitologiczna fantazja „Xena: Wojownicza księżniczka”. Nawet jego mniej znane projekty poboczne — filmy „Prawda o demonach”, „Cena mleka” i „Statek widmo” — były opowieściami fantasy lub horrorami inspirowanymi fantastyką. Po nich, jego następną rolą — tą, która zapoczątkowała jego stabilną, pełną sukcesów karierę — była chyba najbardziej wpływowa opowieść fantasy wszechczasów: „Władca Pierścieni”.

Jest ambasadorem UNICEF Aotearoa w Nowej Zelandii

Karl Urban poważna rozmowa

Karl Urban od dawna cieszy się opinią prawdziwie przyjaznego faceta. Fani i współgwiazdy utrzymują, że spotkanie i praca z nim jest przyjemnością, a kiedy te relacje połączy się z wolną od kontrowersji historią publiczną Urbana, staje się jasne, że jest on przeciwnikiem Billy’ego Butchera. Mając to na uwadze, nie będzie zaskoczeniem fakt, że Urban regularnie poświęca się pracy charytatywnej.

W ramach kampanii Omaze „To Boldly Go”, Urban pomógł zebrać ponad milion dolarów na cele charytatywne. Postanowił przekazać swoją część (160 000 dolarów) nowozelandzkiej organizacji charytatywnej KidsCan, która przekazuje żywność, odzież i lekarstwa niedofinansowanym szkołom. Jego praca z organizacją charytatywną obejmowała także osobiste odwiedzanie szkół.

W maju 2022 r. UNICEF uczynił Urbana oficjalnym ambasadorem. Jego zadaniem jest „wspierać podnoszenie świadomości na temat praw dzieci zarówno w Nowej Zelandii, jak i na całym świecie”, podała organizacja w oświadczeniu. To jasne, że Urban jest gotów wykorzystać swoją moc gwiazdy, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Fani Władcy Pierścieni wciąż go kochają

Karl Urban Zoom w kasku Eomer

Ku uciesze tych, którzy wciąż kochają „Władcę Pierścieni” Petera Jacksona, reżyser i cała główna obsada połączyli się ponownie w 2020 roku, by stworzyć „One Zoom to Rule Them All”, część filmu „Reunited Apart” aktora Josha Gada na YouTube. seria. Prowadzony przez Gada serial zgromadził obsadę i ekipę z ulubionych przez fanów filmów w Zoom podczas szczytu pandemii COVID-19. Z 6,8 milionami wyświetleń w chwili pisania tego tekstu, „Jeden zoom, aby rządzić nimi wszystkimi” jest zdecydowanie najpopularniejszym wpisem w serii i nie jest to zaskakujące – jest pełen momentów, które mogą sprawić przyjemność fanom.

Wiele z tych wydarzeń pojawiło się w formie odtworzenia scen przez obsadę. Orlando Bloom i John-Rhys Davies przeczytali klasykę „Czy chciałbyś, żebym znalazł ci pudełko?” sceny, a Sean Astin wygłosił swoje kultowe przemówienie „Warto walczyć o”. Dla fanów Urban największą atrakcją był aktor Kiwi czytający scenę z Mirandą Otto (Eowyn). Aktor wygłaszał swoje kwestie z większym zapałem niż ktokolwiek inny na apelu Zoom – a nawet nosił swój oryginalny hełm Eomer. Wyraźnie kocha tę postać, co po dziś dzień cieszy go sympatią fanów „Władcy Pierścieni”.

Czy ten post był pomocny?