Skip to content

Nie żyje Richard Riordan: były burmistrz i biznesmen Los Angeles miał 92 lata

21 de kwiecień de 2023
GettyImages 473141166

Burmistrz Los Angeles, Richard Riordan, pełniący dwie kadencje, „przeszedł spokojnie tego wieczoru w swoim domu w Brentwood, otoczony żoną Elizabeth, rodziną, przyjaciółmi i cennymi psami”, zgodnie z oświadczeniem rodziny wydanym w środę wieczorem. Miał 92 lata.

Zabytki Los Angeles, w tym ratusz, zostaną dziś wieczorem oświetlone zielonymi, żółtymi i czerwonymi kolorami flagi miasta na cześć Riordana.

Czwartkowe ogłoszenie burmistrza Karen Bass było ostatnim z serii hołdów dla Riordana, inwestora venture capital, który był burmistrzem w latach 1993-2001 i który stanął przed wyzwaniami związanymi z odbudową miasta, najpierw po zamieszkach Rodneya Kinga, a następnie w Northridge trzęsienie ziemi.

Oprócz ratusza w Los Angeles punkty orientacyjne, które zostaną oświetlone w czwartkowy wieczór w barwach miasta, obejmują Bibliotekę Centralną Richarda J. Riordana, pylony LAX, zoo w Los Angeles i most 6th Street.

Światła mają „upamiętniać służbę burmistrza Richarda Riordana dla mieszkańców Los Angeles” – poinformowało biuro Bassa.

Riodan, jedyny republikanin zajmujący bezpartyjne stanowisko od 1961 r., został wybrany w 1993 r., zastępując Toma Bradleya, który piastował to stanowisko przez rekordowe 20 lat.

Objął urząd nieco ponad rok po zamieszkach, które nastąpiły po werdykcie w procesie stanowym funkcjonariuszy Departamentu Policji Los Angeles oskarżonych o pobicie kierowcy Rodneya Kinga, a następnie miał kolejne wyzwanie, któremu musiał stawić czoła w pierwszym roku urzędowania — w 1994 r. Trzęsienie ziemi w Northridge.

„Dziedzictwo burmistrza Riordana obejmuje kultową Bibliotekę Centralną naszego miasta, którą ocalił i odbudował, i która dziś nosi jego imię” – powiedział Bass. Odcisnął również swoje piętno na dwóch innych miejskich instytucjach: The Original Pantry, Downtown i Gladstones w Malibu, których był właścicielem.

Ten były prawnik założył w 1982 roku firmę private equity Riordan, Lewis & Haden wraz z Chrisem Lewisem i byłym rozgrywającym USC, Patem Hadenem. Trio samodzielnie finansowało firmę, zanim pod koniec lat dziewięćdziesiątych zwrócili się do inwestorów instytucjonalnych, od których pozyskali ponad miliard dolarów. dolarów w ciągu najbliższych dwóch dekad.

W 2002 roku Riordan kandydował na gubernatora, ale został pokonany w prawyborach przez Billa Simona, który sam został pokonany przez urzędującego demokratę Graya Davisa. Wkrótce potem ogłosił zamiar wydawania cotygodniowego tabloidu o nazwie Los Angeles Examiner (ukłon w stronę publikacji założonej przez Williama Randolpha Hearsta w 1903 r., która przestała istnieć w 1989 r.). Był 52-stronicowy prototyp, a Riordan podobno wkładał 5 milionów dolarów z własnych pieniędzy w uruchomienie. Ale służba publiczna znów się odezwała, gdy jego przyjaciel i ówczesny gubernator Arnold Schwarzenegger, który pokonał Davisa w wyborach odwoławczych w październiku 2003 roku, mianował Riordana Sekretarzem Edukacji. Funkcję tę pełnił od 2003 roku do rezygnacji w 2005 roku.

Ale to jako burmistrz Los Angeles Riordan wywarł największy wpływ.

„W następstwie trzęsienia ziemi w Northridge burmistrz Riordan wyznaczył standardy działań kryzysowych. Uspokoił nas i udzielił odpowiedzi z intensywnością, która wciąż popycha nas wszystkich do szybszego i silniejszego działania w obliczu kryzysu” – powiedział Bass.

Przewodniczący Rady Miasta Los Angeles, Paul Krekorian, powiedział, że Riordan „włożył każdą cząstkę swojej energii i umiejętności menedżerskich w odbudowę miasta, a niezbędna infrastruktura została odbudowana w rekordowym czasie. Nigdzie jego wpływ nie jest bardziej widoczny niż w centrum Los Angeles.

„Doprowadził do długo opóźnionego ukończenia Disney Concert Hall, przewodniczył renowacji ratusza i odbudował system biblioteczny, który został spustoszony przez cięcia budżetowe i katastrofalny pożar Biblioteki Centralnej”. Riordan odegrał również kluczową rolę w kierowaniu dążeniem do reformy praw miejskich, która stworzyła system rad dzielnic, powiedział Krekorian.

Kardynał Roger Mahony, emerytowany arcybiskup Los Angeles, przypomniał kluczową rolę Riordana w budowie katedry Matki Bożej Anielskiej, która rozpoczęła się w 1998 roku, po poważnych zniszczeniach jej poprzedniczki, katedry św. Vibiany, podczas trzęsienia ziemi w Northridge.

„Nie tylko zebrał sektor prywatny, aby pomóc w odbudowie autostrady I-10 i innych budynków, ale także pomagał nam, gdy miasto ponownie oznaczyło dawną katedrę św.
oświadczenie.

Riordan poślubił Eugenię „Genie” Warady w kurorcie w Nowym Jorku i przeniósł się do południowej Kalifornii. Mieli pięcioro dzieci, z których dwoje zmarło przed nim. Był żonaty jeszcze trzy razy.

Były burmistrz pozostawił swoją obecną żonę; troje dzieci, Mary Elizabeth Riordan, Kathleen Ann Riordan i Patricia Riordan Torrey; troje wnuków, Luca, Jessica i Elizabeth; i siostrę Mary Elizabeth Riordan Hearty.

Trwają przygotowania do pogrzebu.

City News Service przyczynił się do tej historii.

Czy ten post był pomocny?