Skip to content

Nie żyje Eve Babitz: Pisarka i awatar sceny kulturalnej w Los Angeles miał 78 lat

18 de grudzień de 2021
Eve Babitz2

W wieku 78 lat zmarła Eve Babitz, pisarka i kiedyś „to” dziewczyna ściśle utożsamiana z latami 60. i wczesnymi 70. w Los Angeles.

Krewni potwierdzili jej śmierć w mediach społecznościowych, a także w Associated Press, ale nie określili przyczyny.

Dzikie dziecko z zachodniego wybrzeża, po części intelektualistka boho, Eve kiedyś określiła siebie jako „osiemnastoletnią blondynkę z rzędami na Sunset Boulevard… która jest także pisarką”. Słynny obraz z 1963 roku przedstawia jej grę w szachy z dadaistycznym artystą i pisarzem Marcelem Duchampem, z Babitzem zupełnie nagim i w pełni ubranym Duchampem.

Jako pisarka i twórcza muza, Babitz wywarła duży wpływ, porównując ją do Joan Didion, która poleciła swój kawałek Rolling Stone, rozpoczynając karierę pisarską. Wykroczyła także poza świat liternictwa, projektując okładki płyt dla Buffalo Springfield, The Byrds i Lindy Ronstadt. Miała romantyczne powiązania ze znanymi postaciami, takimi jak Jim Morrison z The Doors, Harrison Ford, Steve Martin, artysta Ed Ruscha i potentat branży muzycznej Ahmet Ertegun.

Babitz dorastał zanurzony w kulturze Los Angeles, popu i pomiędzy. Jej ojciec był skrzypkiem w Twentieth Century Fox Orchestra, a matka artystką. Jej ojcem chrzestnym był Igor Strawiński, według nekrologu AP. W Hollywood High School jej kolegami z klasy byli Linda Evans i Tuesday Weld.

W ostatnich latach swojego życia Babitz stała się bardziej samotna, częściowo z powodu poważnych oparzeń, których doznała po przypadkowym upuszczeniu zapalonego cygara na spódnicę podczas jazdy w 1997 roku. Jej reputacja wzrosła jednak w ciągu ostatniej dekady dzięki Bazar harfara dwa lata temu ogłosił Babitz „nieprawdopodobną ikoną dla milenialsów”.

W 2017 roku Hulu i Sony TriStar Television opracowały komedię o dorastaniu LA Kobieta, pokaz z jedną kamerą z Zwykły producent wykonawczy / showrunner Liz Tigelaar. Oparta była na czterech książkach Babitza, Hollywood Ewy; Powolne Dni, Szybka Firma; Seks i wściekłość; oraz LA Kobieta. Wśród jej producentów znalazły się Amy Pascal i Elizabeth Cantillon, a nieżyjąca już Lynn Shelton miała wyreżyserować.

Czy ten post był pomocny?