Skip to content

Nawiedzony 60-minutowy odcinek, który wciąż pozostawia widzów we łzach

13 de lipiec de 2022
l intro 1657678280

Ed Bradley poważnie

Ostrzeżenie: ten artykuł zawiera dyskusje na temat przemocy na tle rasowym.

„60 Minutes” nadawane było od ponad 50 lat iw tym czasie zyskało reputację dziennikarstwa, które jest zarówno niezachwiane, jak i pryncypialne. Przez dziesięciolecia zgromadził kilka nagród Emmy, Złotych Globów i Peabody Awards (przez IMDb). Niektóre z najbardziej dumnych momentów serialu obejmowały zdmuchnięcie pokrywy z przemysłu tytoniowego w latach 90., historię otoczoną sekwencją walk prawnych i medialnych tak dramatycznych, że zostały zaadaptowane do chwalonego przez krytyków filmu z 1999 roku „The Insider” (za pośrednictwem RogerEbert.com ). Powiedzieć, że wiele historii, które przyniósł nam „60 minut” przez lata, było równie szokujących, byłoby sprawiedliwe.

Biorąc to pod uwagę, cały sens wiadomości polega na zapoznaniu nas z tym, jak zmienia się historia. Niektóre rzeczy, które były szokujące, gdy po raz pierwszy zostały zaprezentowane publicznie, są teraz mniej szokujące. Lądowanie na Księżycu zachwyciło wszystkich w 1969 roku, podczas gdy dzisiaj podróże kosmiczne są, choć wciąż imponujące, znacznie bardziej zaawansowane niż ponad pięć dekad temu. Kiedy opowieść wciąż potrafi wywoływać silne reakcje emocjonalne lata po emisji, a nawet dekady po jej wydarzeniu, mówi o tym, jak intensywnie wstrząsająca może być historia. Jeden segment z archiwów „60 minut” z pewnością należy do tej kategorii.

Morderstwo Emmetta Tilla

W 2004 roku „60 Minutes” wyemitowało fragment dotyczący morderstwa Emmetta Tilla in Money w 1955 roku w stanie Mississippi. „Dla wielu z was nazwisko Emmett Till może nie brzmieć znajomo” – zaczyna Ed Bradley. Dziś, w dobie Black Lives Matter, trudno w to uwierzyć. Rzeczywiście, sprawa Till jest słusznie pamiętana jako jeden z katalizatorów ruchu praw obywatelskich. Till został uprowadzony, torturowany i zamordowany przez dwóch białych mężczyzn, Roya Bryanta i JW Milama, za ciężką „zbrodnię” gwizdania na białą kobietę – żonę Bryanta, Carolyn. Milam i Bryant zostali uniewinnieni przez całkowicie białą ławę przysięgłych z jego morderstwa i byli na tyle pewni, że nie pójdą na kolejny proces, w którym przyznali się do zabójstwa w wywiadzie dla magazynu Look w następnym roku (za pośrednictwem PBS).

W segmencie przeprowadza się wywiad z wciąż żyjącymi krewnymi Emmetta Tilla – jego kuzynami Simeonem Wrightem i Wheelerem Parkerem. Przerażająco opowiadają o porwaniu 14-letniego wówczas chłopca. Przemoc i tortury popełnione wobec Tilla przed jego morderstwem są opisane graficznie. Jest też wywiad z matką Emmetta, Mamie Till-Mobley, która zmarła w 2003 roku, w którym opisuje, jak widziała jego ciało i zakres tego, co zrobili mu Milam i Bryant. Nazwanie tego głęboko niepokojącym byłoby niedopowiedzeniem.

Widzowie często wzruszali się do łez historią Emmetta Tilla

Tablica Emmetta Tilla

Film na YouTube z tą historią jest wypełniony komentarzami widzów – i bardzo niedawnymi komentarzami – o tym, jak bardzo są zasmuceni i rozwścieczeni historią Emmetta Tilla. „Jak ja [sic] matko”, napisał Shelle42, „Nie wyobrażam sobie, żebym widziała mojego syna w takim stanie i uświadamiała sobie ból i przerażenie, jakie doznał”. Wiele innych komentarzy podziela ten sentyment, w szczególności pod kątem macierzyństwa. „Jego mama była baaaardzo niewiarygodnie odważny” – napisała Angela Newman.

Rzeczywiście, jak wyjaśnia segment „60 minut”, morderstwo Tilla znalazło się na pierwszych stronach gazet, po części dlatego, że Mamie Till-Mobley nalegała na sprowadzenie jego ciała z powrotem do Chicago, gdzie mieszkała ona i Emmett. Nalegała również na otwartą trumnę. Prawie 100 000 osób przyszło do Roberts Temple Church of God In Christ, aby zobaczyć, co zrobiono jej synowi (za pośrednictwem The New York Times). W segmencie pojawiają się również zdjęcia poważnie okaleczonego Tilla w jego trumnie, opublikowane w magazynie Jet. „Tortury, przez które przeszedł, są po prostu oszałamiające” – napisał DeviantMotives. Ta tortura jest wyraźnie widoczna.

Rasizm, szczególnie bezduszny i brutalny, jest zawsze przerażający. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przez te wszystkie lata nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za morderstwo Emmetta Tilla. Segment „60 minut” został poproszony o decyzję Federalnego Biura Śledczego o wznowieniu śledztwa w sprawie morderstwa Tilla. Chociaż Milam i Bryant już dawno nie żyli, istniała możliwość, że pomogli im inni. Dochodzenie FBI postanowiło nie wnosić zarzutów przeciwko innym stronom (za pośrednictwem FBI.gov).

Czy ten post był pomocny?