Skip to content

My Hero Academia: Czy Dabi w końcu stanie się dobry?

10 de marzec de 2023
dabi

Spośród wszystkich różnych postaci, które widzieliśmy w My Hero Academia, jedynym złoczyńcą o bardziej złożonej przeszłości jest Dabi, o którym dowiedzieliśmy się, że przez cały czas był Toyą Todoroki. Jego trudna przeszłość z rodziną Todoroki zmusiła go do zostania złoczyńcą po tym, jak jego rodzina myślała, że ​​zmarł jako dziecko. Dlatego wyruszył szukać zemsty na rodzinie Todoroki, co skłoniło Endeavoura i Shoto do przysięgi, że go powstrzymają. Ale czy Dabi w końcu stanie się dobry?

Jest mało prawdopodobne, aby Dabi w końcu stał się dobry, ponieważ zaszedł zbyt daleko na ścieżce złoczyńcy, aby zostać odkupionym od tego, co zrobił. W związku z tym istnieje duża szansa, że ​​w końcu nie stanie się dobry, ponieważ jego nienawiść do rodziny napędza jego życie od czasu jego rzekomej śmierci.

W przeciwieństwie do niektórych innych złoczyńców, którzy zostali jedynie wmanipulowani w złoczyńców lub zostali zmuszeni do zostania złoczyńcami z powodu wad społeczeństwa, Dabi wybrał złoczyńcę. Oczywiście Endeavour ma swoje własne błędy w wychowaniu Dabiego. Mimo to wydaje się mało prawdopodobne, aby Dabi mógł zostać odkupiony w tym momencie, zwłaszcza że zaszedł za daleko jako złoczyńca.

Czy Dabi nadal może zostać odkupiony?

Ostatnie wydarzenia w My Hero Academia pozwoliły nam lepiej poznać jednego z najpopularniejszych złoczyńców w całym wątku fabularnym. Mówimy o Dabi, który posiada Dar Błękitnego Płomienia i ma sposób myślenia szaleńca, ponieważ nie dba o krzywdzenie i zabijanie ludzi, o ile osiąga swoje cele i pragnienia. Sprzymierzył się z Ligą Złoczyńców tylko po to, aby osiągnąć osobisty cel, który nie był nawet zgodny z celami organizacji.

To właśnie podczas wydarzeń związanych z paranormalną wojną wyzwoleńczą dowiedzieliśmy się więcej o historii i osobowości Dabiego. W rzeczywistości był Toyą Todoroki, najstarszym synem Enjiego Todorokiego, znanego również jako Endeavour. Oznacza to, że jest starszym bratem Shoto Todorokiego.

Uważa się, że Toya zmarł dawno temu w wypadku z udziałem jego Daru, a jednak przeżył to wydarzenie, ale ledwo trzymał się życia. To fakt, że obudził się i uświadomił sobie, jak znęcał się jego ojciec wobec niego, jego brata i matki, sprawił, że Dabi ostatecznie zdał sobie sprawę, że chce zniszczyć Endeavour i sprawić, by cierpiał.

To złość Toyi na rodzinę zmieniła go w złoczyńcę o imieniu Dabi. Wykorzystał tę nową tożsamość, aby siać spustoszenie w całym kraju jako członek Ligi Złoczyńców. A podczas łuku Paranormal Liberation War, ujawnił nadużycia rodzicielskie Endeavour całemu światu, aby mógł obalić bohatera numer jeden w Japonii.

Oczywiście wiemy, że postacie My Hero Academia to bohaterowie, którzy nie cofną się przed niczym, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo, pokonując złoczyńców i zamykając ich za kratkami. A po Paranormalnej Wojnie Wyzwoleńczej, zarówno Endeavour, jak i Shoto postanowili współpracować, aby znaleźć sposób na powstrzymanie Dabiego, ponieważ był odpowiedzialny za całą rodzinę Todoroki.

POWIĄZANY:

My Hero Academia: Dlaczego Dabi płacze krwią?

Wiemy też, że Deku, odpowiedzialny za Tomurę Shigaraki, ponieważ jako jedyny był wystarczająco silny, by go powstrzymać, zdecydował, że nie chce go zabijać. To dlatego, że wierzył, że jego moce zostały mu dane, by ratować ludzi zamiast ich zabijać. W związku z tym wierzył, że Shigaraki nadal może zostać odkupiony. Czy to oznacza, że ​​Dabi również może zostać odkupiony?

Jest mało prawdopodobne, że Dabi nadal może zostać odkupiony. Nie można go już odkupić, ponieważ zaszedł daleko ścieżką nikczemności z własnej woli i nikt nie manipulował nim, aby stał się tak nikczemny, jakim się stał. Jest to odmienne od okoliczności innych złoczyńców, którzy stali się tym, kim są, tylko z powodu problemów społecznych lub dlatego, że zostali zmanipulowani, by stali się źli.

Na przykład Shigaraki, tak zły, jak mógł się stać, był przez cały czas pod wpływem All For One jako Symbol Zła, przygotowując go od bardzo młodego wieku, by został jego następcą. W związku z tym cała psychika Shigarakiego została ukształtowana przez manipulacyjną naturę All For Ones. To dlatego Deku chce ocalić Shigarakiego, ponieważ rozumie, że tylko dzięki All For One stał się tak zły jak on.

Z drugiej strony Dabi stał się złoczyńcą z własnej woli. Może być prawdą, że rodzicielstwo Endeavour było po prostu złe, a brak uwagi ze strony Toyi zmusza go do zejścia na ścieżkę ciemności i zostania złoczyńcą o imieniu Dabi. Ale Endeavour, tak zły rodzic jak on, nigdy nie zmanipulował Dabiego, by stał się złoczyńcą.

My Hero Academia Czy Dabi w koncu stanie sie dobry.webp

Zamiast tego, działania Dabiego były napędzane przez jego nienawiść i pragnienie do swojej rodziny, mimo że Endeavour był wystarczająco chętny, by odpokutować za to, jak traktował Toyę lata temu. W związku z tym zaszedł już zbyt daleko na swojej ścieżce nienawiści i nie można go już odkupić, ponieważ zrobił już zbyt wiele, aby miał szansę na odkupienie.

Czy Dabi stanie się dobry?

Prawda jest taka, że ​​Dabiego nie dało się już odkupić, bo prawdopodobnie nie będzie w stanie zrobić nic, by odpokutować wszystkie złe uczynki, które popełnił. Ale czy nadal może być dobry na końcu historii?

Nawet po przegranej z Shoto w ich bitwie w łuku Ostatecznej Wojny, Dabi nie chciał dostrzec błędu w swoich działaniach. Zamiast tego zdecydował się ścigać Endeavour, ponieważ sądził, że ma większe szanse na zabicie swojego ojca niż Shoto. W tym momencie Dabi wypalił już znaczną część swojego ciała po nadmiernym wysiłku w walce z Shoto.

POWIĄZANY:

My Hero Academia: Co oznacza Dabi po japońsku?

Fakt, że wciąż miał dość wściekłości w sercu, by ścigać Endeavour po przegranej z Shoto i staniu się chodzącym trupem po spaleniu jego ciała, jest powodem, dla którego nie jest już w stanie zawrócić, by nagle stać się dobrym. Ani słowa jego brata, ani działania Endeavora nigdy nie byłyby wystarczające, aby przekonać go do odwrócenia się od swojego nikczemnego życia, ponieważ zawsze to jego nienawiść napędzała jego pragnienie dalszego życia, nawet po tym, jak jego ciało osiągnęło już punkt, w którym nie mógł już dłużej wspierać jego normalnych funkcji organizmu.

Niemniej jednak nie odrzucamy możliwości, że Dabi zrobi coś dobrego pod koniec swojego życia, zwłaszcza że zarówno Tomura Shigaraki, jak i All For One nadal stanowią duże zagrożenie dla świata i rodziny, od której się odwrócił. Możliwe, że pod koniec życia otworzy uszy na słowa ojca i zobaczy błąd w swoim postępowaniu. W związku z tym nie odrzucamy możliwości, że Dabi spróbuje wyjść z hukiem, co może być jego ostatnim aktem, aby spróbować nadrobić to, co zrobił.

  • Ysmael Delicana

    Ysmael Delicana

    Ysmael „Eng” Delicana jest pisarką mieszkającą w mieście Davao na Filipinach. Uzyskał tytuł licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Ateneo de Davao, po czym kontynuował nauczanie w niepełnym wymiarze godzin na tej samej uczelni. Podczas gdy nauczanie było zabawnym zajęciem, bycie maniakiem i pisarzem wydawało się być jego powołaniem…

Czy ten post był pomocny?