Skip to content

Międzynarodowe związki filmowe i telewizyjne reagują na strajk WGA

2 de maj de 2023
1683054603 wga

Międzynarodowe związki reprezentujące scenarzystów filmowych i telewizyjnych z całego świata zaczęły dzielić się swoimi reakcjami na pierwszy od 15 lat strajk scenarzystów w Hollywood, podczas gdy członkowie WGA przygotowują się do uderzenia w linie pikiet.

Tysiące członków WGA ma przejść pikiety w Los Angeles, Nowym Jorku i innych głównych miastach USA we wtorek po południu po tym, jak WGA ogłosiło, że nie jest w stanie osiągnąć porozumienia w ostatniej chwili ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych w sprawie nowej trzyletni kontrakt, który zastępuje ten, który wygasł w poniedziałek wieczorem.

W oświadczeniu do Termin ostatecznyKanadyjska Gildia Scenarzystów (WGC) oświadczyła, że ​​będzie wspierać WGA podczas strajku „w najszerszym możliwym zakresie”, wprowadzając nowy zestaw zasad dotyczących pracy, którą członkowie kanadyjskiej gildii mogą podjąć w okresie strajku.

Lista zasad stanowi, że podwójni członkowie WGC i WGA mieszkający w USA są związani zasadami strajku WGA. Członek WGC i mieszkaniec Kanady mogą kontynuować pracę w ramach Umowy o Niezależnej Produkcji (IPA), która obowiązuje do 31 grudnia 2023 r. Członkowie nie mogą jednak zaakceptować „pracy strajkowej”. Obejmuje to wszelkie projekty, które normalnie podlegałyby WGA. Podobnie podwójni członkowie WGC i WGA mieszkający w Kanadzie mogą nadal pracować dla producentów objętych IPA. Ponownie, wyłączając jakąkolwiek „uderzoną pracę”.

„WGC, wraz z cechami pisarzy na całym świecie, solidaryzuje się z WGA w ich akcji strajkowej o godziwą rekompensatę dla pisarzy. Mamy nadzieję na szybkie i sprawiedliwe rozwiązanie” – powiedziała Victoria Shen, dyrektor wykonawczy WGC.

Alex Levine, prezes WGC, dodał: „Problemy z wynagrodzeniami, które skłoniły członków WGA do strajku, dotyczą wszystkich pisarzy w epoce cyfrowej transmisji strumieniowej. Członkowie WGC wspierają pisarzy WGA w ich walce o sprawiedliwość, a my podziwiamy ich siłę i zbiorową determinację”.

— powiedział Giorgio Glaviano, prezes Gildii Pisarzy Włoskich Termin ostateczny Związek „śledził negocjacje naszych amerykańskich kolegów z wielkim niepokojem”.

POWIĄZANE: Pełny zasięg strajku Wszykina

„Wyrażamy naszą solidarność z kolegami z WGA, ponieważ ich zmagania są również naszymi” – powiedział Glaviano. „Na całym świecie postać scenarzysty jest zagrożona przez coraz niższe zarobki i coraz bardziej dokuczliwe warunki pracy”.

Glaviano poparł obawy WGA dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji, pisząc, że technologia ta może uczynić pracę pisarzy „coraz bardziej walką o przetrwanie”. Podczas negocjacji z AMPTP WGA zabiegała o regulacje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w projektach objętych programem MBA. W odpowiedzi studia zaproponowały wprowadzenie corocznych spotkań „w celu omówienia postępów w technologii”.

Glaviano zakończył list: „Będziemy wspierać naszych amerykańskich kolegów pod każdym względem. Bo jedyne, co nas interesuje i jednoczy nas jako autorów, to opowiadać światu, ożywiać emocje i dawać widzom marzenia”.

POWIĄZANE: Co poszło nie tak? Scenarzyści i studia ujawniają, czego nie mogli (i mogli) uzgodnić podczas strajku

Tymczasem w Izraelu naród, który przyniósł Fauda I Sztisel światu, Izraelska Gildia Scenarzystów jednoznacznie poparła WGA.

„Pisarze SGI solidaryzują się z naszymi braćmi i siostrami WGA E/W i wspierają ich walkę o przetrwanie pisarstwa jako opłacalnego zawodu” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym dziś rano w mediach społecznościowych. „SGI stoi ze wszystkimi strajkującymi członkami WGA E/W na linii pikiety i wzywa AMPTP do rozsądku i zapłaty”.

Hugh Farley, dyrektor Gildii Scenarzystów Irlandii, wskazał ostateczny termin na oświadczenie przewodniczącej WGI, Jennifer Davidson, wydane 19 kwietnia.

„Irlandzka Gildia Pisarzy twardo stoi po stronie naszych kolegów z WGA w negocjacjach dotyczących lepszych warunków dla swoich członków” – powiedziała. „Problemy, które poruszają, są problemami, przed którymi stoimy jako irlandzcy pisarze, jeśli nie teraz, to w najbliższej przyszłości”.

POWIĄZANE: Zbiórka uderzających pisarzy w mediach społecznościowych; „Nie wierz spinowi, który już wychodzi. Idziemy walczyć”

Członkowie WGA „zasługują na umowę, która pozwala pisarzom dzielić się sukcesem tworzonych przez nich treści” – dodał Davidson, wskazując na potrzebę, aby irlandzcy pisarze byli producentami wykonawczymi własnych programów, aby zapewnić im sprawiedliwe wynagrodzenie.

Zgodnie z umowami International Affiliation of Writers Guilds, zarówno izraelskie, jak i irlandzkie związki zawodowe oświadczyły, że będą zachęcać członków scenarzystów występujących w amerykańskich programach do wyłączania narzędzi. Podobną dyrektywę wydała Gildia Scenarzystów Wielkiej Brytanii.

Dyrektor Generalny Gildii Scenarzystów Szwecji, Susin Lindblom-Curman, powiedział nam, że „wiele kwestii poruszonych przez Gildię Scenarzystów Ameryki w negocjacjach dotyczy również szwedzkich i europejskich scenarzystów i jesteśmy wdzięczni, że wybrani do podjęcia działań zbiorowych”.

„Ta walka będzie miała ogromne znaczenie dla pisarzy, którzy będą mogli się utrzymać, a także dla pisarzy, którzy będą mogli wywierać wpływ artystyczny. Szwedzka Gildia Pisarzy pragnie wyrazić nasze pełne poparcie dla naszych kolegiów w Gildii Pisarzy Ameryki i wzywamy naszych członków do okazania solidarności podczas konfliktu”.

Linie pikietowe zostaną ustawione we wtorek o godzinie 13:00 czasu pacyficznego w 10 studiach w Los Angeles, od Amazon po Warner Bros, a także podczas prezentacji Peacock NewFront na 5th Avenue w Nowym Jorku.

Ostatnia przerwa w pracy WGA trwała 14 tygodni w latach 2007-08.

Będziemy aktualizować tę historię, dodając więcej reakcji na arenie międzynarodowej.

Czy ten post był pomocny?