Skip to content

Manifest: W którym odcinku Zeke Die?

24 de czerwiec de 2023
l intro 1687647904

Streaming Netflixa

Zeke z poważnym spojrzeniem

Nadprzyrodzony dramat „Manifest” zakończył się na początku tego miesiąca, kończąc sagę pasażerów lotu 828 emocjonalnym i pełnym akcji finałem. Serial został odwołany przez NBC po trzecim sezonie, ale przywrócony do życia przez Netflix, a co najmniej jedna postać ma podobny łuk śmierci i zmartwychwstania, chociaż jego jest znacznie bardziej skomplikowany niż pojedyncze anulowanie i pojedyncze odrodzenie serialu.

Zeke Landon (Matt Long) nie leciał lotem 828, ale otrzymuje te same wezwania, co pasażerowie. Po raz pierwszy pojawia się w sezonie 1, odcinku 12, „Znikający punkt”. W odcinku widzowie poznają historię Zeke. Dowiadujemy się, że podczas rodzinnej wyprawy na kemping, gdy miał 15 lat, jego młodsza siostra Chloe zmarła, gdy miał ją obserwować. Dręczony poczuciem winy Zeke szuka pocieszenia w alkoholu i narkotykach. Wiele lat później wraca do obszaru, w którym zmarła, aby znaleźć zamknięcie i zostaje uwięziony w jaskini podczas zimowej burzy. W oryginalnej osi czasu serialu zamarza na śmierć w tej jaskini, ale w alternatywnej rzeczywistości udaje się w bezpieczne miejsce.

Zeke ma magiczną więź z dwoma członkami rodziny Stone’ów: 12-letnim Calem (Jack Messina/Ty Doran) i jego ciotką Michaelą (Melissa Roxburgh). Zeke zabiera ze sobą do jaskini zdjęcie Michaeli z magazynu, a na swojej osi czasu zmartwychwstania spotyka ją i ostatecznie poślubia. Ale w finale sezonu 4, część 1, Zeke wchłania raka Cala, poświęcając się, by go uratować.

Zarówno Zeke, jak i Matt Long mieli przejażdżkę kolejką górską na Manifest

Kiedy „Manifest” został odwołany po 3. sezonie, Matt Long zarezerwował rolę w pilocie innego serialu, ale utrzymywał kontakt z twórcą „Manifestu”, Jeffem Rake’em, na wypadek gdyby serial mógł zostać utrzymany przy życiu.

„Desperacko chciałem dokończyć opowiadanie historii” – powiedział Long Tudum w listopadzie 2022 r. „Tak bardzo kocham swoją postać, a przegapienie chwili grania go złamałoby mi serce”. Drugi program nie został odebrany, a „Manfest” został uratowany przez Netflix, ale Rake musiał wtedy przekazać Longowi wiadomość, że Zeke zostanie zabity w finale w połowie sezonu. „Usadził mnie i powiedział mi wszystko” – powiedział Long. „Trudno było to usłyszeć, ale podobał mi się też sposób, w jaki to się skończy”.

Jednak w „Manifeście” ramy czasowe są pokręcone, a zasady życia i śmierci nie są proste ani jednoznaczne; ostatnie klatki serialu pokazują Zeke żywego i zdrowego, jadącego taksówką na lotnisko i rozmawiającego z Michaelą. Pomimo zamiłowania swojego bohatera do zmartwychwstania, Long zadbał o to, by zagrać swoją scenę śmierci z sezonu 4 z poczuciem ostateczności.

„Nie rozegrałem tego w sposób, w jaki on żywił nadzieję [for a revival]”, mówi. Ponieważ to odbiera poświęcenie. A dla mnie chwila, w której myśli: „Och, to nie będzie prawdziwe”.

Czy ten post był pomocny?