Skip to content

Krytyka występów byłego projektanta Gucci Toma Forda w House Of Gucci może Cię zaskoczyć

29 de listopad de 2021
l intro 1638142638

Przed nami spoilery dla „House of Gucci”.

Chociaż krytyka nowego dramatu kryminalnego Ridleya Scotta „House of Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta jest mieszana — zdobył letnią ocenę 59 punktów z głównymi recenzentami Metacritic — publiczność z pewnością zainteresują się przemyśleniami tych, którzy byli rzeczywistymi częścią historii Gucci. Jednym z tych prawdziwych graczy jest legendarny projektant mody Tom Ford, a teraz, gdy film jest dostępny dla mas, dzieli się kilkoma zaskakującymi opiniami na jego temat.

„House of Gucci”, który wszedł do kin 24 listopada, jest kroniką wydarzeń prowadzących do tragicznej śmierci Maurizio Gucci (Adam Driver) w 1995 roku, spisku morderstwa, którego autorem jest jego mściwa była żona, Patrizia Reggiani (Lady Gaga) i jej osobista psychiczna Pina Auriemma (Salma Hayek). W filmie występuje także ojciec Maurizio — słynny projektant mody Rodolpho Gucci (Jeremy Irons) — jego brat i współwłaściciel domu mody Gucci, Aldo Gucci (Al Pacino) oraz nieszczęsny syn Aldo, Paolo Gucci, grany przez nierozpoznawalnego Jareda Leto. W filmie „House of Gucci” w roli drugoplanowej pojawia się Reeve Carney („Penny Dreadful”) jako Ford, powołany na dyrektora kreatywnego domu mody po tym, jak Maurizio sprzedał rodzinną markę. I chociaż Ford nie wydawał się mieć żadnych problemów z występem Carneya, kwestionował sposób, w jaki był celebrowany w trzecim akcie filmu.

„Maurizio został wykupiony od firmy, zanim objąłem stanowisko dyrektora kreatywnego Gucci i miałem moją pierwszą kolekcję hitów” – napisał Ford w eseju Air Mail. „Na pewno nigdy nie wzniósł toastu za mnie po tym pokazie, tak jak w filmie. Filmy mają sposób na stawanie się prawdą w ludzkich umysłach, alternatywną rzeczywistością, która z czasem zaciera rzeczywistość tego, co było”.

Ford był bardziej bezpośredni w stosunku do występów innych członków obsady.

Tom Ford porównuje występy Ala Pacino i Jareda Leto do skeczu SNL

Ogólnie rzecz biorąc, Tom Ford wydawał się być zaangażowany przez „House of Gucci”, pisząc w eseju Air Mail, że „Lśniąca, ambitna, pięknie sfilmowana i przebrana w kostiumy opowieść o chciwości i morderstwie jest oszałamiająca przez samą liczbę gwiazd, które zostały obsadzone Film rywalizuje z nocnym mydłem „Dynastia” pod względem subtelności, ale robi to przy znacznie większym budżecie”. Ostatecznie jednak Ford przyznał, że był zakłopotany tym, co zobaczył, pisząc: „Po wyjściu z teatru czułem się tak, jakbym przeżył huragan. Czy była to farsa, czy porywająca opowieść o chciwości? Często się śmiałem głośno, ale czy powinienem?

Najwięcej krytyki ze strony Forda spotkały występy Ala Pacino i Jareda Leto, który porównał ich sceny do parodii. „Czasami, gdy na ekranie pojawiali się Al Pacino jako Aldo Gucci i Jared Leto jako syn Aldo, Paolo Gucci, nie byłem do końca pewien, czy nie oglądam wersji tej opowieści z „Saturday Night Live”. Ford napisał.

Mimo to Ford wydawał się komplementować talent aktora w swojej krytyce Leto, mimo że jego postać Paolo nie była taka, jak zapamiętał go projektant. „Błyskotliwość Leto jako aktora jest dosłownie pochowana pod lateksowymi protezami. Obaj aktorzy mają licencję na bycie absolutnymi szynkami – a nie odmianą prosciutto” – napisał Ford. „Musieli się dobrze bawić. Paolo, którego spotkałem kilka razy, był rzeczywiście ekscentryczny i robił kilka zwariowanych rzeczy, ale jego ogólna postawa z pewnością nie przypominała szalonego i pozornie upośledzonego umysłowo charakteru występu Leto”.

Ford wychwala Lady Gagę i resztę obsady

Podczas gdy Leto i Pacino zdobyli bezceremonialne komplementy od Forda — który był dyrektorem kreatywnym Gucciego w latach 1994-2004 — w jego eseju w Air Mail nie ma wątpliwości, że był pod wrażeniem Adama Drivera za jego „subtelne i pełne niuansów wykonanie”. Zauważył również, że Jeremy Irons „jest niesamowita i daje znacznie bardziej powściągliwy i warstwowy występ niż jego krewni na ekranie”, a Salma Hayek jest „świetna, jak zawsze”, chociaż nazwał ją również „niedostatecznie wykorzystaną” w filmie. Ford zauważył również, że obsadzenie Hayeka przez Scotta „jest szczególnie inspirujące, biorąc pod uwagę, że jej mąż [François Pinault] jest aktualnym właścicielem Gucci, co zostanie zapomniane przez publiczność głównego nurtu.”

Ford wyraźnie zarezerwował jednak swoje największe wyróżnienia dla Lady Gagi, o której napisał, że była „prawdziwą gwiazdą filmu”.

„To jest jej film, a ona kradnie show” – stwierdził Ford w eseju Air Mail. „W jej często przesadnym przedstawieniu Patrizii Gucci jej akcent od czasu do czasu przenosi się z Mediolanu do Moskwy. Ale kogo to obchodzi? Jej występ jest bezbłędny. Nie można oderwać wzroku od jej twarzy. „

Warto zauważyć, że chociaż Ford zdobył większość swojej sławy jako potentat modowy, parał się także filmem z wielkim sukcesem. W 2009 roku wyreżyserował dramat Samotny mężczyzna, który zdobył nominację do Oscara dla najlepszego aktora dla Colina Firtha (przez IMDb), a także napisał i wyreżyserował thriller kryminalny z 2017 roku „Nocturnal Animals”, który otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za Michael Shannon (przez IMDb).

„House of Gucci” jest obecnie grany w kinach.

Czy ten post był pomocny?