Skip to content

Julia Nawalna, żona uwięzionego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, na ceremonii rozdania Oscarów

12 de marzec de 2023
Yulia Navalnaya GettyImages 1389983616

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, bohater nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego, który nosi jego imię, pozostaje uwięziony poza Moskwą, przez co nie może uczestniczyć w dzisiejszej ceremonii rozdania Oscarów. Ale na uroczystości będzie go reprezentować najbliższa rodzina.

Wszykina dowiedział się, że jego żona Julia Nawalna, która również zajmuje ważne miejsce w filmie reżyserowanym przez Daniela Rohera, pojawi się na gali rozdania Oscarów wraz z dziećmi pary, córką Dashą i synem Zaharem. Nawalnyz CNN Films, jest uważany za jednego z faworytów do zdobycia Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Film Rohera dokumentuje, jak Nawalny stał się poważnym rywalem Władimira Putina, zdobywając znaczące poparcie rosyjskiej opinii publicznej dla swojej kampanii przeciwko korupcji na Kremlu i otwartej krytyce Putina. W sierpniu 2020 roku Nawalny odbył kampanię wyborczą na Syberii w celu wsparcia sojuszników swojego ruchu politycznego, a podczas lotu powrotnego do Moskwy śmiertelnie zachorował. Rosyjscy lekarze twierdzili, że cierpiał na „zaburzenia metaboliczne” lub inną chorobę, ale lekarze w Niemczech – gdzie Nawalny był później leczony – stwierdzili, że został otruty przez środek paralityczno-drgawkowy Nowiczok.

Nawalny, którego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2022 roku, pokazuje, jak dziennikarz Christo Grosev, ściśle współpracujący z Nawalnym i jego współpracownikami, był w stanie prześledzić spisek otrucia aż do kremlowskich aparatczyków. W jednej z kluczowych scen filmu sam Nawalny rozmawiał przez telefon z jednym z domniemanych trucicieli i – podszywając się pod urzędnika państwowego – skłonił go do ujawnienia obciążających szczegółów spisku.

Rosja niedawno dodała urodzonego w Bułgarii Grosiewa do listy „najbardziej poszukiwanych”, co oznacza, że ​​grozi mu aresztowanie, jeśli tylko postawi stopę w kraju.

Nawalny podobno został przeniesiony w ciągu ostatniego roku do więzienia o zaostrzonym rygorze w mieście Melekhovo w obwodzie włodzimierskim w Rosji, około stu mil na wschód od Moskwy. Dokument pokazuje, jak doszedł do siebie po otruciu w Niemczech, a następnie podjął brzemienną w skutki decyzję o powrocie do Rosji. Natychmiast po przybyciu w styczniu 2021 r. został aresztowany, a później skazany za naruszenie zwolnienia warunkowego na podstawie wcześniejszego zarzutu. Później został skazany na dodatkowe dziewięć lat więzienia pod zarzutem oszustwa i pogardy.

Julia Nawalna kształciła się jako ekonomistka i stała się znana w Rosji wraz z rozkwitem kariery politycznej jej męża. Czasami nazywana była Pierwszą Damą rosyjskiej opozycji. Bez jej wysiłków, które obejmowały publiczne naciskanie na rosyjskich lekarzy, aby wypuścili jej męża na leczenie w Europie po jego zatruciu, jej mąż mógłby nigdy nie uzyskać zezwolenia na wyjazd z Rosji.

Roher niedawno powiedział Wszykina, że Nawalny „nadal jest w gułagu, nadal przebywa w więzieniu. A jego sytuacja osobista została zdegradowana do najstraszniejszego stanu odosobnienia”.

Reżyser mówi, że jego bohater nie widział nominowanego do Oscara dokumentu, który opowiada jego historię.

„Dla mnie to bardzo gorzka część” – powiedział Roher w Wszykina w styczniu. „To bardzo smutne, że nie mógł zobaczyć filmu. Jedną rzeczą, o której zawsze myślę w przypadku Nawalnego, jest to, jak bardzo był entuzjastycznie nastawiony do bycia tematem filmowym. Jest bardzo ciekawym człowiekiem i jest bardzo, bardzo ciekawy procesu tworzenia filmu… Mam nadzieję, że pewnego dnia mu to pokażę”.

Czy ten post był pomocny?