Skip to content

Jerry Allison nie żyje: Perkusista świerszczy, który był współautorem utworu „Peggy Sue” Buddy Holly, miał 82 lata

23 de sierpień de 2022
Screen Shot 2022 08 22 at 7.47.29 PM

Jerry Allison, przełomowy wczesny perkusista rock and rolla i rockabilly, który jako członek The Crickets wraz z Buddym Hollym był współautorem przełomowych piosenek, takich jak „Peggy Sue” i „That’ll Be the Day”, zmarł. Miał 82 lata.

Według postu na stronie Buddy Holly na Facebooku „JI był muzykiem wyprzedzającym swoje czasy i niewątpliwie jego energia, pomysły i wyjątkowe umiejętności przyczyniły się do tego, że zarówno The Crickets, jak i sam rock n’ roll odniosły taki sukces”.

Allison, jak napisał jeden z krytyków, „wiedział, jak uzyskać niesamowitą różnorodność dźwięków perkusji, biorąc pod uwagę ograniczenia sprzętu w tamtych czasach, czasami pracując z zaledwie jednym werblem, talerzem i bębnem basowym (jeśli to możliwe).”

Na przykład jego praca nad „Peggy Sue” wykorzystuje paradiddle, element bębnienia, który łączy pojedyncze uderzenia z precyzyjnie rozmieszczonymi podwójnymi uderzeniami. On również przyczynił się do powstania tytułu; „Peggy Sue” została pierwotnie zatytułowana „Cindy Lou” na cześć siostrzenicy Holly. Allison dokonała zmiany imienia na korzyść swojej ówczesnej dziewczyny, a później żony, Peggy Sue Gerron.

W innych utworach twórczy wkład Allison rozciągał się od klepania rękami po kolanach lub klaskania w modalną prostotę bębnów na talerzach lub grania tylko na tom-tomach.

Te umiejętności były kluczowe dla powstania zespołu. Przed The Crickets nastoletnia Holly (na wokalu i gitarze) i Allison (na perkusji) doskonaliła swoje umiejętności jako duet w Lubbock Youth Center w Lubbock w Teksasie, gdzie dorastali.

Podczas gdy „Peggy Sue” znalazła się na trzecim miejscu listy Billboard w 1957 roku, „That’ll Be The Day”, którą Allison napisała wspólnie z Holly, w tym samym roku trafiła na pierwsze miejsce na liście bestsellerów Billboard w sklepach .

Po tym, jak Holly zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej w 1959 roku, Allison stała się siłą przewodnią Crickets. Zespół miał kilka składów, a później współpracował z takimi artystami jak Nanci Griffith, Eric Clapton, Paul McCartney, Johnny Rivers i Waylon Jennings.

Allison została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame w 2012 roku jako członek Crickets.

Czy ten post był pomocny?