Skip to content

Jak zakończenie serii Dead Ringers różni się od filmu

16 de czerwiec de 2023
l intro 1686895896

Streaming Amazon Prime

Rachel Weisz stoi obok swojego odbicia

„Dead Ringers” Amazona może być adaptacją filmu Davida Cronenberga z 1988 roku pod tym samym tytułem, ale to nie znaczy, że ściśle trzyma się historii tego filmu. W rzeczywistości w „Dead Ringers” Amazona nie tylko występuje Rachel Weisz w głównych rolach zamiast Jeremy’ego Ironsa, który kierował oryginalnym filmem Cronenberga, ale także odbiega od materiału źródłowego na kilka szokujących sposobów. Rzeczywiście, podczas gdy filmowe i telewizyjne wersje „Dead Ringers” kończą się podobnie chorobliwym, krwawym stylem, seria Prime Video nie kończy się tak definitywnie śmiertelną nutą, jak jej poprzedniczka z 1988 roku.

Obie wersje skupiają się na bliźniakach Mantle, Beverly i Elliot, parze utalentowanych ginekologów, którzy rutynowo zamieniają się tożsamościami, nie mówiąc o tym innym ludziom w swoim życiu. Telewizyjne i filmowe iteracje „Dead Ringers” również kończą się, gdy jeden z bliźniaków zabija drugiego. Jednak w wersji „Dead Ringers” Cronenberga to zakochana, uzależniona od narkotyków Beverly zabija Elliota podczas wspólnej, wywołanej narkotykami mgły. W szczególności Elliot mówi Beverly’emu, aby go zabił, aby ta dwójka mogła zostać na stałe oddzielona od siebie, a Beverly mógł wreszcie mieć szansę na własne życie.

I odwrotnie, w wersji limitowanej serii „Dead Ringers” to ciężarna Beverly mówi swojej bardziej impulsywnej siostrze Elliot, żeby ją zabiła. Ostatni odcinek serialu kończy się następnie, gdy Elliot wykonuje zaimprowizowane cesarskie cięcie Beverly i zostawia swoją siostrę, aby się wykrwawiła, zanim publicznie przyjmie tożsamość Beverly. Na wszelki wypadek, gdyby to nie było wystarczająco mroczne, warto zauważyć, że Elliot Weisz robi to wszystko na polecenie samej Beverly.

Dead Ringers Amazona kończy się znacznie bardziej niejednoznacznie niż oryginalny film

Telewizyjna wersja „Dead Ringers” nie tylko przepisuje zakończenie swojego filmowego poprzednika, zmieniając tożsamość kulminacyjnego zabójcy, ale także oszczędza życie jednego z bliźniaków Mantle. W ostatniej scenie „Dead Ringers” Davida Cronenberga Beverly Jeremy’ego Ironsa powraca do ciała swojego zmarłego bliźniaka i całkowicie nieruchomieje w ramionach brata. Sugeruje to, że Elliot ostatecznie umiera w ramionach swojego bliźniaka z powodu skutków odstawienia własnego narkotyku. To zakończenie spełnia tragiczną obietnicę sloganu filmu „Dwa ciała. Dwa umysły. Jedna dusza”. W „Dead Ringers” Cronenberga Beverly i Elliot dosłownie nie mogą bez siebie żyć.

Jednak w „Dead Ringers” Amazona Elliot Rachel Weisz nadal żyje po śmierci swojej siostry. W przedostatniej scenie serialu Elliot rozmawia z kobietą z grupy wsparcia, do której Beverly potajemnie uczęszczała. Następnie Elliot udaje się na jedno ze spotkań grupy udając jej siostrę. Innymi słowy, limitowana seria kończy się znacznie bardziej emocjonalnie niejednoznaczną nutą niż jej poprzedniczka z 1988 roku, która zmusza widzów do zastanowienia się, jak dobrze Elliot będzie mogła żyć bez swojej siostry.

W wywiadzie dla The Hollywood Reporter showrunnerka „Dead Ringers”, Alice Birch, ujawniła, że ​​od początku wiedziała, że ​​chce, aby serial zakończył się w inny sposób niż film Cronenberga. „Pomysł ostatecznej zamiany bliźniaków wydawał się całkiem pyszny” – powiedział Birch. Omawiając naturę śmierci Beverly z rąk Elliota, Birch dodał: „O dziwo, myślę, że to całkiem kochająca rzecz, którą dla siebie robią. W pewnym sensie ratują się nawzajem”.

Finał Dead Ringers stawia ważne pytanie dotyczące historii serialu

Elliot Mantle siedzi przy wyłożonej kafelkami ścianie

W filmie „Dead Ringers” widzom pokazywane są sceny, w których Beverly grana przez Rachel Weisz uczestniczy w spotkaniach grup wsparcia, które mają pomóc jej uporać się ze „śmiercią” siostry bliźniaczki. Na początku sceny wydają się niezaprzeczalnie zagmatwane, ale ostatecznie zakłada się, że Beverly uczestniczy w spotkaniach pod fałszywym pretekstem, aby ustanowić jakiś rodzaj emocjonalnej separacji między nią a jej siostrą. Jednak w ostatniej scenie serialu, która krótko pokazuje Elliot na nowym spotkaniu pod postacią swojej siostry, widzowie mogą się zastanawiać, czy ich przypuszczenia dotyczące poprzednich sekwencji grup wsparcia w serialu były prawidłowe, czy nie.

To znaczy, chociaż jest jasne, że Beverly zaczęła sama uczęszczać na te spotkania w pewnym momencie, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy którakolwiek ze scen grupy wsparcia serialu odbywa się potajemnie Po Śmierć Beverly’ego. Jeśli niektórzy z nich to zrobią, oznaczałoby to, że widzowie nie zawsze patrzyli, jak Beverly opłakuje fałszywą stratę, ale raczej Elliota udającego jej zmarłą siostrę. W rozmowie z The Hollywood Reporter Alice Birch powiedziała, że ​​ona i Weisz bardzo chcieli, żeby widzowie zmagali się z poczuciem niepewności pod koniec „Dead Ringers”.

„Chciałem poczuć się jak wąż zjadający swój ogon, jako pętla na końcu” – powiedział Birch. „Mogliśmy być pewni, którego bliźniaka oglądamy, ale wtedy, prawda?” Bez względu na to, w które wyjaśnienie widzowie zdecydują się uwierzyć, nie można zaprzeczyć, że Birch i Weisz ostatecznie postanowili zakończyć swoją wersję „Dead Ringers” w znacznie mniej pewnym tonie niż film z 1988 roku, który pojawił się przed nią.

Czy ten post był pomocny?