Skip to content

Hongkong uchwalił surową ustawę o cenzurze filmowej w ramach kulturowego kryzysu

28 de październik de 2021
AP19317270924369

Jak wynika z wielu raportów, dwa lata po tym, jak Hongkong rozprawił się z demonstrantami prodemokratycznymi, lokalna legislatura uchwaliła nową ustawę o cenzurze filmów. W ramach tego środka potężny sekretarz generalny Hongkongu może teraz cofnąć licencję na film, jeśli jest on sprzeczny z interesami bezpieczeństwa narodowego Chin.

Według BBC restrykcja Hongkongu jest następstwem narzuconego przez Chiny w 2020 r. prawa bezpieczeństwa narodowego, które „skutecznie zakazywało sprzeciwu”.

Prawo bezpieczeństwa narodowego zakazuje wszystkiego, co władze uznają za secesyjne, wywrotowe lub będące wynikiem zmowy z podmiotami zagranicznymi. Sekretarz ds. handlu Edward Yau powiedział, że cała dystrybucja, zarówno fizyczna, jak i internetowa, jest objęta nowym prawem bezpieczeństwa narodowego, według AFP.

Kiwi Chow, którego film dokumentalny o protestach w 2019 roku, Rewolucja naszych czasów, który został pokazany w Cannes w tym roku, powiedział Reuterowi, że prawo w Hongkongu „pogorszy autocenzurę i podsyci strach wśród filmowców”.

Przeprowadzki są częścią fali okrojeń kulturowych późnego Państwa Środka. W tym tygodniu Enes Kanter, centrum Boston Celtics, usunęło swoją franczyzę NBA z platform streamingowych prowadzonych przez Tencent po tym, jak skrytykował „brutalne rządy chińskiego rządu”.

W 2019 r. pojedynczy tweet ówczesnego dyrektora generalnego Houston Rockets, Daryla Moreya, wspierającego prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu, spowodował, że cała liga została wyeliminowana z krajowego nadawcy CCTV. Minął ponad rok, zanim Chiny ponownie zezwoliły na mecze ligowe w państwowej telewizji.

W zeszłym miesiącu chiński rząd wezwał do zakazu tego, co nazwał „zniewieściałymi mężczyznami”, prosząc zamiast tego o reklamowanie „kultury rewolucyjnej”. Wcześniej reżim rozprawił się z grami online wśród nieletnich, kulturą boysbandów, hazardem i kryptowalutami. Ruchy są częścią zniechęcania do tego, co postrzega jako niezdrową uwagę na celebrytów i pewne rozpraszające czynności.

Wśród najbardziej znanych postaci, na które wpłynęło, był szef Alibaba, Jack Ma, który ze swoimi Alibaba Pictures nie jest obcy samemu tworzeniu filmów. Po tym, jak najbogatszy człowiek w Chinach publicznie zakwestionował w zeszłym roku politykę gospodarczą kraju, regulatorzy szybko zmienili zasady dotyczące IPO w ramach kary. Ma’s Ant Group została zmuszona do wycofania się z tego, co mogło być największym IPO w historii. W tym tygodniu Alibaba straciła prawie połowę swojej wartości w tym okresie, oszałamiające 373 miliardy dolarów.

Sytuacja jest tak zniechęcająca, że ​​nawet Amnesty International ogłosiła w tym tygodniu zamknięcie swojego biura w Hongkongu.

„Ta decyzja, podjęta z ciężkim sercem, została podjęta przez prawo bezpieczeństwa narodowego Hongkongu, które skutecznie uniemożliwiło organizacjom praw człowieka w Hongkongu swobodną pracę i bez obawy przed poważnymi represjami ze strony rządu” – powiedziała Anjhula Mya. Singh Bais, przewodniczący Międzynarodowego Zarządu Amnesty.

Czy ten post był pomocny?