Skip to content

Hellraiser vs. Film o Halloween, którego nigdy nie widzieliśmy

5 de czerwiec de 2023
l intro 1685667546

Filmy Horror i Thriller

Michael Myers patrzy na ofiarę

Crossovery od dawna są ważną częścią gatunku horroru. Wyimaginowane ekranowe fantazje o Frankensteinie i Wilkołaku, którzy go wybili, ostatecznie zaowocowały prawdziwymi filmowymi potworami Universal w latach czterdziestych XX wieku, takimi jak „Dom Frankensteina”, tradycja, która przeniosła się przez serię „Godzilla” i do rzeczy takich jak „Freddy kontra Jason” w 2003 i „Obcy kontra Predator” rok później.

Poza ekranem, gdzie obawy dotyczące budżetów produkcji i praw postaci są znacznie bardziej elastyczne, potwory i bohaterowie ze wszystkich gatunków mają zwyczaj wpadać na siebie w opowiadaniach prozatorskich i komiksach. Na przykład powieść „Sherlock Holmes and the Servants of Hell” z 2016 roku opowiada o mało prawdopodobnej zaginionej sprawie wielkiego detektywa, który natrafia na konfigurację lamentu, lepiej znaną jako pudełko z puzzlami z „Hellraiser”.

Wkrótce po opublikowaniu tej książki witryna Clive Barker Podcast opublikowała spojrzenie wstecz na inny proponowany crossover „Hellraiser”, który nigdy nie trafił na ekran ani na stronę. Byłby to film „Hellraiser kontra Halloween”, a dokładniej „Pinhead kontra Michael Myers”. I chociaż nigdy nie trafił do fazy przedprodukcyjnej, wciąż jest fascynującym scenariuszem „co by było, gdyby” do przemyślenia.

Proponowany crossover Pinhead / Michael Myers został przedstawiony firmie Dimension Films przez filmowca Dave’a Parkera

Historia pojawiła się po raz pierwszy w 2003 roku, kiedy twórca horrorów Dave Parker rozmawiał z Creature Corner (za pośrednictwem Clive Barker Podcast) o swoim pomyśle na crossover filmu „Hellraiser vs. Halloween”. Jak to ujął, to był przypadek, że w czasie, gdy crossovery horrorów stawały się dość popularne na dużym ekranie, Dimension Films posiadało prawa zarówno do serii „Halloween”, jak i „Hellraiser”. Wykorzystując to jako punkt wyjścia, Parker przygotował ofertę dla studia:

„To było oczywiste, aby zobaczyć, że Dimension ma zarówno franczyzę Halloween, jak i Hellraiser, więc przygotowałem zwiastun, wykorzystując materiał filmowy z filmów Halloween, w tym Halloween 6, który właśnie przygotowywał się do wyjścia, oraz filmy Hellraiser od 1 do 4 – powiedział Parker. I nawet wymyślił chwytliwy tytuł: „Zrobiłem nową narrację [for the trailer] i nazwałem ten pomysł „Helloween” – nie znam najbardziej przełomowego pomysłu i prawdopodobnie wywołam wiele jęków ”.

Oczywiście film nigdy się nie wydarzył, a ponieważ „Halloween” i „Hellraiser” pojawiły się w ostatnich latach w nowych wersjach (a Dimension Films nie ma już praw do „Halloween”), jest mało prawdopodobne, aby ten pomysł pojawił się na ekranie w najbliższym czasie. Ale Parker podzielił się więcej w osobnym wywiadzie dla Fangoria (nie online na ich stronie, ale dostępny również za pośrednictwem The Clive Barker Podcast) na temat projektu, a jest to jeszcze bardziej kuszące dla fanów obu serii.

Parker wymyślił wiarygodne wyjaśnienie, dlaczego Michael Myers nie może zostać zabity i jak kończy się konfliktem z Pinheadem

Michael Myers czai się za drzewem

„Wyjaśniło to pewne rzeczy dotyczące Michaela Myersa i dlaczego jest tym, kim jest, i to doprowadziło do otwarcia drzwi dla Pinheada. Chodziło mi o to, dlaczego Michael Myers nigdy nie mógł umrzeć?” pamiętał Dave’a Parkera.

Koncepcja Parkera obejmowała wcześniej niewidziany incydent z historii Michaela Myersa. Otwiera Konfigurację Lamentu i zostaje opętany przez Pana Umarłych, „Sama Haina” (aluzja do odniesień do okultystycznego celtyckiego festiwalu Samhain z „Halloween III: Sezon czarownic”), który używa swojego ziemskiego ciała do popełnić morderstwo i zamęt, jakie znamy z serialu „Halloween”. Ale kiedy grupa zaniepokojonych obywateli próbuje zburzyć stary dom Myersów, znajdują pudełko z puzzlami ukryte w ścianach i otwierają je, pozwalając Pinheadowi ponownie uciec do naszego królestwa. Potem, oczywiście, Pinhead i Michael Myers/Sam Hain zostają uwięzieni w bitwie, która szaleje w Haddonfield i ostatecznie w samym piekle.

Ale najbardziej inspirującym kreatywnym wyborem Parkera było prawdopodobnie to: „Poprosiłem informatyka o wykonanie ostatniego elementu, którym była wprowadzająca się czaszka dyni z” Halloween II ”, a następnie wyłaniały się z niej szpilki Pinheada” – powiedział.

Przypinki „Hellraiser” wystające z latarni z dyni „Halloween” wyraźnie oznaczają bonanzę kasową, ale propozycja Parkera została odrzucona. Firma Dimension Films przez pewien czas nadal była zainteresowana podstawowym pomysłem na crossover, a nawet szukała wkładu twórców serii, Clive’a Barkera i Johna Carpentera. Krążyły plotki o wersji animowanej, ale z nich też nic nie wyszło.

Teraz film „Hellraiser vs Halloween” to wyłącznie koszmar. Ale jeśli chodzi o koszmary, są całkiem interesujące.

Czy ten post był pomocny?