Skip to content

Gdzie właściwie nakręcono ostatniego z Mohikanów?

27 de wrzesień de 2021
l intro 1632711142

Michael Mann w jakiś sposób uniknął tego samego rodzaju czci popkultury, co wielu jego współczesnych (takich jak Martin Scorsese, Steven Spielberg i William Friedkin), ale miłośnicy filmów, którzy są „wtajemniczeni”, szybko powiedzą, że ciało Manna pracy jest równie imponująca.

Mann jest oczywiście najbardziej znany ze swojej pracy w gatunku kryminalnym, dostarczając przez lata takie zszywki jak „Złodziej”, „Ciepło” i „Zabezpieczenie”. Biorąc pod uwagę biegłość reżysera w dziedzinie powieści kryminalnej, thriller z epoki „Ostatni Mohikanin” z 1992 roku jest pewną anomalią w jego filmowej twórczości. Oparty na ukochanej powieści Jamesa Fenimore’a Coopera i osadzony w szczytowym okresie wojny francusko-indyjskiej, film śledzi trio tytułowych rdzennych ludów (Daniel Day-Lewis, Russell Means i Eric Schweig), gdy próbują eskortować córki brytyjskiego oficera (Madeleine Stowe i Jodhi May) w bezpieczne miejsce.

Sprawy nie idą zgodnie z planem, a Mann i spółka dostarczają elektryzującą opowieść o przetrwaniu, pełną ekscytujących scenografii, brutalnych scen walki i dobrze zrealizowanych romantycznych uwikłań. A wszystko to ma być ustawione na bogatym tle gór Adirondack Mountain w północnej części stanu Nowy Jork.

Jednak „Ostatni Mohikanin” nie został nakręcony w pobliżu Adirondacks, a produkcja kręcona była znacznie dalej na południe, wśród olśniewających widoków Gór Blue Ridge.

Ostatni Mohikanin został nakręcony prawie w całości w górach Karoliny Północnej

Dla porównania, Blue Ridge Mountains w dużej mierze przebiegają przez zachodnią Karolinę Północną, choć rozciągają się na części kilku innych stanów. I tak, są daleko od Adirondacks.

Ale według MovieLocations.com większość produkcji „The Last of the Mohicans” rzeczywiście spadła w The Old North State. W szczególności film był w dużej mierze nakręcony na obrzeżach Asheville w Karolinie Północnej i pobliskiego Lasu Rekreacyjnego DuPont. Jeśli chodzi o oszałamiające widoki na góry, „Ostatni Mohikanin” nie mógł być lepiej obsługiwany przez bujne lasy, jeziora i nadrzeczne krajobrazy regionu. Niektóre z kluczowych miejsc kręcenia, jak chwaliły się Greensboro News and Record w 1992 roku, to Lake James w Morganton, Linville Gorge Wilderness Area i Asheville’s Biltmore Estate.

Mann szczególnie dobrze wykorzystał obfite wodospady w okolicy, a wodospady Hickory Nut okazały się naprawdę oszałamiającym tłem dla ostatecznego starcia filmu między Chingachgookiem Meansa i wojowniczką Huron z Wes Studi, Maguą. To samo dotyczy trafnie nazwanego Bridal Veil Falls, za którym Hawkeye Day-Lewisa wypowiada słynne zdanie: „Pozostań przy życiu bez względu na to, co się wydarzy. Znajdę cię”. — chociaż sama scena najwyraźniej została nakręcona na scenie. A co do łobuzerskiego Triple Falls Hawkeye i gang przemierzają drogę w bezpieczne miejsce, są tak samo uroczo w „Ostatnim Mohikanie” jak w „Igrzyskach śmierci” z 2012 roku.

Tak jak jest, jeśli kiedykolwiek będziesz w okolicy Asheville, możesz odwiedzić większość bardziej znanych miejsc filmu. A jeśli jesteś fanem filmu, ta podróż byłaby warta twojego czasu.

Czy ten post był pomocny?