Skip to content

Gdy NBCUniversal zarządza oszałamiającym odejściem Jeffa Shella, zaufany wykonawca Comcast, Mike Cavanagh, wkracza w centrum uwagi showbiznesu

24 de kwiecień de 2023
Mike Cavanagh Brian Roberts

Gdy Comcast radzi sobie z szokującym i nagłym odejściem dyrektora generalnego NBCUniversal, Jeffa Shella, firma tymczasowo umieściła za sterami starszego dyrektora Mike’a Cavanagha.

Cavanagh, który awansował w październiku zeszłego roku na prezesa Comcast, odegra kluczową rolę w kierowaniu zmianą kadry kierowniczej i próbie utrzymania kursu NBCU. Chociaż jest dobrze znany i szanowany w kręgach korporacyjnych i finansowych, dyrektor z Filadelfii ma znacznie niższy profil w Hollywood.

Nieoczekiwane nowe obowiązki lądują na talerzu Cavanagha zaledwie kilka miesięcy po tym, jak uzyskał on ważne wotum zaufania od dyrektora generalnego Briana Robertsa i rady dyrektorów firmy. Jego awans z dyrektora finansowego na prezesa uczynił go pierwszą osobą, która posiadała ten tytuł poza rodziną Robertsów, a wraz z nowym tytułem nastąpiło przedłużenie kontraktu do 2027 roku.

Cavanagh dołączył do Comcast jako dyrektor finansowy w 2015 roku, po 20 latach pracy w usługach finansowych, w tym w JPMorgan Chase i Carlyle Group.

Promowanie od wewnątrz było znakiem rozpoznawczym Comcast bardziej niż w wielu firmach medialnych, a firma ma ławkę kandydatów, od których oczekuje się, że się przyjrzą. Osoba zaznajomiona z wewnętrznymi obradami podkreśliła jednak Wszykina, że formalny proces poszukiwań nie został jeszcze wszczęty. Cavanagh jest postrzegany jako wysoce zdolny operator przesiąknięty operacjami NBCU i nikt nie spieszy się z zamianą nowego szefa bezpośrednio po oszałamiającym odejściu Shella.

Ralph Roberts (ojciec Briana) założył firmę Comcast w 1963 r. po zakupie American Cable Systems, dostawcy z 1200 abonentami w Tupelo w stanie MS. Oficjalnie przyjęła nazwę Comcast w 1969 roku, zapuszczając korporacyjne korzenie w Filadelfii, a wkrótce potem stała się spółką notowaną na giełdzie. Comcast przejął kontrolę nad NBCU w 2011 r., a pełną własność w 2013 r. Chociaż w tamtym czasie transakcję otaczała ściana sceptycyzmu, z czasem przyniosła ona dywidendy, stając się ważnym filarem korporacyjnym podczas dekady upadku tradycyjnego biznesu kablowego . W przeciwieństwie do spektakularnej pomyłki AT&T w przejęciu Time Warner w celu połączenia treści z dystrybucją, dodanie NBCU przez Comcast było w dużej mierze pozytywnym doświadczeniem.

W firmie macierzystej i NBCU nie brakuje wewnętrznych kandydatów na stanowisko Shella. Wraz z szefem NBCU kluczowymi liderami biznesowymi innych działów Comcast są Dana Strong, szef Sky i Dave Watson, szef Comcast Cable. Sam NBCU ma wielu weteranów na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla, wśród nich Donna Langley, prezes Universal Filmed Entertainment Group; Matt Strauss, prezes Direct-to-Consumer i International; oraz Mark Lazarus, prezes NBCU Television and Streaming.

Jako prezes, Cavanagh wzmocnił swoje więzi z dyrektorem generalnym, Brianem Robertsem, często kierując myśleniem narożnego biura, komentując publicznie szereg tematów, uzupełniając swoją strategiczną bystrość suchym dowcipem. Na przykład w zeszłym miesiącu powiedział na konferencji na Wall Street, że firma byłaby „szczęśliwa” sprzedając swoją jedną trzecią udziałów w Hulu firmie Disney, która jest właścicielem reszty. Na innej konferencji w 2022 roku, gdy zapytano go o wpływ turbulencji na krajobraz medialny, od konwulsji związanych z transmisją strumieniową, przez debaty w oknach, po nieobliczalny biznes reklamowy, udzielił charakterystycznej, barwnej, ale nieprzemyślanej odpowiedzi. „Żaden z tych wstrząsów nie powoduje, że ktokolwiek w naszej firmie biega z płonącymi włosami, zastanawiając się, czy powinniśmy zmienić plany” – powiedział Cavanagh. „Chowamy głowy i robimy to, co wiemy, że musimy zrobić, aby osiągnąć świetne wyniki organiczne w ciągu następnych kilku lat”.

Ktokolwiek przejmie stery w NBCU, będzie musiał umieścić streaming w centrum swojej strategicznej wizji firmy i nie jest to łatwa zagadka do rozwiązania. Peacock, 3-letni uczestnik wyścigu bezpośrednio do konsumenta, zakończył rok 2022 z 20 milionami płatnych subskrybentów i stopniowo zyskiwał na popularności po powolnym starcie. Shell przewodniczył zwrotowi w kierunku swojego poziomu abonentów premium po tym, jak zaczął od podkreślenia bezpłatnego, wspieranego reklamami podstawowego poziomu usług. Cavanagh ogłosił rok 2022 rokiem „szczytowych strat” dla Peacock, ponieważ dąży do rentowności do 2025 r.

Długoterminowy los NBCU jako spółki zależnej Comcast również wisi na włosku, chociaż Cavanagh i inni dyrektorzy stanowczo odmawiają zajęcia się tym. Firma pojawiła się w wielu dyskusjach na temat fuzji i przejęć z udziałem firm takich jak Roku, WWE i Electronic Arts, a jej przejęcie Sky za 40 miliardów dolarów w 2018 r., a mniejsze transakcje dla Xumo pokazały, że ma zdrowy apetyt na transakcje. Wielu mieszkańców Wall Street postrzega to jako potencjalnego partnera tanecznego z Warner Bros Discovery, biorąc pod uwagę, że obaj stoją przed wyzwaniami związanymi z finansowaniem swoich ambicji związanych z transmisją strumieniową, a jednocześnie zarządzają upadającymi zasobami telewizyjnymi.

Jeffrey Wlodarczak z Pivotal Research Group jest jednym ze zwolenników scenariusza połączenia WBD i uważa, że ​​może to być zwieńczeniem serii innych transakcji. „Nadal spodziewamy się, że Comcast dokona przejęć, które z większym prawdopodobieństwem przesuną się na stronę treściową biznesu (częściowo dlatego, że nie ma aktywów dystrybucyjnych na sprzedaż), a umowa WBD w 24 pozostaje realistyczną możliwością”, napisał w ostatnia notatka dla klientów.

Miliarder John Malone, architekt wartej 43 miliardy dolarów fuzji Discovery i WarnerMedia, wywołał falę spekulacji na temat fuzji NBCU w 2021 roku po ogłoszeniu tej transakcji. W wywiadzie dla CNBC nazwał to „marynatą ze słoika”. Opracowując, członek zarządu WBD powiedział, że omówił wiele scenariuszy z Robertsem z Comcast i para doszła do wniosku, że „można rozważyć wszelkiego rodzaju relacje między tym przedsiębiorstwem, które tworzymy, a przedsiębiorstwem Briana”, do czasu zatwierdzenia przez organy regulacyjne.

Czy ten post był pomocny?