Skip to content

Film akcji „Mat Kilau” Syamsula Yusof zostaje najbardziej dochodowym filmem lokalnym w historii Malezji

7 de lipiec de 2022
Mat Kilau

Malezyjski historyczny film akcji Mat Kilau: Kebangkitan Pahlawanwyreżyserowany przez Syamsula Yusof, stał się najbardziej dochodowym filmem lokalnym wszechczasów w kraju azjatyckim, bijąc rekord ustanowiony przez własny horror reżysera Munafik 2 w 2018 roku.

Mat Kilau zarobił 11,97 mln USD (53 mln RM) w ciągu 13 dni w Malezji, Singapurze i Brunei. Podczas gdy producenci podają tylko liczby dla trzech połączonych terytoriów, lokalni dystrybutorzy twierdzą, że film z łatwością wyprzedził Munafik 2, który zarobił 8,5 mln USD (37,74 mln RM) w Malezji i 10,8 mln (48 mln RM) w całym regionie. Osiągnął tę liczbę pomimo sprzeciwu Top Gun: Maverick, Jurassic World Dominion oraz Minionki: Powstanie Gru w malezyjskiej kasie.

Wyprodukowane przez Studio Sembara i dystrybuowane przez Skop Productions, Mat Kilau opowiada historię legendarnego dziewiętnastowiecznego wojownika malajskiego, Mata Kilau, który walczył z brytyjskimi kolonizatorami i ich wysokimi podatkami.

W obsadzie znalazł się Adi Putra, grający główną postać Mata Kilau, a także Beto Kusyairy, Fattah Amin, Yayan Ruhian i Johan Asari. Oprócz hitu horrorów Munafik a jego sequel, aktor-reżyser Syamsul Yusof również stoi za popularnym KL Gangster franczyzowa.

Upalny przebieg filmu sugeruje, że malezyjskie kasy wracają do zdrowia po dwóch latach zamknięć kin z powodu Covid-19. Kina w Malezji zostały zmuszone do zamknięcia w marcu 2020 r., a poza kilkoma małymi tymczasowymi otwarciami, nie wróciły w pełni do działania do września 2021 r.

Ale Mat Kilau również budzi kontrowersje: serwis z wiadomościami lokalnymi Malekini opisuje to jako „film etnonacjonalistyczny”, ponieważ postacie malajskie są przedstawiane jako bohaterowie, a wszystkie inne rasy, w tym Chińczycy i Hindusi, grają złoczyńców. Malezja ma zróżnicowaną rasowo populację z ludnością pochodzenia malajskiego, chińskiego i indyjskiego, a napięcia etniczne od czasu do czasu rosną.

Inni porównują film do Podziwiać filmy i Mela Gibsona Waleczne serce. Lokalny krytyk filmowy Zaim Yusoff powiedział Poranna poczta południowochińska sukces filmu wynika z przedstawienia Mata Kilaua jako „bohaterskiej postaci, z którą można się powiązać”, podobnie jak Podziwiać superbohaterowie: „Masy kochają superbohaterów, Podziwiać & DC filmy są dowodem. Opowiadanie jest proste, historia zdrady między Malajami, coś, co ma związek z obecnym klimatem politycznym”. Widzów przyciągają także długie sekwencje akcji związane ze sztukami walki.

Tymczasem lokalny przemysł jest podzielony na tematykę filmu, ale docenia hit. Kasa w Malezji zaczęła rosnąć dopiero pod koniec zeszłego roku z Spider-Man: Bez drogi do domu, który zarobił około 10 milionów dolarów, ale publiczność nie pojawiała się na lokalnych filmach. Thriller akcji Adriana Teha Asystentwydany w maju, był wcześniej najbardziej dochodowym filmem lokalnym Mat Kilau z wartością brutto około 800 000 USD (3,5 mln RM).

Czy ten post był pomocny?