Skip to content

Festiwal w centrum uwagi: San Sebastian rozwija komponenty branżowe na 70. edycję

13 de wrzesień de 2022
Collage Maker 13 Sep 2022 02.58 PM

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian od dawna jest jednym z najważniejszych hiszpańskojęzycznych festiwali filmowych na świecie, a ponieważ 70. edycja festiwalu jest prawie w toku, uwielbiana europejska impreza wydaje się wzmocnić swoje komponenty branżowe, aby przyciągnąć większą pulę delegatów, zwłaszcza z Ameryki Północnej.

W tym roku rozpocznie się nowa Konferencja Kreatywnych Inwestorów Festiwalu San Sebastian, której współorganizatorem jest CAA Media Finance. Podczas dwudniowej konferencji, która odbędzie się w dniach 19-20 września, wyląduje wielu czołowych globalnych dyrektorów branżowych z takich firm jak 30West, A24, Anonymous Content, Focus Features, MUBI, Neon, Netflix i Wild Bunch International. w Kraju Basków.

„Coś, co mieliśmy na myśli od kilku lat, to ulepszenie i rozszerzenie naszej działalności w branży” – mówi dyrektor festiwalu José Luis Rebordinos „Wszykina”, który twierdzi, że inicjatywa została zorganizowana z hiszpańskiego planu naprawy, transformacji i odporności po pandemii, który ma na celu pozycjonowanie Hiszpanii jako czołowego miejsca dla produkcji filmowej i telewizyjnej. Ponieważ kasa w Hiszpanii wciąż walczy o odbudowę po pandemii, wielu hiszpańskich producentów musiało skorzystać z modeli finansowania koprodukcji, aby uruchomić swoje projekty.

„Istniała okazja, w której mogliśmy wykorzystać część tych pieniędzy na tworzenie nowych działań” – mówi. „Wiedzieliśmy więc, że chcemy dotrzeć do prywatnych inwestorów z Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych i umieścić ich w pokoju z hiszpańskimi producentami”.

Konferencja Creative Investors’ Conference, która jest częścią Spanish Screenings XXL, będzie gospodarzem bardziej budżetowych filmów hiszpańskich skierowanych do międzynarodowych inwestorów i dyrektorów w ciągu dwudniowego wydarzenia. Rozmawiane tytuły obejmują koprodukcje, takie jak Baltasar Kormákur’s Wielorybnicy (Na krańcach ziemi), Gerardo Herrero Raqa i Asiera Altuny Amama.

Piers Wenger z A24, film Focus Kiska Higgs, Trevor Groth z 30West, Vincent Maraval z Wild Bunch International, Tom Quinn z Neon, Patrick Wachsberger z Picture Perfect Enterainment, Killer Films z Christine Vashon i Danny Perkins z Elysian Film Group. Roeg Sutherland z CAA, Benjamin Kramer i Sarah Schweitzman również wezmą udział w konferencji i moderują sesje wraz z współkuratorką konferencji i konsultantką festiwalu w San Sebastian Wendy Mitchell.

Konferencja, która będzie otwarta tylko dla posiadaczy znaczków branżowych w San Sebastian, obejmuje wykłady programowe, dogłębne studia przypadków najlepszych hiszpańskich produkcji, dyskusje panelowe na temat trendów w branży, innowacje technologiczne dla gawędziarzy i możliwości stwarzane przez rozwój platform. Prywatne wydarzenie zaprosi studentów wiodących hiszpańskich szkół filmowych na spotkanie z wpływowymi przedstawicielami międzynarodowego przemysłu.

Gdzie indziej forum koprodukcyjne w San Sebastian w Europie i Ameryce Łacińskiej wciąż się rozwija. Obecnie, od 11 roku, forum wspiera rozwój projektów audiowizualnych, zachęcając do współpracy między profesjonalistami i promując otwarcie na nowe rynki międzynarodowe. Zachęcamy do udziału zarówno dzieła beletrystyczne, jak i non-fiction w rozwoju z Europy i Ameryki Łacińskiej.

Od momentu powstania forum wybrało 148 projektów, z których 71 zostało już wydanych, a 41 zostało wybranych na główne międzynarodowe festiwale filmowe, w tym w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance, Locarno i San Sebastian. Ostatnie projekty z forum obejmują nagrodzony tytułem Goya Pablo Aguero Akelarre i Maite Alberdi El Agente Topo (Agent kret), który był nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2021 roku.

Podczas gdy branżowy nurt San Sebastian w tym roku pozostaje głównym celem festiwalu, Rebordinos podkreśla, że ​​zależy mu na utrzymaniu działalności branżowej festiwalu na rozsądnym poziomie, aby delegaci nie znaleźli się w sytuacji, w której ich harmonogramy są zbyt zakorkowane. zapakowane, aby cieszyć się miastem i oglądać wiele filmów.

„Nie jesteśmy bardzo dużym miastem i mamy ograniczoną infrastrukturę, więc chcemy zachować tę działalność tutaj, ale chcemy również, aby San Sebastian stało się miejscem, w którym można się cieszyć i pracować” – mówi. „Chcemy zaoferować uczestnikom miejsce, w którym relacje międzyludzkie mogą być naturalne, a ludzie mogą się spotykać w organiczny sposób”.

I dodaje: „Nie chcemy być bardzo dużym festiwalem, chcemy być naprawdę dobrym festiwalem”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian odbywa się 16-24 września.

Czy ten post był pomocny?