Skip to content

Festiwal Filmowy w Cannes 2023: wszystkie recenzje filmów Wszykina

21 de maj de 2023
Cannes 2023

ZAKTUALIZOWANO o najnowsze: Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się w tym roku filmem premierowym Jeanne du Barry, z Wszykina na ziemi, aby obejrzeć wszystkie kluczowe filmy. Oto kompilacja naszych recenzji z festynu, na którym w zeszłym roku gościł Ruben Östlund Trójkąt Smutku zdobyć upragnioną Złotą Palmę w drodze do nominacji do Oscara dla najlepszego filmu.

Sprawdź poniższe recenzje, kliknij tytuły, aby przeczytać je w całości, i zaglądaj tu, gdy dodamy więcej.

O Suchych Trawach

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Nuri Bilge Ceylan
Rzucać: Deniz Celiloglu, Ece Bagci, Merve Dizdar, Musab Ekici
Termin na wynos: Dla wielu fanów Nuri Bilge Ceylana jest to kolejna okazja, by wślizgnąć się do jego świata, dostrzec jego przebiegłe polityczne odniesienia i na chwilę zatopić się w życiu umysłu. To życie nie jest łatwą przejażdżką i – z ponad trzema godzinami gęstych dialogów – z pewnością nie jest zbyt szybkie, ale jest satysfakcjonujące.

Królestwo zwierząt

Sekcja: Niepewny szacunek
Dyrektor: Thomasa Cailleya
Rzucać: Romain Duris, Adèle Exarchopoulos, Paul Kircher
Termin na wynos: Jest to z pewnością świadectwo czarującej magicznej realistycznej bajki Cailleya Królestwo zwierząt można cieszyć się wartością nominalną bez bycia bitym w głowę podtekstem. Jednak kopnij trochę głębiej, a bogata i dziwna lawina obrazów i pomysłów staje się z czasem coraz bardziej niezwykła i fascynująca.

Anzelma

Sekcja: Pokaz specjalny
Dyrektor: Wima Wendersa
Rzucać: Anselm Kiefer, Daniel Kiefer, Anton Wenders
Termin na wynos: Trudno sobie wyobrazić widząc Anzelma w dowolnym formacie innym niż 3D, a jeśli nie uda mu się poszerzyć reputacji swojego już znanego na całym świecie tematu, jest to niezwykłe przedsięwzięcie po pandemii, które z powodzeniem przypomina widzom dreszczyk emocji związany z obecnością wielkiej sztuki.

Banel i Adama

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Ramata-Toulaye Sy
Rzucać: Khady Mane, Mamadou Diallo
Termin na wynos: W tej pięknie zrealizowanej produkcji jest wiele do wchłonięcia i na samym poziomie wewnętrznym jest całkiem wystawna, od wspaniałych, jasnych ubrań Senegalczyków po burzę piaskową, która wydaje się wyskakiwać z ekranu w 3D. Ale to jako element wydajności, który naprawdę dostaje się pod skórę.

Czarne muchy

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Jean-Stéphane Sauvaire
Rzucać: Sean Penn, Tye Sheridan, Mike Tyson, Michael Carmen Pitt, Katherine Waterston, Raquel Nave, Gbenga Akinnagbe
Termin na wynos: Pomysł z tyłu Czarne muchy jest godny podziwu. To przypomina nam, jak popieprzona może być Ameryka. Ale pomimo oczywistych, szorstkich umiejętności filmowych jego chwalonego francuskiego reżysera, coś zostało utracone w tłumaczeniu, co powstrzymuje to przed naprawdę gwałtownym wzrostem.

Powrót do domu (La Retour)

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Katarzyny Korsyńskiej
Rzucać: Esther Gohourou, Suzy Bemba, Aissatou Diallo Sagna, Lomane De Dietrich
Termin na wynos: Jest bardziej energiczna, twardsza i bardziej zwięzła historia ukryta tuż poza zasięgiem wzroku Powrót, gdzieś na plaży, gdzie skutery wodne przebijają się przez fale. Nie żeby nie było tu zbyt wiele rzeczy do zabawy, ale za dużo czasu, kiedy czujemy się jak Farah, przecierając piasek przez palce i zastanawiając się, czy w tej wiosce jest coś do roboty.

Jak uprawiać seks

Sekcja: Niepewny szacunek
Dyrektor: Molly Manning Walker
Rzucać: Mia Mckenna-Bruce, Lara Peake, Samuel Bottomley, Shaun Thomas, Enva Lewis
Termin na wynos: Dominującym tematem w subtelnej, ale potężnej dekonstrukcji nastoletnich marzeń i pragnień Walkera jest otarcie między obrazem samego siebie a rzeczywistością; wszyscy tutaj, w świecie bez sąsiadujących dorosłych i prawdziwie nastoletni, czują się starsi i mądrzejsi, niż są w rzeczywistości, a dramat bierze się całkowicie z napięć, które pojawiają się, gdy rzeczywistość staje się zbyt realna, by ją zignorować.

Indiana Jones i tarcza przeznaczenia

Sekcja: Poza konkurencją
Dyrektor: Jamesa Mangolda
Rzucać: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Antonio Banderas, John Rhys-Davies, Toby Jones, Boyd Holbrook, Ethann Isidore, Mads Mikkelsen
Termin na wynos: Niezależnie od tego, jak wiele akcji wiruje na powierzchni tego rodzaju filmu, jego fundamenty zbudowane są z uspokajającej nostalgii. Już samo usłyszenie partytury Johna Williamsa, kolejnej wersji bohaterstwa i teatralności oryginału, sprawia, że ​​każdy w pewnym wieku czuje, że wszystko jest chwilowo w porządku ze światem.

Jeanne Du Barry

Sekcja: Poza konkurencją
Dyrektor: Maïwenn
Rzucać: Maiwenn, Johnny Depp, Benjamin Lavernhe, Pierre Richard, Melvil Poupaud, Pascal Greggory, India Hair
Termin na wynos: Widowisko filmu nie może całkiem ukryć faktu, że nie ma zbyt wiele kleju do historii, która rozwija się jako seria winiet i wydaje się bardziej, jakbyśmy patrzyli na sceny z życia z perspektywy czasu, niż inwestowali w oglądanie dzikie życie przeżywane w pełni.

Zabójcy Kwiecistego Księżyca

Sekcja: Poza konkurencją
Dyrektor: Martin Scorsese
Rzucać: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, Cara Jade Myers, JaNae Collins, Jillian Dion, John Lithgow, Brendan Fraser, William Belleau, Louis Cancelmi, Tatanka Means, Michael Abbott Jr., Pat Healy, Scott Shepherd, Jason Isbell, Sturgill Simpson
Termin na wynos: Zabójcy Kwiecistego Księżyca jest przełomowym osiągnięciem filmowym, choćby ze względu na troskę i sposób, w jaki opowiada historię Narodu Osagów.

maj grudzień

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Todda Haynesa
Rzucać: Natalie Portman, Julianne Moore, Charles Melton, Cory Michael Smith, Elizabeth Yu, Gabriel Chong, Piper Curda, DW Moffet, Lawrence Arancio
Termin na wynos: Dużo zabawy polega jednak na obserwowaniu, jak to wszystko powoli się rozgrywa. Można było zobaczyć, jak Cukor lub Sirk przyczepili się do tego materiału, tak jak zrobił to Haynes, inicjując pierwszy wyprodukowany scenariusz scenarzysty Samy’ego Burcha.

Potwór

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Hirokazu Kore-Eda
Rzucać: Ando Sakura, Nagayama Eita, Kurokawa Soya, Hiiragi Hinata, Tanaka Yuko
Termin na wynos: Potwór reprezentuje pierwszy film Kore-Edy od czasu jego debiutu fabularnego z 1995 roku Maborosi że reżyser nie miał zasługi na scenariusz, ale wyraźnie ze swoimi humanistycznymi, skoncentrowanymi na rodzinie tematami, ma rację w sterówce tego mistrza rzemiosła.

Nowy chłopak

Sekcja: Niepewny szacunek
Dyrektor: Warwicka Thorntona
Rzucać: Aswan Reid, Cate Blanchett, Deborah Mailman, Wayne Blair
Termin na wynos: Oko Warwicka Horntona potrafi dostrzec piękno w ramie okiennej. Opowiada także – bez krzyku iz szerokim współczuciem dla wszystkich swoich bohaterów, z których każdy jest złamany na swój sposób – wersję historii założycieli Australii.

Okupowane miasto

Sekcja: Pokazy specjalne
Dyrektor: Steve’a McQueena
Narrator: Melanie Hyams
Termin na wynos: Wkraczamy w nową erę, w której żyje niewielu ludzi, którzy bezpośrednio doświadczyli okrucieństw II wojny światowej i Holokaustu. Ta epoka wymaga nowego rodzaju filmu o tamtych czasach – nowego sposobu zachowania pamięci i przestrogi przed powtórzeniem się zbrodni przeciwko ludzkości, motywowanych rasistowską ideologią. Okupowane miasto czy to jest film

Dziwny sposób życia

Sekcja: Pokaz specjalny
Dystrybutor: Klasyka Sony Pictures
Reżyser-scenarzysta: Pedro Almodóvara
Rzucać: Pedro Pascala, Ethana Hawke’a
Termin na wynos: Duchy Johna Forda, Howarda Hawksa, Johna Sturgesa, Anthony’ego Manna, Raoula Walsha i Sama Peckinpaha mogą być zaskoczone zwrotem akcji tego 73-letniego fana Dziwny sposób życia. Dzieje się tak dlatego, że chociaż twórczość tych reżyserów jest hojnie adresowana i hołdowana na różne sposoby, fabuła tutaj jest czymś, czego nigdy nie znajdziesz w żadnym z ich klasyków.

Vincent musi umrzeć

Sekcja: Tydzień krytyków
Dyrektor: Stéphana Castanga
Rzucać: Karim Leklou, Vimala Pons, François Chattot, Michaël Perez
Termin na wynos: Możesz przeczytać konfigurację Vincent musi umrzeć jako metafora polityki biurowej, a reszta jako alegoria morderczej natury mediów społecznościowych, gdzie najłagodniejsze opinie mogą zrujnować życie i reputację. Przede wszystkim jednak jest to radośnie absurdalna opowieść o codziennej alienacji.

Młodzież (wiosna)

Sekcja: Konkurs
Reżyser-scenariusz: Wang Binga
Termin na wynos: MłodzieżCelem nie jest ujawnianie nadużyć w handlu odzieżą (chociaż może wzbudzić w tobie głęboki sceptycyzm, gdy następnym razem pójdziesz na zakupy i zobaczysz kurtkę Made in China, sprzedaną za podejrzanie niską cenę). Intencja Wanga jest bardziej subtelna socjologicznie – Młodzież bada powiązania, a nawet kulturę, w pewnym sensie, która może rozwinąć się wśród ludzi rzuconych razem w trudnych okolicznościach.

Strefa zainteresowania

Sekcja: Konkurs
Dyrektor: Jonathana Glazera
Rzucać: Christian Friedel, Sandra Huller
Termin dania na wynos: Tak, filmy o Holokauście są właściwie odrębnym gatunkiem, ale mogę śmiało powiedzieć, że nigdy takiego nie widziałem, bez żadnych wizualizacji przemocy i cierpienia, który wciąż jest równie wstrząsający i przerażający, a może nawet bardziej. Strefa zainteresowania zajmuje swoje miejsce wśród wielkich filmów nakręconych o Holokauście i prawdopodobnie będzie Cię prześladować jeszcze długo po jego obejrzeniu.

Czy ten post był pomocny?