Skip to content

Eurowizja 2023: Jak oglądać na całym świecie, kto jest faworytem i jakie są tegoroczne kontrowersje przed półfinałami

9 de maj de 2023
GettyImages 1482949321

Koronacja była tylko rozgrzewką. W najbliższą sobotę Wielka Brytania będzie gospodarzem 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, a miasto, w którym będzie się odbywał, Liverpool zrobi wszystko, co w jego mocy.

W niedzielny wieczór nawet lokalni liderzy list przebojów – sprzed 40 lat – Frankie Goes to Hollywood ponownie zjednoczyli się po zaciekłym rozstaniu w 1987 roku. Zespół, odpowiedzialny za wielkie hity „Relax” i „Two Tribes”, wystąpił na scenie podczas imprezy plenerowej w Liverpoolu, co zasygnalizowało początek tego wyjątkowego dla miasta tygodnia Eurowizji.

Fani Frankie byli zachwyceni widząc zespół z powrotem razem, chociaż byli oszołomieni graniem tylko jednej piosenki „Welcome to the Pleasuredome”, zanim główna wokalistka Holly Johnson powiedziała fanom: „Na zdrowie. Miło was wszystkich widzieć” i zespół opuścił scenę.

obecność ukraińska

Wielka Brytania będzie gospodarzem w miejsce zwycięskiej z ubiegłego roku Ukrainy, która tradycyjnie gościłaby, ale w tym roku przeszkodziła jej w tym wojna. W zeszłym roku Wielka Brytania zajęła drugie miejsce dzięki Samowi Ryderowi, a BBC jako nadawca dał jasno do zrozumienia, że ​​ukraińska muzyka, kultura i artyści będą odgrywać kluczową rolę w wydarzeniu.

Ukraińska piosenkarka Julia Sanina będzie jedną z czterech głównych prezenterek Konkursu przez cały tydzień, dołączając do piosenkarki Aleshy Dixon, aktorki Hannah Waddingham i stałego brytyjskiego komentatora Grahama Nortona.

Jak to działa

Przed Wielkim Finałem w sobotę 13 maja odbędą się dwa półfinały we wtorek 9 i czwartek 11 maja.

Od samego początku rywalizować będzie 37 krajów. 10 krajów z każdego z dwóch półfinałów – patrz lista poniżej – zakwalifikuje się do Wielkiego Finału, w którym weźmie udział łącznie 26 krajów: 10 z półfinału 1, 10 z półfinału 2, ubiegłoroczni zwycięzcy Ukraina oraz kraje „wielkiej piątki” (te, które wniosły wystarczający wkład w Europejską Unię Nadawców): Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania.

Ciesz się próbkami wszystkich rywali tutaj…

Faworytem tegorocznego konkursu jest szwedzki utwór „Tattoo” zaśpiewany przez Loreen. Jest zwyciężczynią konkursu z 2012 roku. Jeśli odniesie podwójne zwycięstwo, będzie jedyną artystką, która wygrała dwukrotnie i dopiero drugą artystką w historii Eurowizji. Drugi to irlandzki piosenkarz Johnny Logan, który dwukrotnie wygrał jako wokalista w 1980 i 1987 roku, a następnie ponownie jako autor tekstów w 1992 roku.

Spór

Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich konkursów, tegoroczny konkurs nie był pozbawiony kontrowersji przed tygodniem finałowym.

Rosja drugi rok z rzędu nie weźmie udziału w Konkursie. Kraj, który zwyciężył w 2008 roku i brał udział 23 razy od przystąpienia w 1994 roku, został wykluczony z ubiegłorocznego Konkursu z powodu inwazji na Ukrainę. Wkrótce potem rosyjscy nadawcy VGTRK i Channel One ogłosili, że zawieszają swoje członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która zarządza konkursem.

Zawieszenie zostało zatwierdzone przez EBU w maju 2022 r., Uniemożliwiając Rosji udział w jakichkolwiek wydarzeniach Eurowizji do dnia wznowienia jej członkostwa.

Poza nieobecnością Rosji, ważność greckiego wpisu – Victor Veronicas śpiewający „What They Say” – została zakwestionowana przez prawnika innej greckiej piosenkarki, Melissy Mantzoukis, której nie udało się podbić jej kraju. Jej prawnik powiedział, że proces głosowania był wadliwy, ale nie udało się unieważnić wyniku.

Jak oglądać & oceny

Główny nadawca BBC poświęcił ogromnemu zespołowi i godzinom czasu antenowego w radiu i telewizji na tegoroczną imprezę. Oprócz relacji na żywo z samego konkursu, przez cały tydzień dostępne są specjalne programy prezentujące historię konkursu, przeboje i piosenkarzy, którzy wyłonili się z niego na przestrzeni lat – od Abby, przez Celine Dion, po włoskich rockmanów Maneskina – oraz dziesiątki regularne programy telewizyjne i radiowe, które mają być transmitowane na żywo z Liverpoolu.

Organizatorzy mają nadzieję, że światowa publiczność tegorocznego Konkursu odbije się od ubiegłorocznej.

Europejska Unia Nadawców ujawniła w zeszłym roku, że oglądalność wszystkich trzech programów na żywo wyniosła 161 milionów widzów, co oznacza spadek o 22 miliony w stosunku do 2021 roku. Wykluczenie największego rynku, jakim jest Rosja, będzie odpowiadać za część tego spadku. Wielka Brytania była w zeszłym roku wiodącym rynkiem pod względem gałek ocznych z 8,9 milionami oglądających, aby zobaczyć, jak Sam Ryder zajął drugie miejsce.

Wszystkie tegoroczne występy na żywo można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Konkursu Piosenki Eurowizji (jeśli jest dostępny w Twoim regionie), a niektóre kraje nieuczestniczące będą również transmitować Konkurs. Będzie dostępny w USA na platformie Peacock. Inni nadawcy to RTBF w Belgii, Canal 13 SPA w Chile i MKRTV w Macedonii Północnej.

Półfinał 1:

Norwegia; Malta; Serbia; Łotwa; Portugalia; Irlandia; Chorwacja; Szwajcaria; Izrael; Moldova; Szwecja; Azerbejdżan; Czechy; Holandia; Finlandia

Półfinał 2:

Dania; Armenia; Rumunia; Estonia; Belgia; Cypr; Islandia; Grecja; Polska; Słowenia; Gruzja; San Marino; Austria; Albania; Litwa; Australia

Czy ten post był pomocny?