Skip to content

Dyrektor generalny BAFTA, Jane Millichip, o tym, dlaczego rodzina królewska wciąż ma „pozytywny” efekt i „idzie dalej” po rozdziale Noela Clarke’a

14 de luty de 2023
GettyImages 1246353554

Rodzina królewska pozostaje pozytywnym ambasadorem Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej pomimo niedawnych skandali i doniesień o wewnętrznych konfliktach, powiedziała dyrektor generalna BAFTA, Jane Millichip, podczas przygotowań do wręczenia nagród filmowych organizacji charytatywnej 2023.

Niedzielne wręczenie nagród będzie pierwszym byłym dyrektorem Sky Studios jako dyrektor generalny BAFTA po tym, jak został mianowany na to stanowisko zeszłego lata.

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenie Nagród Filmowych również opuści Royal Albert Hall i przeniesie się do nowego domu w Royal Festival Hall w londyńskim Southbank Centre, wraz z wprowadzeniem odświeżonego harmonogramu transmisji, obejmującego fragmenty na żywo po raz pierwszy w historii BAFTA.

Jednak w ramach powrotu do tradycji książę William, prezes BAFTA i Kate Middleton wezmą udział w wręczeniu nagród po pominięciu ceremonii przez dwa kolejne lata.

Książę William jest prezydentem BAFTA od 2010 roku, ale tegoroczna ceremonia to jego debiut na tej imprezie jako książę Walii, tytuł, który odziedziczył po swoim ojcu, królu Karolu III po wstąpieniu na tron ​​po śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu .

Nagrody filmowe będą również jednym z pierwszych dużych publicznych wystąpień Williama i Kate od czasu wydania książki księcia Harry’ego. Zapasowy. Mega sprzedający się pamiętnik był najnowszym rozdziałem serii niedawnych publicznych interwencji księcia Sussex, które zawierały zarzuty rasizmu i ujawniły więcej konfliktów w instytucji.

„Jego Królewska Wysokość był niesamowitym zwolennikiem BAFTA, odkąd zaczął jako prezydent i patron” – powiedział Millichip o Williamie. „Mamy stypendia na jego nazwisko, a on wykazuje prawdziwe zainteresowanie naszymi programami awansowania i rozwoju”.

Millichip kontynuowała dyskusję na temat tego, co określiła jako długotrwały związek BAFTA z rodziną królewską, powołując się na decyzję królowej Elżbiety II o podarowaniu tantiem za film dokumentalny Richarda Cawstona o rodzinie na rzecz Society of Film and Television Arts (a prekursor BAFTA) na początku lat 70. Darowizna pomogła organizacji przenieść się do obecnej siedziby przy 195 Piccadilly w Londynie.

Zapytany, czy rodzina królewska nadal pasuje do organu nagród, Millichip podsumował: „Myślę, że rodzina królewska miała przez lata niesamowicie pozytywny wpływ na BAFTA i nadal ma”.

Wyróżnienia

Wśród nominacji do tegorocznych Nagród Filmowych prym wiodą niemieckojęzyczny dramat Netfliksa o I wojnie światowej Na zachodzie bez zmian, który ma 14 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i scenariusza adaptowanego. Wyciąg All Quiet jest równy poprzedniemu rekordowi ustanowionemu przez Anga Lee Przyczajony tygrys ukryty smok za najwięcej nominacji do filmu nieanglojęzycznego w historii BAFTA. Wszyscy cisza od tego czasu zdobył także najwięcej nominacji do nagrody BAFTA dla pojedynczego filmu Przemowa króla w 2011 roku, który miał również 14.

Najnowsza tragikomedia Martina McDonagha, Banshee InisherinI Wszystko Wszędzie Wszystko na raz z A24, a Daniel Kwan i Daniel Scheinert po dziesięć nomów.

Brytyjska projektantka kostiumów Sandy Powell zostanie w tym roku uhonorowana nagrodą BAFTA Fellowship – najwyższym odznaczeniem organizacji charytatywnej zajmującej się sztuką.

Stypendium Powella będzie pierwszym, w którym BAFTA Film Awards przyzna jedno ze swoich pozakonkursowych wyróżnień od czasu kontrowersji wokół decyzji organu o wręczeniu aktorowi Noelowi Clarke’owi nagrody za wybitny brytyjski wkład w kino w 2021 roku.

W tym czasie organizacji charytatywnej przedstawiono zarzuty niewłaściwego zachowania seksualnego wobec Kuloodporny gwiazda, po raz pierwszy opisana przez gazetę The Guardian. Clarke stanowczo zaprzecza popełnieniu wykroczenia. BAFTA powiedział, że próbował zweryfikować zarzuty, ale nie był w stanie tego zrobić. Organizacja ostatecznie doszła do wniosku, że zatrzymanie nagrody byłoby „niewłaściwe”.

Nagroda BAFTA i członkostwo Clarke’a zostały później zawieszone. Aktor złożył pozew o zniesławienie przeciwko BAFTA i Guardian Media Group w londyńskim Sądzie Najwyższym w 2022 roku. Od tego czasu BAFTA została usunięta z pozwu, a londyńska policja metropolitalna zakończyła dochodzenie w sprawie aktora w zeszłym roku, powołując się na brak dowodów.

„Poszliśmy dalej”, powiedział Millichip, zapytany o to, czy BAFTA musiała przeprowadzić osobne śledztwo po sadze Clarke’a.

Millichip nie skupiałby się na indywidualnych przypadkach, ale dodał, że organizacja charytatywna zajmująca się sztuką jest nadal „bardzo zaangażowana” w tworzenie nowych wytycznych dla branży dotyczących zastraszania, nękania i najlepszych praktyk w miejscu pracy.

„Jest to obszar, nad którym nadal pracujemy, zachęcając wszystkie firmy i producentów do uwzględnienia tych wytycznych” – powiedziała.

Jak wcześniej ogłoszono, zdobywca nagrody Mercury, raper Little Simz wystąpi na rozdaniu Nagród Filmowych. Dame Helen Mirren poprowadzi hołd dla zmarłej królowej Elżbiety II, a transmisja telewizyjna zakończy się ujawnieniem na żywo czterech kategorii: dla najlepszego aktora, najlepszej aktorki, najlepszego filmu i nagrody EE Rising Star, wręczonej przez Lashanę Lynch.

W poprzednich latach wydarzenie było wcześniej nagrywane i transmitowane z opóźnieniem. Ceremonia potrwa od 19:00 do 21:00 w niedzielę wieczorem, z przejściem na transmisję na żywo około 20:30 dzięki temu, co Millichip określił jako planowanie na poziomie wojskowym przez zespół produkcyjny.

„Rozrywkowa wartość transmisji telewizyjnej jest czymś, nad czym włożyliśmy wiele przemyśleń i mamy nadzieję, że spodoba się widzom” – powiedział Millichip.

Czy ten post był pomocny?