Skip to content

„Dwuznaczność” winna BBC Gary Lineker Row, mówi szef Ofcom

14 de marzec de 2023
GettyImages 1248217400

„Dwuznaczność” wokół wytycznych dotyczących mediów społecznościowych była winna skandalu BBC Gary Lineker, według szefowej Ofcom Melanie Dawes, która została zakwestionowana w sprawie „pełzającego upolitycznienia” brytyjskich wiadomości telewizyjnych podczas dzisiejszego porannego przesłuchania komisji.

Dawes, którego regulator sprawuje nadzór nad wieloma elementami BBC, powiedział, że to słuszne, że korporacja „zachowuje odpowiedzialność za własne wytyczne dotyczące mediów społecznościowych”, ponieważ BBC przygotowuje się do rozpoczęcia przeglądu tych wytycznych w zamian za powrót Linekera do jego Mecz dnia obowiązki gospodarza.

Przemawiając dziś rano do Komitetu ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMSC), Dawes powiedział, że obecne wytyczne są „niejednoznaczne”, które „zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić pewien stopień elastyczności, ale nie osiągnęły tego, czego chciała BBC”. do furii. Jej komentarze pojawiły się po tym, jak Wszykina ujawnił, że BBC nie zastosowało się do zalecenia trzy lata temu, aby zbadać zasady dla niezależnych prezenterów, takich jak Lineker, które różnią się od zasad, których muszą przestrzegać prezenterzy wiadomości.

Chaos wywołał tweet Linekera porównujący politykę azylową rządu Wielkiej Brytanii z nazistowskimi Niemcami. Lineker został wycofany przez BBC, co doprowadziło do masowych strajków i mocno zakłóconego harmonogramu sportowego w weekend. Lineker powiedział wczoraj, że wróci do pracy i podziękował dyrektorowi generalnemu BBC Timowi Daviemu, chociaż źródła w BBC powiedziały, że Lineker wygrał w tej sytuacji.

Dawes powiedział, że „dla prezenterów wiadomości powinny obowiązywać surowe zasady, ale poza tym są kwestie wolności słowa”.

„To trudny problem, który nie będzie łatwy do rozwiązania i do pewnego stopnia dotyczy poziomu zaufania, szczególnie w stosunku do personelu” – dodała. „Kiedy dotyczy to freelancerów, aktorów, prezenterów i współpracowników, jest to inna kwestia. BBC musi rozważyć wolność słowa i bezstronność”.

Chociaż Ofcom nie nadzoruje wytycznych BBC dotyczących mediów społecznościowych, Dawes powiedziała, że ​​rozmawiała przez weekend z dyrektorem generalnym Timem Davie, aby „zaoferować wsparcie, które może być odpowiednie”.

Poparła Davie’go, aby zachował swoje stanowisko, nazywając go „bardzo skutecznym dyrektorem generalnym”, ale nie dała się przekonać, czy przewodniczący Richard Sharp powinien zrezygnować, jak wielu nalegało w następstwie oddzielnego skandalu pożyczkowego Borisa Johnsona.

Ofcom przygotowuje się do ujawnienia nowej licencji operacyjnej BBC w przyszłym tygodniu, która określi kwoty, które korporacja musi osiągnąć w obszarach takich jak wiadomości, wydarzenia bieżące i programy dla dzieci, jednocześnie określając, w jaki sposób może wypełnić swoją misję i cele publiczne.

Niektóre z tych uciążliwych kwot zostaną zniesione, aby pomóc BBC dostosować się do świata online i konkurencji ze strony usług przesyłania strumieniowego z głębokimi kieszeniami, ale Dawes powiedział, że zamiast tego BBC otrzyma nowe obowiązki, aby była jaśniejsza, gdy chce dokonać zmiany w swoich usługach .

„BBC nie zawsze jest świetna w wyjaśnianiu, co robi” – dodała. „Rzeczy mogą wyjść dość losowo, dlatego prosimy ich o wyraźniejsze przedstawienie tych zmian z góry”.

„Pełzające upolitycznienie” wiadomości

Podczas zakrojonego na szeroką skalę przesłuchania w DCMSC Dawes został popchnięty przez członka komisji Johna Nicolsona w sprawie „pełzającego upolitycznienia” brytyjskich kanałów informacyjnych, takich jak prawicowy GB News.

Pomimo zasad Ofcom uniemożliwiających politykom przeprowadzanie wywiadów z innymi politykami w programach informacyjnych, Nicolson podkreślił, jak konserwatywni posłowie Esther McVey i Philip Davies przeprowadzą wywiad z konserwatywnym kanclerzem Jeremym Huntem w weekend na temat jego budżetu, który Nicolson określił jako „wyraźne naruszenie”.

„Widzimy pełzające upolitycznienie i” amerykanizację ”wiadomości i to jest śmieszne [former Culture Secretary] Wywiad z Nadine Dorries [former Prime Minister] Borisa Johnsona [on Talk TV],” on dodał.

Dawes odmówił komentarza do czasu emisji programu wywiadów Hunta, ale podkreślił, że politycy mogą przeprowadzać wywiady z politykami w programach innych niż wiadomości, o ile zachowana jest należyta bezstronność.

Oddzielnie GB News zostało uznane przez Ofcom za naruszenie w zeszłym tygodniu komentarzy dotyczących szczepień przeciwko Covid-19, a Steyn zrezygnował kilka tygodni temu z powodu obaw, że będzie musiał zapłacić grzywny z własnej kieszeni, w którym to momencie odniósł się do GB News wewnętrzny specjalista ds. zgodności jako „suka Ofcom”.

Dawes z zadowoleniem przyjął jednak nową zróżnicowaną naturę krajobrazu wiadomości telewizyjnych w Wielkiej Brytanii.

„Dobrze jest widzieć bardziej zróżnicowane media w radiu i telewizji oraz ogromny wzrost tego, co jest online” – dodała. „Rzucają wyzwanie bardziej tradycyjnym graczom. Kiedy porównasz to, co dostajesz w Wielkiej Brytanii z USA, są one bardzo różne.

Czy ten post był pomocny?