Skip to content

Don Phillips umiera: Dyrektor obsady filmów „Oszołomiony i zmieszany” i „Szybkie czasy w Ridgemont High”, producent „Melvina i Howarda” miał 80 lat

27 de listopad de 2021
DonPhillips

Reżyser i producent obsady Don Phillips, który pomógł rozpocząć karierę takim aktorom jak Sean Penn, Matthew McConaughey i Mary Steenburgen, zmarł w Święto Dziękczynienia z przyczyn naturalnych. 21 grudnia skończyłby 81 lat.

Phillips otrzymał pierwszą przerwę, kiedy dostał pracę na poziomie podstawowym w dziale castingów w filmie reżysera Otto Premingera z 1971 roku Tacy dobrzy przyjaciele. Pod wrażeniem Phillipsa, Preminger wziął reklamę w Variety i Backstage, aby pochwalić pracę nowicjusza nad filmem.

Podziękowanie doprowadziło do tego, że Phillips został zatrudniony do wykonania castingu statystów do Sidneya Lumeta Serpico z udziałem Ala Pacino, którego praca została następnie rozszerzona o obsadzenie całego filmu. Następnie Lumet wyznaczył go na reżysera castingu w swoim następnym filmie, Psie popołudnie, także w roli głównej Pacino. Phillipsowi przypisuje się starania o to, by aktor John Cazale został obsadzony u boku Pacino jako Sal.

Phillips następnie obsadził kultowy film z 1976 roku Myjnia samochodowa napisany przez Joela Schumachera i wyreżyserowany przez Michaela Schultza. Phillips pracował również przy 1978 Dom zwierząt National Lampoon ze swoim partnerem castingowym Michaelem Chinichem.

Phillips poszerzył swoją działalność o produkcję w 1974 roku. Jego pierwszym filmem jako producenta był film Universalu z 1980 roku Melvin i Howard, dla którego Phillips zatrudnił mało znanego wówczas reżysera Jonathana Demme, aby wyreżyserował historię o związku człowieka z małego miasteczka z Howardem Hughesem (w tej roli Jason Robards). Jako główną rolę kobiecą Phillips odkrył aktorkę Mary Steenburgen. Film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz dla scenarzysty Bo Goldmana, Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej dla Steenburgen, a także nominację do Oscara dla Robardsa.

Phillips następnie obsadził komedię o dorastaniu z 1982 roku, Szybkie czasy w Ridgemont High, wyreżyserowany przez Amy Heckerling , napisany przez Camerona Crowe i wyprodukowany przez Arta Linsona. Phillips znalazł ówczesnego nowicjusza Seana Penna na czele, Jeffa Spicoli.

Historia mówi, że po pierwszym przesłuchaniu Penn nie poszło dobrze, Phillips poprosił młodego aktora, aby wrócił pod koniec dnia i spróbował jeszcze raz. Penn przybił drugie przesłuchanie i został zatrudniony na miejscu. Phillips pomógł następnie zebrać obsadę, która przedstawiła takich aktorów jak Jennifer Jason Leigh, Forest Whitaker, Phoebe Cates, sędzia Reinhold, Nicolas Cage i Eric Stoltz, a także Ray Walston jako Mr. Hand.

Phillips zaprzyjaźnił się i mieszkał przez pewien czas z dramatopisarzem Davidem Rabe, który napisał czarną komedię Hurlyburly, luźno oparte na ich osobistych doświadczeniach w Hollywood. Został wystawiony na Broadwayu z Williamem Hurtem, Christopherem Walkenem i Harveyem Keitelem w rolach głównych i zdobył nominację do Tony. Hurlyburly został później zaadaptowany do filmu, w którym zagrali Penn (który również grał kiedyś rolę na scenie), Robin Wright, Garry Shandling, Meg Ryan i Anna Paquin.

Phillips powrócił do produkcji debiutem reżyserskim Penna, Indyjski biegacz z udziałem nieznanego wówczas Viggo Mortensena (kolejne odkrycie Phillipsa, a później bliskiego przyjaciela), Davida Morse’a, Patricię Arquette, Charlesa Bronsona i Valerę Golino.

Phillips pracował następnie z Richardem Linklaterem jako reżyser obsady kultowego filmu Oszołomiony i zmieszany w którym poznał nieznanego aktora Matthew McConaugheya w barze w Austin i obsadził go w roli Woodersona.

Phillipsowi przypisuje się również odkrycie i obsadzenie takich aktorów w ich pierwszych głównych rolach, takich jak Rory Cochrane, Ben Affleck, Cole Hauser, Renee Zelwegger, Milla Jovovich, Anthony Rapp, Parker Posey i Nicky Katt.

Pracował z reżyserem Kevinem Smithem nad Mallrats, w którym wystąpili między innymi Affleck, Claire Forlani i Shannen Doherty. Phillips obsadził także reżyserowaną przez Penn Straż Przekraczania z Jackiem Nicholsonem, Anjelicą Huston, Robinem Wrightem, Davidem Morsem i Robbiem Robertsonem.

W 1997 roku Phillips pracował z reżyserem Davidem Fincherem nad swoim filmem, Gra z udziałem Michaela Douglasa i Penna, którego producentem jest Steve Golin.

Phillips ponownie podjął współpracę z reżyserem Linklaterem Chłopcy Newtona, z tytułem McConaugheya i Ethana Hawke’a. W 2000 roku Phillips ponownie nawiązał współpracę ze starym przyjacielem Linsonem Zachód słońca z udziałem Rory’ego Cochrane’a, Simona Bakera, Anny Friel i Tommy’ego Flanagana. Phillips wrócił również do pracy z Pennem na Przysięga w którym wystąpili Nicholson, Benicio Del Toro, Patricia Clarkson i Aaron Eckhart.

W ostatnich latach Phillips pracował nad filmem fabularnym Otwarte serce wyreżyseruje Edoardo Ponti (Życie przed nami, w którym zagrała jego matka, Sophia Loren). Opiera się na prawdziwej historii życia Michaela Debakeya i Dentona Cooleya, którzy przeprowadzili pierwszy przeszczep sztucznego serca. Prawdziwy siostrzeniec Phillipsa, dr Chris Allison, ortopeda onkolog, również był zaangażowany w opracowanie scenariusza.

Phillips poprzedziła śmierć jego żony, wizażystki Dorothy Pearl (Tootsie, listonosz zawsze dzwoni dwa razy, panna sympatia).

Czy ten post był pomocny?