Skip to content

Dom na dobranoc, mamusiu, znaczy znacznie więcej, niż prawdopodobnie myślisz

21 de wrzesień de 2022
l intro 1663797178

Matka rozmawia z glinami

W roli głównej królowej krzyku, Naomi Watts, „Goodnight Mommy” to remake austriackiego filmu z 2014 roku o tym samym tytule. Fabuła opowiada o bliźniakach Lukasie (Nicholas Crovetti) i Eliasie (Cameron Crovetti), którzy zmagają się z rosnącym lękiem, że ich matka (Watts), która po operacji jest pokryta bandażami, nie jest tym, za kogo się podaje. Zakotwiczony przez stale rosnące napięcie, które jest umiejętnie wzmacniane przez emocjonalnie surowe występy Wattsa i braci Crovetti, „Goodnight Mommy” zawiera wiele niepokojących momentów. Każdy aspekt narracji współgra ze sobą, tworząc przerażającą opowieść, która zmusza widza do poruszania się po linii pomiędzy fantazją a rzeczywistością.

Jako pozornie niewinny centralny element fabuły, więź między Lukasem i Eliasem uspokaja publiczność, gdy chłopcy kwestionują tożsamość kobiety, która nazywa siebie matką. Wraz z utalentowaną obsadą film został uwydatniony przez odosobnioną scenerię wiejskiego domu, która wydaje się niepokojąco malownicza. Układ domu został starannie dopracowany, aby odzwierciedlić każdą z postaci. Aby nadać filmowi wyraźnie upiorny ton, scenograf Mary Colston i operator Alexander Dynan pracowali razem, aby stworzyć atmosferę, która zachowa równowagę między powitaniem a groźbą.

Zestaw został zaprojektowany tak, aby był coraz bardziej złowieszczy

W wywiadzie dla Variety Mary Colston i Alexander Dynan omówili, w jaki sposób dom został zaprojektowany tak, aby działał jako mapa emocji bohaterów. Na pierwszy rzut oka dom nie wydaje się złym przeczuciem. Wysokie sufity w salonie, jasne meble i rustykalne akcenty sugerują życie w komfortowych warunkach materialnych i spokoju. Jednak im głębiej Lukas i Elias wprowadzają się do domu, tym bardziej wydaje się to pułapką. Podczas gdy pokój chłopców wydaje się młodzieńczy i znajomy, przestrzeń ich matki jest przyćmiona i brudna. Przy szczelnie zaciągniętych zasłonach ściany wydają się zwijać same w sobie, opadając w stronę zarośniętych muchami talerzy ze starym jedzeniem i brudnym praniem.

Pokój przypominający jaskinię nie pasuje do obrazu kochającej matki, którą publiczność widzi, jak śpiewa do chłopców na początku filmu. „Im więcej wchodzisz do pokoju, tym bardziej świat sprawia, że ​​pytasz: „Co się dzieje z tą kobietą?” – powiedział Colston. Dynan, który chciał, aby plan wzmocnił główny konflikt filmu, dodał: „Myślisz, że jako publiczność jest tylko zestresowaną mamą? A może jest coś jeszcze?”.

To pytanie zadaje sobie każdy, gdy fabuła posuwa się naprzód, prowadząc do szokującego zakończenia, które zmienia zakończenie oryginalnego filmu. Korzystając w pełni ze wszystkich dostępnych narzędzi, zespół kreatywny, który stworzył film, był w stanie sprawić, że ten remake będzie odświeżony.

Czy ten post był pomocny?