Skip to content

Dlaczego niektórzy fani baseballu nie kochają Field of Dreams Kevina Costnera

14 de sierpień de 2022
l intro 1660503467

Kevin Costner uśmiechający się na czerwonym dywanie

„Pole snów” trafiło do kin w 1989 roku, szybko stając się tym, co wielu uważa za natychmiastowy klasyk. Krytyczny odbiór filmu był tak pozytywny, że zdobył nawet nominację do Oscara w 1990 roku za najlepszy obraz. Film opowiada o Rayu Kinselli (Kevin Costner), rolniku uprawiającym kukurydzę, który nagle staje przed problemami o wiele ważniejszymi niż wymyślanie sposobów spłacenia bankowi kredytu hipotecznego swojej farmy.

Ray zaczyna słyszeć tajemniczy głos z upraw kukurydzy, który każe mu zaorać dużą część swoich upraw, aby zbudować profesjonalne boisko do baseballu. W rzeczywistości pokazuje mu się nawet wizję ukończonego pola. Pierwotny głos i wizja to dopiero początek wyjątkowej podróży Raya. Jak wiedzą fani filmu, Ray spełnia wątpliwą prośbę, co zabiera go w magiczną, serdeczną podróż ku odkupieniu.

Film nadal wywołuje dyskusje w sieci na temat jego znaczenia, najlepszych momentów i wielu innych tematów. Rzeczywiste pole, które zostało zbudowane na potrzeby filmu w Dyersville w stanie Iowa, nie tylko nadal istnieje, ale może być odwiedzane przez fanów jako atrakcja turystyczna. Co ciekawe, niektórzy fani baseballu nie zgadzają się z filmem z jednego bardzo konkretnego powodu.

Niektórzy fani baseballu nie uważają tego za film o baseballu

Po natychmiastowym sukcesie „Field of Dreams” nie minęło dużo czasu, zanim fani uznali ten film za jeden z najlepszych filmów o baseballu wszechczasów. Jednak niektórzy fani baseballu nie tylko nie zgadzają się z tą etykietą, ale także twierdzą, że film nie jest nawet prawdziwym „filmem o baseballu”. I ci zwolennicy tej opinii mogą mieć rację. Analizując całą fabułę od początku do końca, można się zastanawiać, czy ten film jest w ogóle o baseballu?

Według New York Times, podobnie jak film, powieść WP Kinselli „Bez butów Joe” z 1982 r. opowiada o farmerze, który słyszy głos, który instruuje go, aby zbudować boisko do baseballu, aby nieżyjący „Bez butów” Joe Jackson mógł wrócić i znaleźć jego odkupienie za rzucenie 1919 World Series. Choć może to brzmieć dość skoncentrowanie się na baseballu, wielu fanów baseballu nie wierzy, że adaptacja filmu kwalifikuje się do kategorii „film o baseballu”, ponieważ różni się tak bardzo od materiału źródłowego.

W dyskusji na temat filmu na subreddicie r/baseball, u/carver1976 poprosił fanów baseballu o wyjaśnienie ich nienawiści do filmu, a ten użytkownik otrzymał dość ostrą odpowiedź. W jednej z odpowiedzi u/RickC-42069 skomentował: „Nie nienawidź, ale jeśli przeczytasz książkę przed obejrzeniem filmu, będziesz rozczarowany kierunkiem, w którym zostali zmuszeni do przejścia w filmie”.

Przez większą część filmu Ray Kinsella szuka samego znaczenia wszystkich swoich upiornych kierunków. Kiedy połączysz to z bardzo osobistym wnioskiem, do którego prowadzą wszystkie te kroki, niektórzy mogą mieć rację, gdy twierdzą, że ten film jest daleki od sportu w baseballu. Na przykład u/Otis13 napisał: „To po prostu nie jest prawdziwy film o baseballu. To sentymentalny film o ojcach i tęsknotach, przeszłości i tak dalej”.

Czy ten post był pomocny?