Skip to content

Dlaczego Kanut zabił Askeladda? Wyjaśnione

8 de luty de 2023
askeladd death

Nie ma wątpliwości, że w fabule Vinland Saga wiele osób przyczyniło się do ogólnego wzrostu i rozwoju Thorfinn. Spośród wszystkich ludzi, których spotkał po drodze, prawdopodobnie najbardziej wpływowi na początku jego życia byli Askeladd i Canute. Askeladd był oczywiście człowiekiem, którego Thorfinn chciał zabić w uczciwym pojedynku, ale został zabity przez Canute pod koniec pierwszego sezonu. Dlaczego więc Canute zabił Askeladd?

Canute zabił Askeladd, ponieważ Askeladd właśnie zamordował z zimną krwią króla Sweyna, ojca Canute. Askeladd wpadł w szał po zabiciu Sweyna, ponieważ jedyne, co Canute mógł zrobić, to powstrzymać najemnika. Dzięki temu mógł mieć więcej roszczeń jako prawowitego spadkobiercy Sweyna.

Śmierć Askeladd była jednym z największych punktów zwrotnych w serii zarówno dla Thorfinna, jak i Canute. W przypadku Kanuta śmierć Askeladda oznaczała dla niego większą władzę jako potencjalnego następcę króla Sweyna, który nigdy nie chciał, aby został królem. W związku z tym śmierć Askeladda z rąk Kanuta pozwoliła księciu na lepsze roszczenie do tronu, który zdecydował się objąć po tym, jak przeszedł ogromną przemianę charakteru.

Dlaczego Kanut zabił Askeladda?

W sezonie 1 jedną z historii, które się rozwijały, były intrygi, które Askeladd robił pod stołem, kiedy otrzymał od króla Sweyna zadanie współpracy z księciem Kanutem w bitwach z angielskimi siłami Thorkella. Podczas gdy Kanut był niedoświadczonym księciem, który nie wiedział nic o bitwie, Sweyn chciał go zabić, ponieważ czuł, że stanowi zagrożenie dla roszczeń księcia Haralda do tronu.

Ale to dzięki polityce i strategii Askeladda Canute był w stanie przetrwać bitwy z siłami Thorkella i ucieczkę, która nadeszła wraz z potyczkami z gigantycznym przeciwnikiem po tym, jak Thorkell pokonał armię Canute. W tym czasie śmierć Ragnara, człowieka, który wychował Kanuta, również zainspirowała księcia do stania się lepszą osobą, ponieważ ostatecznie zdecydował się zostać królem.

Canute przeżył wątek wojenny Sagi Vinland i wrócił do jednego z duńskich miast w Anglii, gdzie on i inne siły duńskie świętowały razem z królem Sweynem. Jednak Sweyn dał Askeladdowi wybór. Król chciał najechać Walię, gdyby Askeladd nadal wspierał księcia Kanuta.

Rzecz w Askeladdzie polegała na tym, że jedynym powodem, dla którego wspierał Kanuta przez cały czas, kiedy uciekali przed Thorkellem, było to, aby stanąć po dobrej stronie księcia i pozwolić mu odnosić zwycięstwo za zwycięstwem, aby zwiększyć jego szanse na zostanie prawowity następca tronu króla Sweyna. Jeśli więc Kanut widział Askeladda jako mentora, który pozwolił mu dojść do władzy, przywódca najemników mógłby go przekonać, by oszczędził Walii przed gniewem duńskich wikingów. A dla Askeladd ważne było, aby Walia była bezpieczna, ponieważ była to ojczyzna jego matki i ze względu na fakt, że wierzył, że jest potomkiem starożytnego walijskiego króla.

POWIĄZANY:

Wszystkie 4 części Vinland Saga Manga w kolejności

Kiedy więc Sweyn dowiedział się o planach Askeladd, postanowił postawić mu ultimatum. Wtedy Askeladd nie miał innego wyboru, jak tylko zrobić jedyną rzecz, o której wiedział, że uchroni Walię przed Duńczykami, a mianowicie zabić samego króla Sweyna. Śmierć Sweyna zszokowała wszystkich na sali, łącznie z Canute.

Askeladd kontynuował swoje szaleństwo w sali, zabijając każdego żołnierza, który chciał go powalić za zabicie króla. Ale to uderzenie Kanuta w samą porę zabiło Askeladda, gdy przywódca najemników zginął w ramionach Thorfinna. Więc jeśli Askeladd popierał Kanuta, to dlaczego książę go zabił?

Canute musiał zabić Askeladda, bo to była najlepsza rzecz, jaką mógł zrobić w tym momencie. Pomimo faktu, że Kanut i jego ojciec nigdy nie byli sobie bliscy i że książę nie darzył swojego ojca żadnym uczuciem, Kanut wiedział, że najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to zabić człowieka, który z zimną krwią zamordował króla. Tego wymagała sprawiedliwość, ponieważ Canute musiał stłumić szalejącego Askeladda w jednym z punktów zwrotnych fabuły, nie tylko dla księcia, ale także dla Thorfinna.

Czy Canute znał plany Askeladda?

Jak wspomniano, jedynym powodem, dla którego Askeladd poparł Kanuta, było przekonanie, że w ten sposób ochroni Walię przed wszelkimi atakami z Danii, gdyby książę miał zostać kolejnym królem. W pewnym sensie nie dbał o Kanuta, ale po prostu go wspierał, ponieważ pozwalało mu to osiągać jego cele.

1675845657 705 Dlaczego Kanut zabil Askeladda Wyjasnione

Jest też fakt, że Askeladd zabił króla Sweyna nie z bliskiej odległości, ale z desperacji, ponieważ była to jedyna rzecz, którą mógł zrobić, aby zapewnić Walii bezpieczeństwo. Zabicie Sweyna pozwoliło mu powstrzymać króla przed atakiem na Walię. A ponieważ Kanut go zabił, Askeladd pozwolił księciu dojść do władzy, gdy Kanut zabił człowieka odpowiedzialnego za śmierć króla.

Oczywiście, chociaż Kanut stał się potężniejszą postacią wśród Duńczyków za zabicie człowieka, który zabił króla, nadal jest jasne, że nie miał pojęcia, że ​​było to zgodne z planami Askeladda przez cały czas. Kanut nigdy nie był wtajemniczony w plany Askeladda dotyczące wykorzystania Kanuta dla własnych korzyści, ponieważ przywódca najemników prawie nikomu nie zwierzał się ze swoich planów.

POWIĄZANY:

Co się dzieje z Thorgil w Vinland Saga? Wyjaśnione

W związku z tym Kanut nie miał pojęcia, że ​​zabicie Askeladda pozwoliłoby najemnikowi osiągnąć jego cele. W pewnym sensie obaj skorzystali na śmierci Askeladda. Po pierwsze, Askeladd uniemożliwił Sweynowi inwazję na Walię, ponieważ Canute nigdy nie najechał jego ojczyzny. W międzyczasie Kanut stał się bardziej prawowitym następcą tronu Danii po zabiciu człowieka, który zabił króla.

W pewnym sensie polityka, która miała miejsce za kulisami, działała na korzyść wszystkich zaangażowanych. Jedynym problemem było to, że Askeladd skończyło się śmiercią, podczas gdy Thorfinn został sprzedany do niewoli za atak na Kanuta. W międzyczasie Kanut zyskał większą władzę i ostatecznie stał się ambitnym monarchą, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje wielkie cele.

  • Ysmael Delicana

    Ysmael Delicana

    Ysmael Delicana

    Ysmael jest samozwańczym maniakiem, który kocha wszystko, co jest związane z fantasy, science fiction, grami wideo i anime. Wolny czas spędza na oglądaniu filmów, programów telewizyjnych i graniu w gry.

Czy ten post był pomocny?