Skip to content

Dlaczego Donna from Doktor, który wygląda tak znajomo

19 de maj de 2023
l intro 1684476336

Telewizyjne dramaty telewizyjne

Donna Noble patrzy w bok i lekko się uśmiecha

„Doctor Who” jest ostatnio przedmiotem szczególnie ożywionej dyskusji, za sprawą zamieszania wokół 60. rocznicy jego powstania. Wyemitowany po raz pierwszy w 1963 roku program science-fiction BBC o przygodach uciekającego Władcy Czasu był w stanie podtrzymać mnóstwo charakterystycznych tradycji w ciągu 39 sezonów. Wielu fanów twierdzi, że najważniejszą tradycją jest obecność towarzyszy Doktora — drugoplanowych, głównie ludzkich i urodzonych na Ziemi postaci, które towarzyszą Doktorowi podczas ich podróży. A jedną z najbardziej ukochanych towarzyszek była Donna Noble, grana przez weterankę brytyjskiej komedii, Catherine Tate.

Pierwotnie gościnna postać, Donna zostaje przedstawiona pod koniec drugiego sezonu odrodzonej serii, jako londyńska pracownica tymczasowa, która po wchłonięciu cząstek Huonu zostaje przypadkowo teleportowana do TARDIS Dziesiątego Doktora (David Tennant) w środku jej ślub. Świąteczny odcinek specjalny sezonu „Uciekająca panna młoda” opowiada historię Doktora, który wraca Donnę na jej przyjęcie weselne i nawiązuje z nią więź; chociaż Donna początkowo odmawia zostania jego nową towarzyszką, smak odległych zakątków czasoprzestrzeni coś w niej iskrzy, aw sezonie 4 ponownie spotyka się z Doktorem i ostatecznie dołącza do niego na pokładzie TARDIS.

Wyjątkowy arsenał umiejętności komediowych i dramatycznych Tate uczynił ją szczególnie niezapomnianą członkinią galerii drugoplanowych postaci serialu; oto kilka ról, w których mogłeś wcześniej zobaczyć, jak pokazywała te umiejętności.

Catherine Tate zasłynęła z The Catherine Tate Show

Podobnie jak wielu rodaków, angielska aktorka i pisarka Catherine Tate rozpoczęła karierę w showbiznesie w teatrze. Po graniu różnych ról teatralnych w późnych latach 80. i 90. znalazła drugie powołanie, kiedy w 1996 roku spróbowała swoich sił w stand-upie. Nie minęło dużo czasu, zanim Tate przeszła od stand-upu do skeczu i od tego momentu stała się jedną z najbardziej płodnych aktorek i twórców komediowych w Wielkiej Brytanii.

Jej pierwsza przerwa w telewizji nastąpiła jako jedna ze scenarzystów i gwiazd nocnego skeczu Channel 4 „Barking” w 1998 roku, po którym nastąpiły występy między innymi w „Harry Hill”, „TVGoHome” i „Big Train”. . Następnie, w 2004 roku, wykorzystała wszystkie te doświadczenia w swoim własnym serialu komediowym: trafnie zatytułowanym „The Catherine Tate Show”.

Przedstawiający Tate jako szeroką gamę ekscentrycznych postaci, „The Catherine Tate Show” był pierwotnie emitowany na antenie BBC Two w latach 2004-2007 i stał się niezwykle popularny, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, przenikając brytyjską popkulturę do punktu, w którym slogan postaci został ostatecznie okrzyknięty Słowem Roku przez Oxford English Dictionary w 2006 roku. Oprócz katapultowania Tate do sławy, serial zainspirował także specjalny serial spin-off BBC One „Catherine Tate’s Nan”, skupiający się na postaci wulgarnej babci Joanie ” Nan” Taylor, którego kulminacją był film teatralny „The Nan Movie” w 2022 roku.

Przeniosła się do Stanów Zjednoczonych z rolą w The Office

Nellie Bertram wskazująca na własną głowę

Pomiędzy „The Catherine Tate Show” a „Doctor Who”, zanim Catherine Tate weszła na pokład 7. sezonu amerykańskiej wersji „Biura” jako debiutantka Nellie Bertram, była już markową marką w swoim rodzinnym kraju. Biorąc pod uwagę jej ogromny talent, było tylko kwestią czasu, zanim przejdzie do głównego nurtu widoczności po drugiej stronie stawu. Eleanour Donna „Nellie” Bertram, przedstawiona jako przyjaciółka Jo Bennetta (Kathy Bates) wędkującego na stanowisko dawnego kierownika regionalnego Michaela Scotta (Steve Carell) w Scranton w Pensylwanii, oddziale Dunder Mifflin, była pierwotnie pomyślana jako potencjalna pełnoetatowa wymiana dla Michaela po odejściu Carell, ale dopiero w drugiej połowie sezonu 8 Tate był w stanie zaangażować się w rolę regularnego serialu.

Od tego momentu Nellie pozostała częścią głównego zespołu „Biura” do końca emisji serialu — co, biorąc pod uwagę różnice w wielkości sezonów między amerykańską i brytyjską telewizją, faktycznie sprawia, że ​​jest to de facto najdłuższa ekranowa rola w Kariera Tate pod względem wszystkich odcinków. Przebiegła, samolubna wspinaczka korporacyjna, początkowo znienawidzona przez cały personel Dunder Mifflin, Nellie pełni rolę czarnego charakteru przez cały sezon 8, ale ewoluuje w bardziej zrównoważoną postać, gdy pełniej integruje się z biurem — co nie znaczy, że oczywiście nie zachowuje tej magnetycznej dziwaczności Catherine Tate na wskroś.

Wystąpiła w Monte Carlo jako Alicia Winthrop-Scott

Alicia Winthrop-Scott marszczy brwi

Film „Monte Carlo” z 2011 roku, wyreżyserowany przez Thomasa Bezucha na podstawie opowiadania Kelly Bowe i scenariusza Bezuchy, April Blair i Marii Maggenti, jest adaptacją tytułowej powieści Julesa Bassa. Chociaż w tamtym czasie nie zrobił wielkiego szumu, film jest, z perspektywy czasu, raczej godny uwagi jako jeden z ostatnich głównych przykładów podgatunku „dziewczyny na przygodzie” eskapistycznej komedii romantycznej, który podupadł wraz z komedią romantyczną gatunku w erze streamingu. I podobnie jak większość filmów głównego nurtu w tej niszy, „Monte Carlo” może pochwalić się gwiazdorskim trio, w skład którego wchodzą Selena Gomez, Leighton Meester i Katie Cassidy.

Film opowiada historię Grace Bennett (Gomez), Meg Kelly (Meester) i Emmy Perkins (Cassidy), trzech przyjaciółek z Teksasu, które wyruszają na wycieczkę po ukończeniu szkoły średniej do Paryża we Francji, gdzie zostają uwikłane w międzynarodowe kłopoty, gdy Grace zajmuje miejsce brytyjskiej dziedziczki i celebrytki Cordelii Winthrop-Scott, która jest jej dokładnym sobowtórem. Podobnie jak wiele filmów tego typu, „Monte Carlo” w dużej mierze opiera się na czystej chemii między trzema głównymi bohaterami, ale zawiera także znakomitą Catherine Tate w jednej z jej najbardziej znaczących i widocznych ról filmowych. Tate gra Alicię Winthrop-Scott, ciotkę Cordelii, która wychwytuje oszustwo, ale ostatecznie zostaje w nie wplątana; jako zwiastun przyszłego sukcesu Seleny Gomez, sceny z udziałem weterana komika należą do najbardziej zabawnych w całym filmie.

Zagrała w wirusowym filmie krótkometrażowym Leading Lady Parts z 2018 roku

Trzej paneliści castingu reagują na odpowiedź kandydata

Jako aktorka z bogatą karierą filmową, telewizyjną i teatralną Catherine Tate miała okazję grać u boku wielu innych znakomitych brytyjskich aktorów. Było to szczególnie prawdziwe w przypadku jej twórczości w 2018 roku, w którym Tate dzieliła ekran z Gemmą Arterton, Emilią Clarke, Felicity Jones, Florence Pugh, Gemmą Chan, Leną Headey, Wunmi Mosaku i Tomem Hiddlestonem — wszystkimi w jednym idź i za osiem minut, pamiętaj.

Odnosimy się oczywiście do roli Tate w komediowym filmie krótkometrażowym Jessiki Swale „Leading Lady Parts”, który pierwotnie miał swoją premierę w BBC Four i stał się wirusowy po opublikowaniu go na oficjalnym kanale BBC na YouTube. „Leading Lady Parts”, wyprodukowany przez artystę Arterton jako próba podjęcia problemów poruszanych przez ruch Time’s Up w lekki, ale przenikliwy sposób, ma proste założenie. Kilka aktorek bierze udział w przesłuchaniach do roli „głównej damy” w projekcie filmowym i wszystkie z nich zostają odrzucone przez panelistów castingowych (w tej roli Tate, Arterton i Anthony Welsh) za różne seksistowskie, protekcjonalne, a ostatecznie wręcz mizoginistyczne i rasistowskie powody. Tate, zawsze nieustraszona artystka, korzysta z okazji, by zagrać szalenie cyniczną menedżerkę średniego szczebla z jej typowym rozmachem, zachowując idealną równowagę między przezabawnością a przerażeniem w swoich wypowiedziach typu „To nie jest fizyka jądrowa, kochanie, po prostu pytamy żebyś była szczupła i krągła, seksowna i niewinna”.

Czy ten post był pomocny?