Skip to content

DGA mówi: „Studia nie są jeszcze przygotowane na rozwiązanie naszych kluczowych problemów” i nie będą pierwszą gildią przy stole negocjacyjnym w tym roku

5 de luty de 2023
directors guild of america

Liderzy DGA powiedzieli dziś wieczorem swoim członkom, że DGA nie będzie pierwszą gildią przy stole negocjacyjnym z AMPTP w tym roku, ponieważ „studia nie są jeszcze przygotowane do rozwiązania naszych kluczowych problemów”. To zerwanie z niedawną tradycją: DGA była przed WGA i SAG-AFTRA w każdym z trzech ostatnich cykli negocjacyjnych. Ostatni raz DGA nie poszedł pierwszy w 2010 roku, kiedy przed fuzją SAG i AFTRA jako pierwsi podeszli do stołu negocjacyjnego. Ostatnim razem, gdy WGA było pierwsze, w 2007 roku, nastąpił 100-dniowy strajk pisarzy.

Obecny kontrakt filmowy i telewizyjny DGA wygasa 30 czerwca – tego samego dnia co SAG-AFTRA i dwa miesiące po wygaśnięciu kontraktu WGA 1 maja.

W przesłaniu do swoich członków przywódcy gildii powiedzieli, że „po dokładnym rozważeniu” 80-osobowy komitet negocjacyjny gildii „jednogłośnie zdecydował dziś, że rozpoczynanie negocjacji na długo przed wygaśnięciem kontraktu nie leży w naszym interesie. Będziemy współpracować ze studiami, aby ustalić daty negocjacji na późną wiosnę”.

To, która gildia idzie pierwsza, jest ważne, ponieważ ktokolwiek to jest, ma tendencję do ustalania wzorców negocjacji dla innych, chociaż każda gildia ma swoje własne unikalne potrzeby, których nie można zaspokoić. Ale kwestie takie jak roczne podwyżki płac i stawki rezydualne są zwykle ustalane przez pierwszą gildia przy stole negocjacyjnym i generalnie są przekazywane dwóm następnym gildiom, kiedy nadejdzie ich kolej.

Liderzy DGA podkreślili jednak dziś wieczorem, że „data rozpoczęcia negocjacji jest daleka od najważniejszej kwestii. Ważniejszą kwestią jest to, czy studia zdecydują się odpowiednio odpowiedzieć na obawy naszych członków. Obawy te obejmują płace, pozostałości transmisji strumieniowej, bezpieczeństwo, prawa twórcze i różnorodność. Jeśli studia nie zajmą się tymi problemami, wiedzą, że jesteśmy gotowi do walki”.

Oto komunikat DGA do jej członków, podpisany przez Jona Avneta (przewodniczącego ds. negocjacji), Karen Gaviola (współprzewodniczącej ds. negocjacji), Todda Hollanda (współprzewodniczącego ds. negocjacji) i Russa Hollandera (krajowego dyrektora wykonawczego):


Drodzy członkowie:

„Po dokładnym rozważeniu, nasz 80-osobowy Komitet Negocjacyjny BA/FLTTA jednogłośnie zdecydował dzisiaj, że nie leży w naszym interesie rozpoczynanie negocjacji na długo przed wygaśnięciem naszego kontraktu. Będziemy współpracować ze studiami, aby ustalić daty negocjacji na późniejszą wiosnę. Jak wiecie, nasze główne kontrakty wygasają 30 czerwca.

„Naszym podejściem do negocjacji kierujemy się i zawsze kierowaliśmy jedną prostą zasadą: będziemy negocjować tylko wtedy, gdy wierzymy, że wygramy najlepszą możliwą umowę. Czasami oznaczało to negocjowanie na kilka miesięcy przed wygaśnięciem naszej umowy, jeśli uważamy, że studia są przygotowane do zadowalającego rozwiązania naszych problemów w zamian za stabilność, jaką wczesne negocjacje mogą zapewnić wszystkim.

„W innych cyklach negocjacyjnych odnieśliśmy znaczne korzyści, czekając z negocjacjami na późniejszy etap procesu. Niektóre z naszych najważniejszych korzyści, w tym ustanowienie naszej przełomowej formuły rezydualnej płatnej telewizji, zostały osiągnięte, gdy negocjowaliśmy bliżej wygaśnięcia naszej umowy. Niezależnie od tego, kiedy się targujemy, nasza historia, w tym ostatnie cykle negocjacyjne, polegała na tym, że osiągnęliśmy wiodące w branży kontrakty, które chroniły naszych członków i biznes.

„W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy postępowaliśmy zgodnie z naszym normalnym, dokładnym procesem, aby przygotować się do udanych negocjacji. To przygotowanie obejmuje rygorystyczne badania, opracowywanie strategii, konsultacje z czołowymi ekspertami branżowymi, budowanie komitetu negocjacyjnego reprezentującego zróżnicowane członkostwo, ankiety i rozmowy z członkami w celu opracowania naszych priorytetów i wiele więcej. Proces ten obejmuje również wstępne rozmowy ze Studiami w celu ustalenia, czy są one przygotowane do zajęcia się kwestiami, na których najbardziej zależy naszym członkom. W tym momencie Studia nie są jeszcze przygotowane do rozwiązania naszych kluczowych problemów.

„Data rozpoczęcia negocjacji nie jest kwestią najważniejszą. Ważniejszą kwestią jest to, czy Studia zdecydują się odpowiednio odpowiedzieć na obawy naszych członków. Obawy te obejmują płace, pozostałości transmisji strumieniowej, bezpieczeństwo, prawa twórcze i różnorodność. Jeśli studia nie zajmą się tymi problemami, wiedzą, że jesteśmy gotowi do walki.

„Sprowadza się to do tego: jesteśmy partnerami w tym biznesie. Oznacza to negocjowanie nowej umowy, która nadal będzie traktować naszych członków uczciwie iz szacunkiem, która uzna i wynagrodzi nasz istotny wkład w tę branżę bez względu na jej rozwój, która wzmocni nasz wspólny interes w budowaniu zdrowego, tętniącego życiem, stabilnego biznesu, który zapewni rozrywkę i inspirować widzów na całym świecie.

„Nasz proces i przygotowania będą kontynuowane – spodziewaj się o wiele więcej od nas w nadchodzących tygodniach i miesiącach – dopóki nie wygramy wspaniałego kontraktu. Negocjacje w tym cyklu to coś więcej niż tylko wynegocjowanie silnego kontraktu na następne trzy lata – chodzi o wyznaczenie kursu dla przyszłości naszej branży i to właśnie zamierzamy osiągnąć”.

Czy ten post był pomocny?