Skip to content

Dean Stockwell umiera: Gwiazda „skoku kwantowego” miała 85 lat

9 de listopad de 2021
Dean Stockwell 2 e1636440826117

Dawny Skok kwantowy gwiazda Dean Stockwell, nominowany do Oscara i Emmy aktor, którego kariera sceniczna, filmowa i telewizyjna trwała ponad 70 lat, zmarł wczesnym rankiem 7 listopada. rodzina potwierdzona do ostatecznego terminu. Miał 85 lat.

Stockwell urodził się w 1936 roku w North Hollywood. Kiedy miał 7 lat, był już na Broadwayu, rozpoczynając karierę aktora dziecięcego. Pojawił się w Kotwice ważą z Frankiem Sinatrą i Gene Kelly, Kim z Errolem Flynnem, Umowa dżentelmena a przede wszystkim w kontrowersyjnym filmie z 1948 r. Chłopiec z zielonymi włosami.

Jako młody dorosły Stockwell powrócił na scenę na Broadwayu w latach Przymus z Roddym McDowallem, który został przyjacielem na całe życie. Stockwell powtórzył swoją rolę w wersji filmowej i zdobył swoją pierwszą z dwóch nagród dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes. Zagrał także w Synowie i Kochankowie oraz Podróż długiego dnia w noc z Katherine Hepburn.

Stockwell był na skraju zmiany kariery, gdy otrzymał licencję na nieruchomości i spakował rodzinę, by opuścić Hollywood, kiedy otrzymał telefon od Harry’ego Deana Stantona, który przekonał go, by dołączył do niego na planie filmu Wima Wendersa, Paryż, Teksas. Doprowadziło to do powstania szeregu niezapomnianych ról filmowych w Blue Velvet, Dune, poślubiona mafii (który przyniósł Stockwell nominację do Oscara), Zaklinacz Deszczu oraz Gracz.

Był w telewizji, gdzie Stockwell wygłosił swój popisowy występ w dziwacznym serialu science-fiction Skok kwantowy. Zagrał admirała Al Calavicciego u boku Scotta Bakuli, zdobywając za swoją rolę cztery nominacje do nagrody Emmy. Zasługi serii Stockwell obejmują również: Battlestar Galactica; WYSTĘP, z Skok kwantowy twórca Don Bellisatio; Pokaz Tony’ego Danzy oraz NCIS: Nowy Orlean pośród innych.

W ostatnich latach Stockwell, który przeszedł na emeryturę z aktorstwa w 2015 roku, zmienił karierę, tworząc sztukę i wystawiając się w Stanach Zjednoczonych pod swoim pełnym imieniem, Robertem Deanem Stockwellem.

Ci bliscy Stockwell opisują go jako buntownika, który uwielbiał grać, śmiać się, palić cygara i grać w golfa.

Przeżył swoją żonę, Joy Stockwell; i ich dwoje dzieci, Austina Stockwella i Sophie Stockwell.

Czy ten post był pomocny?