Skip to content

David Tennant zagra w dramacie trucizny „Litwinienki” dla ITV i Viaplay autorstwa twórcy „Lupina” George’a Kay’a

30 de wrzesień de 2021
pjimage 23

EKSKLUZYWNY: David Tennant zagra Aleksandra Litwinienki, byłego oficera rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i oficera KGB, który został otruty na śmierć, w serialu dla ITV i Nordic Entertainment Group.

Były Doktor Kto gwiazda, która niedawno grał seryjnego mordercę Dennisa Nilsena w Des, gwiazdy obok Dwójki Margarita Levieva, w czteroczęściowej serii, która pochodzi z Łubin twórca George Kay.

Jest to historia zdeterminowanych oficerów Scotland Yardu, którzy pracowali przez dziesięć lat, aby udowodnić, kto jest odpowiedzialny w jednym z najbardziej złożonych i niebezpiecznych śledztw w historii Metropolitan Police.

Dramat skupia się również na historii Mariny, granej przez Levievę, która również powracała Czarna lista oraz Zemsta, nieustraszona, pełna godności wdowa po Aleksandrze, która niestrudzenie walczyła, by przekonać rząd brytyjski do publicznego wymienienia zabójców jej męża i uznania roli państwa rosyjskiego w jego morderstwie.

Litwinienki jest produkowany przy wsparciu wielu kluczowych osób zaangażowanych w śledztwo i późniejsze dochodzenie publiczne, w tym byłych funkcjonariuszy Scotland Yardu, Clive’a Timmonsa i Brenta Hyatta, a także Bena Emmersona QC i rodziny Alexandra.

Katastrofa gwiazda Mark Bonnar zagra Timmonsa, podczas gdy Mała siekiera Neil Maskell gra Hyatta.

Dramat będzie opowiadał o tym, jak w listopadzie 2006 roku dwóch funkcjonariuszy policji zostało wezwanych do University College Hospital w Londynie, aby przeprowadzić wywiad z pacjentem, którego stan zdrowia się pogarsza. Pacjentem był Litwinienko, rosyjski dysydent, który twierdził, że został otruty na bezpośredni rozkaz Władimira Putina.

Podczas wywiadów policyjnych Litwinienko podał przy szpitalnym łóżku drobiazgowe szczegóły dotyczące wydarzeń, które doprowadziły do ​​jego choroby. Jego informacje ostatecznie pomogłyby detektywom wyśledzić dwóch Rosjan, którzy otruli Litwinienkę polonem 210, wysoce toksyczną substancją radioaktywną.

Kultowe zdjęcie zrobione Litwinienki przy jego łóżku trafiło na międzynarodowe nagłówki, a po tym, jak 23 listopada uznano go za zmarłego, Scotland Yard wszczął śledztwo w sprawie morderstwa.

Jego autorem jest George Kay, twórca międzynarodowego hitu Netflixa Łubin a także policyjny dramat przesłuchania Kryminalista i kto był pisarzem? Zabijanie Ewy.

Studia ITV i Peaky blinders producent Tiger Aspect produkuje. Będzie emitowany na antenie ITV w Wielkiej Brytanii oraz na streamerze grupy NENT Viaplay w krajach nordyckich, regionie bałtyckim i Holandii. Będzie dystrybuowany na arenie międzynarodowej przez ITV Studios.

Serial zostanie wyreżyserowany przez Jima Fielda Smitha, który pracował z Kay przy produkcji Netflixa Kryminalista, a jego producentem wykonawczym będzie Patrick Spence, który wyprodukował filmy Netflixa Eddy, dla ITV, Josephine Zapata Genetay dla NENT Group, Lucy Bedford dla Tiger Aspect Productions, Kay, Jim Field Smith i David Tennant. Współproducentem jest Richard Kerbaj for Polowanie na zabójców KGB Producentem jest Livedrop Media, a producentem jest Chris May. Został zamówiony przez szefową dramatu ITV Polly Hill, która będzie nadzorować produkcję serialu z perspektywy stacji.

George Kay powiedział: „Pod koniec 2006 roku Aleksander Litwinienko był żywym świadkiem własnego morderstwa. Spędził swoje ostatnie dni, powierzając Metropolitan Police szczegóły tego, co się z nim stało. Zajęło tej policji i niezwykłej wdowie Marinie Litwinience dziesięć lat, aby te roszczenia zostały ratyfikowane. Ich wytrzymałość, ciężka praca i odwaga sprawiają, że jest to nie tylko istotna historia naszych czasów, ale także przywilej, aby poprosić o napisanie.

Patrick Spence powiedział: „Ten film jest przywilejem, niepowtarzalną okazją do opowiedzenia historii o rodzinie i zespole policji, którzy wykazali się taką odwagą i odpornością, że zainspirowała nas wszystkich”.

Polly Hill dodała: „Po niesamowitym występie Davida jako Dennisa Nilsena, jestem zachwycony, że wraca do ITV, by zagrać Aleksandra Litwinienki w niesamowitej historii swojego morderstwa. Scenariusze George’a Kay’a są genialne i jest to ważna historia, która dokumentuje długie policyjne śledztwo i potężną kampanię na rzecz sprawiedliwości prowadzonej przez jego żonę Marinę. Będzie to fascynujący dramat i jestem dumny, że mam go w ITV”.

Czy ten post był pomocny?