Skip to content

Czy wielki admirał Thrawn jest dobry, zły czy czyste zło?

15 de sierpień de 2022
Thrawn

Wielki Admirał Thrawn to jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących postaci w całości Gwiezdne Wojny franczyzowa. Chociaż początkowo stracił status kanonika po przejęciu przez Disneya franczyzy George’a Lucasa, szybko został „ponownie kanonizowany” i stał się częścią nowej ciągłości, co było oczekiwanym posunięciem, widząc, jak popularny był wśród fanów. Zobaczmy więc, czy wielki admirał Thrawn jest dobry czy zły?

Wielki Admirał Thrawn wciąż jest złym facetem i tak naprawdę nie ma innego sposobu na opisanie jego działań z Cesarską Marynarką Wojenną, pomimo tego, że różni się pragmatyzmem od swoich najbliższych sojuszników, takich jak Darth Vader czy Palpatine.

Przyjrzyjmy się jego zasadom moralnym (jeśli je posiada) nieco bardziej w następnym artykule.

Czy wielki admirał Thrawn to dobry facet?

Teraz, gdy przejrzeliśmy jego biografię, możemy dyskutować, czy Thrawn jest dobrym czy złym facetem. Powierzchownie Wielki Admirał Imperium Galaktycznego i bliski współpracownik zarówno Dartha Vadera, jak i Imperatora z pewnością należy nazwać złoczyńcą (tj. złym facetem), ale etykieta zdecydowanie wymaga dalszych wyjaśnień. Wyjaśnienie tak naprawdę nie zmieni zbytnio jego istoty, ale z pewnością rzuci trochę światła na to, jak różni się on od innych złoczyńców, z którymi współpracuje.

Według współczesnych standardów moralnych Thrawn jest zdecydowanie złoczyńcą (lub złym facetem, jak wolisz). Zrobi wszystko, co uzna za konieczne, aby osiągnąć swój cel, pomimo ofiar, i mocno wspiera nikczemny reżim (Imperium), którego przywódcy znani są jako ludobójczy maniacy.

I chociaż tak naprawdę nie podziela ich megalomańskich, ludobójczych wizji, sam fakt, że mocno popiera ten reżim, pomijając te nikczemne cechy, wystarczy, abyśmy uznali go za złoczyńcę, a każdy, kto twierdzi inaczej, tylko racjonalizuje ten fakt. Ci, którzy nie buntują się przeciwko nikczemności, sami stają się złoczyńcami. Czy coś takiego.

ZWIĄZANE Z:

Gwiezdne wojny: książki Thrawn – The Complete Reading Order

Ale, jak już powiedzieliśmy, Thrawn jest inny pod względem nikczemnych sposobów niż Darth Vader, Grand Moff Tarkin czy Imperator. W jaki sposób możesz zapytać? Cóż, w przeciwieństwie do nich – którzy cieszą się swoją mocą i dość często ją demonstrują, bo potrafią – Thrawn jest pragmatycznym dowódcą, który robi rzeczy tylko wtedy, gdy służą jego celom, a jego celem jest przywrócenie imperialnego porządku.

Czy wielki admirał Thrawn jest dobry, zły czy czyste zło?

W światopoglądzie Thrawna nie ma klasycznego „słusznego” lub „złego”, jest tylko „użyteczny” lub „nieprzydatny”. Konsekwentnie przestrzegał tych wartości podczas swoich występów w Legendy historie, pokazujące, że był gotów zrobić wszystko, ale tylko wtedy, gdy służyło to wyższemu celowi. Nigdy nie demonstrował swojej mocy tylko dlatego, że mógł. Manipulował ludźmi, wykorzystywał ich do własnych celów i niszczył swoich wrogów, ale tylko wtedy, gdy uzna to za konieczne.

Thrawn tak naprawdę nie zabiłby kogoś tylko dla samego zabicia, ale zabiłby kogoś, gdyby uznał to za konieczne. Jak powiedziała kiedyś Księżniczka Leia: „on uśmiechał się, mówił grzecznie i nie zabierz jej dzieci.

Thrawn tak naprawdę nie przejmował się Mocą i równowagą Jasnej i Ciemnej Strony, tak jak Palpatine, dlatego miał bardziej ugruntowaną perspektywę na imperialne sprawy. Uważał Luke’a i Leię za wrogów, nie dlatego, że znajdowali się po „drugiej stronie” Mocy, ale dlatego, że stanowili zagrożenie dla Imperium. W tym aspekcie głównym grzechem Thrawna jest jego pragmatyczna natura, ale w kontekście jego działań można go uznać za złoczyńcę (lub złego faceta) bez większej debaty.

Czy ten post był pomocny?