Skip to content

Czy kosmiczni kowboje opierają się na prawdziwej historii?

28 de wrzesień de 2021
l intro 1632871098

W Hollywood jest niewielu ludzi, którzy są w grze tak długo, jak Clint Eastwood. Ten wieloznaczny twórca filmowy zasłużył sobie na swój pierwszy film w 1955 roku, a w kolejnych dziesięcioleciach stał się jednym z najbardziej lubianych aktorów swojej epoki, znanym w dużej mierze z grania bezsensownych twardzieli z delikatnym podbrzuszem. Poza swoim dziedzictwem aktorskim, Eastwood jest tak samo szanowany za swoją pracę za kamerą, ponieważ przez całą swoją karierę wyprodukował i wyreżyserował zarówno popularne hity kinowe, jak i nagradzane ogłuszacze – w wielu gatunkach.

W wieku 91 lat Eastwood wciąż kręci filmy w zdumiewającym klipie. Jednak nawet tak uwielbiany, jak wiele jego filmów, Eastwood wydał kilka, które albo dramatycznie chybiły celu, albo nigdy tak naprawdę nie znalazły swojej publiczności.

Propozycja Eastwooda z 2001 roku „Space Cowboys” należy do tej drugiej grupy. Ten dramat NASA o grupie długo emerytowanych pilotów testowych, którzy w końcu dostali swoją pierwszą podróż w kosmos, zyskał solidne uwagi krytyczne (poprzez Rotten Tomatoes) i lepsze niż przeciętne wyniki kasowe (według Box Office Mojo) po wydaniu, ale w dużej mierze został zapomniany wśród ogromnego dorobku filmowca.

To niefortunne, ponieważ „Kosmiczni kowboje” to prawdopodobnie jeden z ambitnych i najbardziej autentycznych filmów Eastwooda do tej pory. W rzeczywistości jego obrazy zarówno doświadczeń NASA, jak i samej podróży kosmicznej są tak realistyczne, że niektórzy zastanawiali się, czy „Kosmczni kowboje” są oparte na prawdziwych wydarzeniach.

Space Cowboys to przede wszystkim fikcja

Uwaga, spoiler — „Kosmiczni kowboje” to nie jest prawdziwa historia. Jest jednak dobry powód, dla którego wydaje się, że „Kosmicznych kowbojów” mogło być.

Jeśli nigdy nie widziałeś „Kosmicznych kowbojów”, w filmie Eastwooda i jego kumpli — granych przez Tommy’ego Lee Jonesa, Jamesa Garnera i Donalda Sutherlanda — wezwano do akcji po tym, jak ogromny rosyjski satelita przestaje działać i grozi zderzeniem z Ziemią. Postać Eastwooda (były pilot, który kiedyś otrzymał bilet na podróż w kosmos w czasach przed NASA) zostaje zwerbowana, ponieważ zaprojektował system i dlatego jest jedynym człowiekiem, który może go przywrócić i uruchomić. Zgadza się na podróż tylko wtedy, gdy mogą przybyć jego starzy kumple z pilota.

Sama perspektywa, że ​​czterech starszych facetów wciąż ma wystarczająco dużo rzeczy, by prowadzić misję kosmiczną, jest trochę naciągana. A NASA w rzeczywistości nigdy nie wysłała w kosmos załogi geriatrycznych astronautów. O tym fakcie odnosi się Mike Mirarchi (z Embry-Riddle Aeronautical University) we własnym studium filmu , które wyraźnie wskazuje, że nawet jeśli gang spełnił surowe wymagania fizyczne dotyczące podróży kosmicznych, jeden miesiąc, który ma na naukę wszystkie te skomplikowane sprawy związane z podróżami w kosmos nie mają wystarczająco dużo czasu.

Mimo to, jak podkreśla Mirarchi, film wydaje się autentyczny, ponieważ Eastwood sprytnie łączy prawdziwe wydarzenia historyczne z narracją. Podobnie, sama NASA twierdzi, że ściśle współpracowała z produkcją (według NASA.gov), aby zapewnić autentyczność, nawet umożliwiając załodze kręcenie scen w Johnson Space Center, Cape Canaveral i Kennedy Space Center. Więc nawet jeśli jest to kompletne dzieło fikcyjne, nie jest zaskakujące, że „Kosmiczni kowboje” często wydają się tak realistyczne — oczywiście z wyjątkiem ostatnich minut, które są dość absurdalne, aczkolwiek szalenie zabawne.

Czy ten post był pomocny?