Skip to content

Członek komitetu negocjacyjnego Adam Conover w sprawie bitwy o sztuczną inteligencję i zachowanie pokoju scenarzystów, AMPTP przy użyciu DGA do „podcięcia” WGA

3 de maj de 2023
20230502 134253

Scenarzysta i komik Adam Conover, twórca i prowadzący m.in Adam psuje wszystko i członek Komitetu Negocjacyjnego WGA, był szczery w mediach społecznościowych w okresie poprzedzającym rozmowy gildii z AMPTP, przedstawicielem rokowań zbiorowych głównych hollywoodzkich studiów.

Pierwszego dnia strajku scenarzystów Conover zawołał dyrektora generalnego Warner Bros. Discovery, Davida Zaslava, występując dziś rano w należącej do firmy sieci CNN, mówiąc, że Zaslav „otrzymał w zeszłym roku 250 mln dolarów, czyli ćwierć miliarda dolarów. To mniej więcej tyle samo, ile 10 000 pisarzy prosi go o płacenie nam wszystkim łącznie”.

Conover również nie przebierał w słowach w wywiadzie dla Wszykina. Stojąc na linii pikiety WGA przed biurami Netflix, bez ogródek ocenił nieudane negocjacje ze studiami i ich stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji oraz miał ostrzeżenie dla DGA, która rozpoczyna negocjacje z AMPTP w przyszłym tygodniu.

TERMIN OSTATECZNY: Wiele spadło w ciągu ostatnich 24 godzin. Jak doszło do tego, że pisarze uderzają dzisiaj?

KONWERTOWAĆ: Myśleliśmy w pokoju negocjacyjnym, że spróbują nam to utrudnić, że przyniosą nam tyle rzeczy, że będziemy w stanie powiedzieć: O rany, czy będziemy w stanie utrzymać związek razem? Czy naprawdę jest wystarczająco dużo problemów, abyśmy rozpoczęli strajk?

Ale okazało się, że tak się nie stało. Po ostatniej środzie zasadniczo przestali robić jakiekolwiek rozsądne kontry. Wykonali maleńkie, małe ruchy, zaoferowali różne rzeczy — jak widzieliście w dokumencie, gdzie je umieściliśmy — na temat sztucznej inteligencji, zaoferowali coroczne spotkanie. To niedorzeczne. Co się wydarzy na tym spotkaniu? Och, hej, technologia się rozwija, sztuczna inteligencja staje się dobra. Do zobaczenia za rok. To nic.

TERMIN OSTATECZNY: Czy myślisz, że być może studia przechylają rękę, że postrzegają sztuczną inteligencję jako coś, czego chcą używać w przyszłości?

KONWERTOWAĆ: Myślę, że to, co zrobili, polegało na podjęciu problemu, który naszym zdaniem byłby łatwy, ponieważ ta technologia nie jest obecnie użyteczna w żaden sposób, w żadnym kształcie ani formie; jego wyniki nie są nawet objęte prawami autorskimi. Więc pomyśleliśmy, że powiedzą, to jest łatwe. Zakażmy tego, a może przynajmniej wprowadźmy moratorium lub coś w tym rodzaju, ale zamiast tego całkowicie się temu sprzeciwili.

To była jedna z kwestii, które odrzucili. Nawet nie rozmawiali o tym w pokoju. Jakbyśmy weszli i powiedzieli: Musicie coś powiedzieć, spierać się o waszą propozycję AI. Dosłownie nic o tym nie mówili. A to sprawiło, że poruszyło problem dla nas i wszystkich tutaj, ponieważ ludzie coraz bardziej martwią się o sztuczną inteligencję, odkąd rozpoczęliśmy ten proces. Widzieliśmy wpływ na coraz więcej obszarów roboczych, aktorzy SAG-AFTRA zajmują się tym teraz.

Jedynym powodem, dla którego by to zrobili, byłby plan. Nie wiem, jaki może być ich plan. Ale z pewnością brzmi to tak, jak w 2007 roku, kiedy mówiliśmy, że potrzebujemy zasięgu w Internecie, a oni na to: Nie wiemy nawet, czy będziemy robić cokolwiek w Internecie. Wiedzieliśmy, że oczywiście są. W tym przypadku jest to trochę bardziej niejasne, ponieważ osobiście uważam, że technologia jest całkowicie przereklamowana i wyprzedana. Nie sądzę, że kiedykolwiek naprawdę będziesz w stanie zastąpić pracę pisarza, ale nie odkładam tego na bok, aby te firmy próbowały ugotować jakiś schemat, w którym mają wynikowy tekst i zatrudniają pisarzy, aby go przepisali lub coś w tym stylu. Myślę, że opinia publiczna go znienawidzi. Myślę, że byłaby to porażka finansowa, ale myślę, że mogliby spróbować i skrzywdzić w ten sposób wielu pisarzy.

Myśleliśmy, że będą nam to utrudniać. Szokujące było to, że w ciągu ostatnich trzech dni negocjacji nie zrobili tego. Bardzo to ułatwili, nie dając nam nic. Nie zrobili nawet tego, czego oczekiwaliśmy, że spróbują dać coś może scenarzystom, a może scenarzystom telewizyjnym i pominą pisarzy komediowych. Nawet tego nie zrobili. Wszyscy w pokoju powiedzieli, że nie ma dla mnie nic, co zaoferowali. Więc tak, strajkujmy. Zjednoczyli gildię i nie wiem, dlaczego to zrobili. Myślę, że to okropna strategia. Ale to lepsze niż próba podzielenia nas, nie żeby to zadziałało.

TERMIN OSTATECZNY: Czy myślisz, że studia są poważnie przygotowane do rozmowy o tym, co dzieje się z pozostałościami po streamingu?

KONWERTOWAĆ: Sprawimy, że będą przygotowani do tej rozmowy. Prawda jest taka, że ​​AMPTP jest organizacją zaprojektowaną tak, aby nie prowadzić takich rozmów. Wszyscy ci prezesi zlecają na zewnątrz swoje decyzje dotyczące pracy [AMPTP President] Carol Lombardini i jej zespół. A Carol Lombardini mówi do nich: Hej, jeśli zgodzicie się na to, jeśli zlecicie to na zewnątrz i zainwestujecie we mnie całą swoją władzę, wyciągnę was z waszych corocznych negocjacji z tylko 2% podwyżką rocznie, cokolwiek to będzie. Umówili się na zapleczu, ile ma tu miejsca do manewrowania. A kiedy próbujesz wyjść poza to, po prostu nie mają możliwości, aby ci to zaoferować, ponieważ nie są decydentami.

Więc celem strajku jest to, żebyśmy poszli tutaj i odmówili im naszej pracy. Przypomnij im, że nie mają nic bez nas i nic bez Kierowców, IATSE i wszystkich innych solidarnych z nami związków, tak aby ci prezesi byli zmuszeni podejść do stołu i odbyć rozmowę, o której mówisz. Ponieważ masz rację, musimy odbyć tę rozmowę. Ale rozmowa to znacznie więcej niż pozostałości. Rozmowa dotyczy tego, jak w ciągu ostatnich 10 lat studia i streamerzy próbowali zamienić pisanie z kariery w pracę koncertową.

TERMIN OSTATECZNY: Jak to wszystko się potoczy według ciebie? Źródło ze studia powiedziało mi, że nie sądzę, że to będzie tak długie jak 1988, ale myślę, że będzie dłuższe niż 2008.

KONWERTOWAĆ: Od firm zależy, jak długo nas nie będzie. Jesteśmy całkowicie zjednoczeni. Przeczekaliśmy agentów przez półtora roku. A ponieważ w rezultacie nie straciliśmy żadnego wsparcia, zmusiliśmy ich do sprzedania ich pieprzonej broni produkcyjnej. Zmusiliśmy te ogromne firmy do wprowadzenia istotnych zmian w ich działalności. Mamy prawo zrobić to tym firmom.

Będziemy tu tak długo, aż zdadzą sobie z tego sprawę. Teraz prawdopodobnie, co się stanie, jeśli spojrzysz na to, jak AMPTP zaplanowało kalendarz, Carol pomyśli, cóż, pójdę z DGA, powiem, że nie mam czasu na ty, a każą nam tu czekać. Możemy zagrać w tę grę. Możemy czekać tak długo, jak potrzebuje, ponieważ pisarze wiedzą, że jest to egzystencjalne.

TERMIN OSTATECZNY: w latach 2007-08 ostatecznie jedną z rzeczy, które zakończyły ten strajk, było między innymi to, że DGA zawarło umowę z AMPTP. Czy widzisz, że AMPTP próbuje zastosować podobną strategię z DGA?

KONWERTOWAĆ: Cóż, przede wszystkim mam wielką nadzieję, że DGA jest po naszej stronie i jesteśmy solidarni z ich członkami. Mam pewne zaniepokojenie oświadczeniem, które opublikowali kilka tygodni temu, w efekcie zachęcając swoich członków do przekroczenia naszej linii pikiety i mówiąc, że możesz mieć duże kłopoty, jeśli nie przekroczysz linii pikiety itp. Wydali następną deklarację poparcia, więc naprawdę będziecie mieć nadzieję, że będą się tego trzymać. Ale Carol Lombardini jest bardzo mądra i porządkuje te rzeczy nie bez powodu. Więc powodem, dla którego ich pozycjonuje – tak jak zrobiła to w 2007 roku – jest podcięcie, nawet jeśli wszyscy przywódcy DGA nie czują, że podcinają, to jest cel.

Ale różnica między 2007 a teraz jest w 2007, walczyliśmy w zasadzie o jedną rzecz. Były inne rzeczy na stole, ale najważniejsze było omówienie streamingu i jakie byłyby w wyniku tego formuły. Więc DGA wkroczyło, zawarło umowę, wykorzystując naszą przewagę w postaci strajku, a następnie wynegocjowało umowę dotyczącą pozostałości, którą następnie musieliśmy zaakceptować w jakiejś formie – to jest negocjacja wzorcowa, tak robi Carol. W tym przypadku rzeczy, o które walczymy, nawet nie istnieją w kontrakcie DGA. Jedną z największych rzeczy — po prostu weź jedną z nich — jest zachowanie pokoju pisarzy. Firmy próbują zakończyć pokój pisarzy.

Jeśli postawią na swoim, za pięć lat jeden showrunner będzie wysyłał e-maile do freelancerów z prośbą o napisanie scenariusza, nawet jeśli wolno im to zrobić. Firmy przyglądają się kilku dużym, głośnym przykładom jednego showrunnera, który napisał sześć lub osiem odcinków i mówią: „A co, gdybyśmy mogli zmusić wszystkich do pracy w ten sposób, zaoszczędziłoby to nam dużo pieniędzy”.

Więc walczymy o zachowanie pokoju scenarzystów i skodyfikowanie go w naszym kontrakcie. To nie pasuje do DGA. DGA nie zamierza zawrzeć jakiejś umowy, że wtedy Carol powie hej, musicie to przyjąć, nie jest to możliwe, a więc to naprawdę duża różnica. Teraz jest kilka rzeczy, które mają wzór, na przykład reszty, i tutaj możesz zacząć dostrzegać trochę więcej interakcji. Ale takie rzeczy jak warunki dotyczące różnorodności komedii i Dodatku A oraz transmisji strumieniowych dla scenarzystów, walka z darmową pracą i cotygodniowe wynagrodzenie. Te nie istnieją dla DGA. Tak więc, jeśli ma nastąpić jakiekolwiek podcięcie cenowe, nie może to nastąpić w tych kwestiach.

TERMIN OSTATECZNY: Otrzymałeś silne wsparcie od kierowców, IATSE, SAG-AFTRA. Co byś powiedział kierownictwu DGA w tej chwili, kiedy czekają na rozpoczęcie negocjacji za osiem dni?

KONWERTOWAĆ: Powiedziałbym, że Carol Lombardini z AMPTP i dyrektorzy generalni tych firm są niewiarygodnie potężni, inteligentni, strategiczni, wasi wrogowie, którzy opracowali strategię mającą na celu pozbawić członków pozycji i rozbić wasz związek. A w twoim najlepszym interesie jest walczyć z nimi z nami tak mocno, jak to tylko możliwe. Naprawdę cieszę się, widząc kroki, które podjęli, i mam nadzieję, że będą to kontynuować i bardzo chciałbym zobaczyć ich tutaj.

Czy ten post był pomocny?