Skip to content

„Czas Armageddonu”, „Inspekcja” i „Fabelmanowie” o przeniesieniu osobistych historii reżyserów na ekran

12 de grudzień de 2022
thumbnail image002 e1662482935828

Każdy reżyser wnosi do swojej pracy cząstkę siebie, ale w tym sezonie Oscarowym filmy stają się coraz bardziej osobiste. Od operatora zależy współpraca z reżyserem, aby ożywić te historie.

James Gray bada swój związek z dziadkiem i kluczową przyjaźń z dzieciństwa Czas Armagedonu; młody, homoseksualny czarny mężczyzna szuka aprobaty swojej matki, dołączając do piechoty morskiej Inspekcja, używając prawdziwych cytatów matki Elegance Bratton; i Stevena Spielberga Fabelmanowie pokazuje wczesne życie młodego filmowca i wpływ jego rodziny na jego sztukę.

Czas Armagedonu

Czas Armagedonu przenosi widza do Queens lat 80., by podążać za Paulem Graffem (Banks Repeta), żydowsko-amerykańskim chłopcem u progu dorastania. Paul zastępuje Jamesa Graya, który napisał i wyreżyserował tę własną historię o dojrzewaniu. Operator Darius Khondji, który właśnie zakończył surrealistyczną eksplorację traumy Alejandro G. Iñárritu Bardo, ściśle współpracował z Grayem, aby podkreślić emocjonalną podróż Paula. „Uwielbiam, gdy sam reżyser mówi mi własnymi słowami, co naprawdę czuje” — mówi Khondji.

Wejście w stan emocjonalny reżysera było kluczowe, ponieważ film zanurzył się w znaczące relacje, które ukształtowały jego dzieciństwo. Jeden związek był z jego dziadkiem, granym przez Anthony’ego Hopkinsa. „Sceny z jego dziadkiem są zupełnie inne” — mówi Khondji. „Kiedy kręciliśmy [Hopkins], głosem rozsądku, filmowaliśmy jego twarz. Jego twarz była prawie jak biblioteka, jak otwieranie niesamowitej książki o tym, kim był jego dziadek”.

Więź między Paulem a jego dziadkiem kontrastuje z relacją między Paulem a jego ojcem, granym przez Jeremy’ego Stronga. „Scena z jego ojcem była znacznie mocniejsza i bardziej brutalna, ostrzejsza i bardziej żywa” — mówi Khondji. Po tym, jak Paul ma kłopoty w szkole, zamyka się w łazience, aby uniknąć ojca, który wchodzi i bije go paskiem. „Łazienka była sporym wyzwaniem, ponieważ pokoje, w których kręciliśmy, zawsze były małe. Musieliśmy ustawiać się w małych zakrętach i strzelać bardzo prosto, bezpośrednio do ojca i [Paul]”.

Ponieważ wszystko w filmie jest widziane z perspektywy Paula, sceny z dorosłymi są kręcone z niższego kąta, aby symulować patrzenie w górę. „Kamera zawsze znajdowała się niżej, prawie jak kolejne piętro” — mówi Khondji. W związku Paula z kolegą z klasy, Johnnym (Jaylin Webb), zmiana kąta kamery oznaczała równość między chłopcami, ponieważ żaden z nich nie był imponującą siłą z góry. „To było bardzo interesujące, ponieważ w przypadku dzieci chodziło bardziej o ruchy. To było wbrew filmowi o twarzach”.

Inspekcja

Scenarzysta i reżyser Elegance Bratton przedstawia bolesną eksplorację tęsknoty za akceptacją Inspekcja. Ellis (Jeremy Pope) jest młodym czarnoskórym gejem, który szuka akceptacji u swojej matki (Gabrielle Union) i postanawia wstąpić do piechoty morskiej. Bratton zlecił operatorowi Lachlanowi Milne przeniesienie jego historii na ekran. „Jestem wielkim fanem prób nie wywierania zbytniego wpływu na fotografię, jeśli wydaje mi się, że odbiega to od historii” — mówi Milne.

Kiedy Milne i Bratton spotkali się, aby omówić twórcze wpływy, znaleźli wspólne odniesienie we francuskim filmie Claire Denis z 1999 roku Beau Travail. „Zarówno ze względu na męskość, jak i ton filmu, ale także zdjęcia” — mówi. „Czasami miał dość dokumentalny styl, który chcieliśmy wprowadzić do niektórych scen”. Milne zdecydował, że dokumentalny styl filmowania najlepiej sprawdza się w przypadku ujęć plenerowych, w scenach, w których można było ograniczyć kamerę do obserwacji, podczas gdy obsada grała w szerokim ujęciu. „Oboje chcieliśmy, aby było to jak najbardziej spontaniczne, ponieważ występy mogły się zmieniać lub aktorzy, zwłaszcza Nick [Logan] który grał Brooksa, improwizował w naprawdę kreatywny, sprytny sposób”.

Dołączając do Marines w epoce „Don’t Ask, Don’t Tell”, Ellis stara się ukryć swoją orientację seksualną. Milne współpracował z Brattonem, aby przenieść seksualne myśli i fantazje Ellisa na ekran, aby kontrastować z ostrzejszą rzeczywistością. „Dużo rozmawialiśmy o kolorze i liczbie klatek na sekundę i zawsze miało to być napędzane silnym bodźcem muzycznym” — mówi. Aby podkreślić aspekt fantasy, Milne przefiltrował kolory i zmienił liczbę klatek na sekundę, aby stworzyć stylizowany i uwydatniony wygląd. „To coś, czego nigdy nie spodziewałbyś się zobaczyć wizualnie w tego rodzaju środowisku, ściśle od strony kolorystycznej, niezależnie od tego, jakie by to były występy”.

Niestety, ze względu na ograniczenia w podróżowaniu przez Covid, Milne nie był w stanie sfilmować scen między Ellisem a jego matką, chociaż był w stanie wskazać pewne kierunki. „Rozmawialiśmy tonalnie o tych scenach” — mówi. “[Bratton] wyrażał skalę emocjonalnego znaczenia, jakie miały te rzeczy”. Podczas gdy większość filmu była luźno oparta na osobistych doświadczeniach Brattona wstępując do Marines, sceny z jego matką były inne. „To są te, które są najbliższe rzeczywistości. Bardzo trudno jest zobaczyć i przeczytać te słowa w scenariuszu, wiedząc, że został on zaczerpnięty z jego osobistych doświadczeń”.

Fabelmanowie

Operator Janusz Kamiński współpracuje ze Stephenem Spielbergiem od lat 90 klasa ’61, więc widział, jak reżyser wkładał siebie w wiele filmów. „Steven zawsze wykorzystywał swoje życiowe doświadczenie, swoje lęki czy zmartwienia, aby wzbogacić historię, którą tworzył” — mówi Kamiński. Z Fabelmanowie, Spielberg dał Kamińskiemu jeszcze lepszy wgląd w to, jak filmowiec zaczynał. Film śledzi losy Sammy’ego (Gabriel LaBelle), młodego mężczyzny dorastającego w Arizonie po drugiej wojnie światowej, który jest zafascynowany filmami.

Duża część filmu to Sammy uczący się kręcić filmy, co oznaczało, że Kamiński był także autorem zdjęć do tych filmów. „Filmy Sammy’ego są znacznie bardziej dopracowane niż jego oryginalne filmy” — mówi. „To był bardzo świadomy wybór z naszej strony, ponieważ chcieliśmy pokazać jego talent i geniusz”. Film pokazuje, jak Sammy odkrywa nowe sposoby osiągania pożądanych efektów, na przykład robi dziury w filmie, aby uzyskać błyski światła symulujące strzały.

Chociaż filmy Sammy’ego mogą być prymitywne w porównaniu z obecnymi pracami Spielberga, Kamiński mówi, że uwydatniło to, jak „dziecinny” jest nadal proces tworzenia filmów. „Nadal kręcimy takie filmy. Nadal rzucamy kurz, potrząsamy samochodami i przesuwamy gałęzie po oknach – to techniki, których używamy od początku filmów. Stephen zastosował bardzo wyrafinowane techniki, aby jego filmy wyglądały profesjonalnie… jak na 12- lub 13-letniego dzieciaka kręcącego filmy wojenne”.

The Fabelmanów bada wychowanie Spielberga i sposób, w jaki jego rodzice wpłynęli na jego twórczość. „Myślę, że nadszedł właściwy moment” – mówi Kamiński. „Niestety, to, co sprawiło, że czas był właściwy, to fakt, że oboje jego rodzice zmarli, więc czuł się raczej zobowiązany do opowiedzenia historii swojej rodziny i tego, jak się w nią wpasowuje”. Chociaż niektóre aspekty są fabularyzowane, większość punktów fabularnych, takich jak romans jego matki, jest prawdziwa. Kamiński mówi, że pokazanie tego publiczności, która być może ma bardzo idealne wyobrażenie o tym, kim jest ten facet, było bardzo odważne. Jest odnoszącym największe sukcesy reżyserem na świecie, ale wszyscy mamy swoje problemy. Wszyscy mamy swój ból”.

Czy ten post był pomocny?