Skip to content

Była francuska minister kultury Roselyne Bachelot celuje w „świat kina… wypchany publicznymi pieniędzmi” we wspomnieniach związanych z pandemią

5 de styczeń de 2023
GettyImages 1372859475

Doświadczona francuska polityczka Roselyne Bachelot dokonała niezwykłego zdjęcia francuskiego przemysłu filmowego i państwowego systemu finansowania, który utrzymuje go na powierzchni, w szczerym pamiętniku opowiadającym o jej trudnej kadencji jako ministra kultury Francji podczas pandemii Covid-19.

Zatytułowany 682 Jours – Le Bal Des Hypocrites (682 dni – bal hipokrytów) książka budzi kontrowersje we Francji po jej opublikowaniu w czwartek z powodu otwartej krytyki Bachelot dotyczącej zachowania wszystkich, od technokratów, przez radnych z małych miasteczek, po „gwiazdy z dużymi pensjami” podczas kryzysu zdrowotnego.

W części poświęconej przemysłowi filmowemu Bachelot zakwestionował skuteczność francuskich mechanizmów finansowania kina przez państwo, sugerując, że zasada napędowa francuskiego wyjątku kulturowego doprowadziła do powstania filmów, które nie były interesujące dla ogółu społeczeństwa.

„Słynny” Wyjątek kulturowy ”w rzeczywistości sprawia, że ​​bardzo wiele francuskich filmów” nie znajduje swojej publiczności ”, mówiąc grzecznie lub wyraźniej, że jest klapą” – napisała. „Ten system gwarantuje również głównym aktorom uzyskanie nadzwyczajnych opłat, trzy lub cztery razy wyższych niż aktorzy amerykańskiego kina niezależnego”.

„Dotacje publiczne, zaliczki na pokwitowania, ulgi podatkowe, przerwy (program wsparcia dla niezależnych pracowników rozrywki) stworzyły wspomaganą gospodarkę, która prawie nie dba o gusta widzów, a nawet gardzi popularnymi, dochodowymi filmami” – kontynuowała.

Przypomniała sobie, jak przyznanie Dany’emu Boonowi nagrody Cezara za sukces kasowy jego filmów spotkało się z szyderstwem w niektórych kręgach.

„Wręczenie Cezara Dany’emu Boonowi i jego ponad 20 milionom wpisów… co za niedorzeczny pomysł!” parodiowała.

Bachelot dodał: „Możesz mi powiedzieć, że niektóre z tych klap są być może podstawowymi dziełami, które odkryjemy później z poczuciem winy, że przegapiliśmy ich geniusz. To zawsze zdumiewające, jak ludzie z „lewicy” pogardzają „ludźmi”, którzy według nich mają gówniany gust”.

Jej komentarze pojawiają się w trudnym momencie dla francuskiego kina i jest mało prawdopodobne, aby spotkały się z zadowoleniem wielu lokalnych profesjonalistów filmowych.

Francuskie tytuły zarówno komercyjne, jak i artystyczne miały trudności z przyciągnięciem widzów do kin w 2022 roku. Po raz pierwszy od 30 lat ani jedna francuska produkcja nie znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych filmów roku we Francji.

Zapytana o swoje komentarze w sieci radiowej RTL w wywiadzie promocyjnym książki, Bachelot powiedziała, że ​​ma nadzieję, że jej refleksje będą przydatne dla całego sektora kultury.

„Kiedy przeżywasz coś tak niezwykłego, jak ja jako minister kultury w okresie, gdy prawie cały sektor kultury jest zamknięty… ważne jest, aby dokonać bilansu. Świat kultury i Ministerstwo Kultury stoją na rozdrożu. Następują rzeczy, poważne zmiany, które oznaczają, że sposób, w jaki prowadziliśmy politykę kulturalną, zbliża się do końca swojej kadencji”.

Zaprzeczyła jednak, że jej komentarze na temat finansowania filmu oznaczały, że czuła, że ​​​​Francja inwestuje w film zbyt dużo pieniędzy państwowych.

„Ach nie! Kontynuowanie tego ma sens. Jeśli Francja jest jedynym krajem europejskim, który ma przemysł kinematograficzny, który z kolei zasila przemysł na platformach, to z powodu polityki, którą mamy od 1946 roku, od czasu utworzenia Narodowego Centrum Kina (CNC), ” powiedziała. „Musimy to utrzymać”.

Bachelot został mianowany ministrem kultury na początku lipca 2020 r., zaledwie kilka dni po ponownym otwarciu francuskich kin, po trzymiesięcznym zamknięciu z powodu pierwszej fali Covid-19.

Letni optymizm był krótkotrwały po tym, jak Europę nawiedziły nowe fale wirusa jesienią, w wyniku czego francuski rząd nakazał ponowne zamknięcie kin 30 października, aby ponownie otworzyć je 19 maja 2021 r.

Inne publiczne przestrzenie kulturalne również były zamknięte przez większą część tego samego okresu.

Posunięcie to wywołało furię w sektorze kultury, zwłaszcza po tym, jak sklepy i centra handlowe mogły pozostać otwarte w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, a Ministerstwo Kultury kraju poniosło ciężar gniewu.

Frustracja w świecie kina przelała się na scenę ceremonii wręczenia francuskich Cezarów w 2021 r. w marcu 2021 r. poprzez gagi i przemówienia skierowane do rządu, których kulminacją było słynne rozebranie się aktorki Corinne Masiero do naga, by ujawnić hasło „Bez kultury, bez przyszłości” wymalowane na jej piersiach i ciele.

Bachelot analizuje wieczór w swoim pamiętniku w relacji sugerującej, że nie była pod wrażeniem gestów.

„Ceremonia Cezara przedstawia się jako” wielka impreza francuskiego kina ”- pisze.

„Dla ministrów kultury to ciężka próba. W przypadku braku uznania nie żądajmy rzeczy niemożliwych, przynajmniej można było spodziewać się krótkiego i kurtuazyjnego powitania przedstawiciela państwa podczas uroczystości” – napisała.

Zasugerowała, że ​​świat filmowy musi publicznie okazywać pogardę swojemu państwowemu dobroczyńcy, aby podkreślić fakt, że sztuki i kultury nie można kupić.

„To zawsze prowadzi do tego samego scenariusza” – napisał Bachelot.

„Mężczyźni i kobiety wystrojeni do dziewiątki, na sumę kilku tysięcy euro, z włosami, butami, biżuterią i makijażem najlepszych profesjonalistów w Paryżu, głoszą swoje pełne dobrych intencji i oskarżycielskie zaangażowanie polityczne.

„Okraszają swoje interwencje słowami wymyślonymi przez wyczerpanego” kneblatora ”, celując w ministra, zgarbiony na krześle jak bokser znokautowany w rogu ringu, po czym uciekają do Fouqueta” – kontynuowała, nawiązując do ekskluzywna restauracja na Polach Elizejskich, w której tradycyjnie odbywa się uroczysta kolacja po ceremonii.

Bachelot pełniła funkcję ministra kultury do maja 2022 r., kiedy to została zastąpiona przez Rimę Abdul Malak w ramach zmian w rządzie po reelekcji Emmanuela Macrona na prezydenta Francji na drugą kadencję.

Brała także udział w ceremonii rozdania Cezarów w 2022 r., która była bardziej skromną sprawą, przebiegającą bez większych incydentów.

Jej komentarze pojawiają się również w delikatnym momencie dla Akademii Césars, która próbuje ponownie uruchomić się po słynnym krachu w 2020 r. Wśród oskarżeń o brak przejrzystości, równości płci i różnorodności, a także przymykanie oka na nominacje objęte dochodzeniem przestępstwa napaści na tle seksualnym.

Organizacja została poddana przeglądowi, tworząc zrównoważone pod względem płci współprzewodniczące, szefów zarządu i rozdziałów, a właśnie ogłosiła nowe zasady, które wykluczą postacie z kina, wobec których prowadzone jest dochodzenie w sprawie zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne, z udziału w ceremonii wręczenia nagród.

W tle ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak francuskie kino, walczy o przyciągnięcie widzów. Zeszłoroczna edycja Canal Plus przyciągnęła zaledwie 1,3 widzów, co stanowi jedną trzecią widzów rekordowej edycji z 2012 roku, kiedy oglądało ją 3,9 widzów.

Czy ten post był pomocny?