Skip to content

Bill Cosby i NBCUniwersalny hit z kostiumem do napaści seksualnej od byłych aktorek z „Cosby Show” i innych

7 de grudzień de 2022
Bill

Opisując niesamowicie znajomy domniemany modus operandi człowieka znanego niegdyś jako „ojciec Ameryki”, dwóchr The Cosby Show aktorki i trzy inne kobiety pozwały we wtorek Billa Cosby’ego i NBCUniversal za napaść na tle seksualnym i pobicie w sądzie stanu Nowy Jork.

„Wszyscy powodowie byli maltretowani seksualnie, napastowani i maltretowani przez Billa Cosby’ego w ramach tego samego zachowania, zdarzenia, planu lub schematu, który został popełniony, przeprowadzony, zorganizowany i / lub wykonany w Nowym Jorku i innych stanach przez Billa Cosby’ego i jego współpracownicy i pomocnicy”, twierdzą Lili Bernard i Eden Tirl, Jewel Gittens, Jennifer Thompson i Cindra Ladd, powołując się na wielokrotnie uwięzionego komika, który wielokrotnie używał swojej „ogromnej mocy w tak nikczemny, przerażający sposób”.

Dodaje 34-stronicowy akt złożony przez adwokatów Jordana Mersona i Jordana Rutsky’ego w Sądzie Najwyższym Empire State: „W ciągu kilku dziesięcioleci Bill Cosby dopuszczał się seryjnych napaści seksualnych na dziesiątki kobiet w celu zaspokojenia seksualnego, podczas gdy współoskarżeni umożliwiali i pomogli tym napaściom seksualnym odnieść korzyści finansowe dzięki ich powiązaniom z Billem Cosbym”. (Przeczytaj skargę tutaj.)

Nazywając należącego do Comcast giganta medialnego, a także Kaufman Astoria Studios i The Carsey-Werner Company jako współoskarżonych za „zaniedbanie”, pozew domaga się różnych nieokreślonych szkód.

„Oskarżeni NBCUniversal Media, LLC, Kaufman Astoria Studios, Inc. i The Carsey-Werner Company, LLC są również winni i odpowiedzialni, ponieważ wiedzieli i/lub powinni byli wiedzieć, że Bill Cosby wykorzystywał seksualnie, napadał i/lub maltretował kobiety , w tym na ich terenie, ale nie zrobił nic, aby temu zapobiec” – czytamy w dokumencie o firmach zaangażowanych w produkcję Pokaz Cosby’egoktóry trwał od 1984-1992.

Przedstawiciele NBCU, z którymi skontaktował się Wszykina, powiedzieli, że firma nie komentuje kwestii prawnych. Komentując czy nie, wszyscy oskarżeni korporacyjni prawdopodobnie będą działać dość szybko, aby spróbować wydostać się z tej obrzydliwej sprawy.

Ponad 60 kobiet twierdziło, że Cosby przez dziesięciolecia odurzał je i atakował podobną kombinacją tabletek i alkoholu; to samo twierdzą Bernard, Tirl i inni powodowie w tej ostatniej sprawie.

Ponieważ domniemane napaści – z których niektóre zostały upublicznione przeciwko tak często oskarżanemu Cosby’emu – miały miejsce dziesiątki lat temu, dzisiejsza akcja jest wynikiem niedawno uchwalonej w Nowym Jorku ustawy o osobach, które przeżyły. Ustawa, podpisana przez gubernator Kathy Hochul w maju i obowiązująca od 24 listopada, zawiesza bieg przedawnienia niektórych przestępstw seksualnych i daje powodowi roczny okres na złożenie pozwu – tak jak ostatnio miało to miejsce w przypadku gwałtu przeciwko Donalda Trumpa.

„To ważny krok w kierunku pociągnięcia Billa Cosby’ego i jego pomocników do odpowiedzialności za swoje czyny i znalezienia pewnej miary sprawiedliwości dla kobiet, które skrzywdzili” – powiedział Rutsky w dzisiejszym oświadczeniu dla Wszykina. „Jesteśmy wdzięczni powódkom w tym procesie i innym kobietom w podobnej sytuacji za ich odwagę w stawianiu czoła oprawcom”.

Zgodnie z oczekiwaniami wieloletni rzecznik Cosby’ego odrzucił sprawę.

„Jak zawsze powtarzaliśmy, a teraz Ameryka może to zobaczyć, tu nie chodzi o sprawiedliwość dla ofiar rzekomej napaści na tle seksualnym, chodzi tylko o pieniądze” – powiedział Andrew Wyatt. „Wierzymy, że sądy, a także sąd opinii publicznej będą przestrzegać zasad prawa i uwolnią pana Cosby’ego od tych rzekomych oskarżeń. Pan Cosby nadal stanowczo zaprzecza wszystkim stawianym mu zarzutom i nie może się doczekać obrony w sądzie”.

Skazany na do 10 lat więzienia przez sędziego z Pensylwanii w 2018 roku po drugim procesie za gwałt na byłym pracowniku Temple University, Andrei Constand, obecnie 85-letni Cosby został odrzucony w czerwcu 2021 roku. po nieudanych apelacjach i manewrach luk prawnych przez komika i jego ciągle zmieniający się zespół prawników, większość z siedmiu sędziów Sądu Najwyższego stanu Keystone orzekła w zeszłym roku, że decyzja ówczesnego prokuratora okręgowego hrabstwa Montgomery, Bruce’a Castora, by nie ścigać Cosby’ego w 2005 roku po zbadaniu pierwotnego roszczenia Constanda miało wiążącą moc prawną.

Natychmiast tracąc etykietę seksualnego drapieżnika i wyskakując z więzienia, Cosby nie może być ponownie sądzony pod tymi samymi zarzutami. 7 marca tego roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, zgodnie z wnioskiem złożonym przez prokuratora okręgowego Montgomery, Kevina Steele’a. To posunięcie SCOTUS skutecznie zakończyło sprawę Constand, odsłaniając wszelkie nowe i niezwykłe okoliczności.

We wrześniu Cosby przegrał starania o ponowny proces z powodu oskarżenia Judy Huth, że komik dokonał napaści seksualnej w rezydencji Playboya, kiedy powód był nieletni w latach 70. 21 czerwca ława przysięgłych w Santa Monica przywróciła werdykt dla Hutha w toczącej się od dawna sprawie cywilnej. 12-osobowy panel przyznał Huthowi 500 000 dolarów odszkodowania – pieniędzy, których Cosby jak dotąd odmówił.

Czy ten post był pomocny?