Skip to content

BBC zarabia na produkcji błyszczących reklam turystycznych dla chińskiej machiny propagandowej

21 de grudzień de 2022
GettyImages 493419978 e1671545998679

EKSKLUZYWNY: Kiedy dziennikarz BBC Edward Lawrence został zatrzymany i pobity przez chińską policję podczas protestów przeciwko blokadzie w zeszłym miesiącu, potępienie było szybkie.

BBC stwierdziło, że jest „bardzo zaniepokojone” wydarzeniami. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii określił to jako „głęboko niepokojące”. Rówieśnicy Lawrence’a gromadzili się na Twitterze, by wyrażać przerażenie z powodu autorytarnego reżimu depczącego wolność prasy.

Wśród tych, którzy dzielili się wiadomościami, był Richard Pattinson, starszy wiceprezes mało znanej enklawy komercyjnej BBC.

Pattinson, były dziennikarz BBC News, interesuje się Chinami. Opublikował kilka optymistycznych artykułów o komunistycznym supermocarstwie, m.in Financial Times sierpniowy artykuł redakcyjny, który błagał czytelników, aby „obudzili się” na ryzyko związane z Chinami w obliczu napięć wokół Tajwanu.

To, czego Pattinson nie podzielił się ze swoimi obserwatorami na Twitterze, to fakt, że jednostka handlowa, którą nadzoruje, BBC StoryWorks, ma wieloletnie powiązania z Chinami i zarabia na produkcji sponsorowanych treści dla chińskiej machiny propagandowej i największych firm w kraju.

Zakres powiązań StoryWorks z Chinami można po raz pierwszy szczegółowo opisać w serwisie Wszykina. Możemy ujawnić, że:

  • BBC StoryWorks nawiązało współpracę z co najmniej 18 chińskimi klientami od momentu uruchomienia w 2015 r., w tym z dziewięcioma podmiotami powiązanymi z państwem.
  • StoryWorks wyprodukowało kampanie turystyczne dla państwowych mediów, w tym współpracowało z China Global Television Network (CGTN) po tym, jak zakazano jej nadawania w Wielkiej Brytanii.
  • StoryWorks jest lojalnym partnerem Huawei, mimo że firma technologiczna została ukarana przez władze USA i Wielkiej Brytanii w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego.
  • Starsi dziennikarze BBC zaapelowali bezpośrednio do menedżerów o zerwanie więzi StoryWorks z Chinami, ale powiedzieli, że ich prośby nie zostały wysłuchane.

BBC powiedziało, że StoryWorks było „całkowicie oddzielone” od swoich działań związanych z gromadzeniem wiadomości, a kontrakty z chińskimi mediami państwowymi nie powstrzymują dziennikarzy przed relacjonowaniem kraju „bez strachu i przychylności”.

Podczas gdy BBC upiera się, że StoryWorks postępuje zgodnie z zasadami, nasze dochodzenie ujawnia to, co niektórzy uważają za niewygodne relacje między brytyjskim nadawcą finansowanym ze środków publicznych a rzecznikami twardego reżimu o wątpliwej historii praw człowieka.

Źródła zbliżone do redakcji BBC wyraziły zaniepokojenie, że korporacja robi interesy z państwowymi organami medialnymi, które zaatakowały brytyjskie dziennikarstwo. Obawiają się również, że powiązania handlowe narażają BBC na oskarżenia o konflikt interesów w reportażach na temat Chin.

Historia StoryWorks

StoryWorks powstało w 2015 roku i określa się jako komercyjne studio treści z „wartościami newsroomowymi”. Siedząc w BBC Studios, produkuje sponsorowane treści dla marek i rozpowszechnia je w finansowanych z reklam usługach BBC.com i kanale World News, a także w mediach społecznościowych.

Starając się pozyskać nowych klientów, StoryWorks opiera się na reputacji BBC News w zakresie bezstronności i wiarygodności, co oznacza, że ​​jego partnerzy uzyskują odkurzenie wiarygodności korporacji wokół treści, za które zapłacili.

Pattinson wyraził to w wywiadzie udzielonym Native Advertising Institute w 2017 roku: „W erze tak zwanych fałszywych wiadomości… zapewniamy markom możliwie najbezpieczniejsze środowisko. Bardzo chronimy siebie jako organizację, a to oznacza, że ​​chronimy również marki, z którymi współpracujemy”.

BBC nie publikuje zarobków StoryWorks, a jednostka komercyjna nigdy nie została wymieniona w raporcie rocznym nadawcy. Przyczyniło się to do ogólnych przychodów z reklam BBC Studios w wysokości 294 milionów funtów (360 milionów dolarów) w 2022 roku, chociaż osoby z wewnątrz twierdziły, że dochód StoryWorks stanowił tylko niewielką część tej sumy. BBC odmówiło ujawnienia, ile pieniędzy StoryWorks zarabia na kontraktach w Chinach.

Microsoft, Amazon, FedEx, Samsung i The World Wildlife Fund należą do światowych gigantów, którzy zwrócili się do StoryWorks, aby opowiedzieć swoje historie. Analiza postów StoryWorks w mediach społecznościowych ujawnia, że ​​w ciągu ostatnich pięciu lat firma ta realizowała kampanie promocyjne dla organizacji z siedzibą w ponad trzydziestu krajach.

Zgodnie z naszą analizą mediów społecznościowych, która nie obejmuje umów, które nie zostały ogłoszone publicznie, firma StoryWorks zdobyła kontrakty od co najmniej 18 organizacji w Chinach. Biorąc pod uwagę samą aktywność w mediach społecznościowych, Chiny były trzecim co do wielkości terytorium StoryWorks pod względem liczby klientów, za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. BBC zakwestionowało to i stwierdziło, że Chiny stanowią tylko niewielką część swoich klientów.

Wśród chińskich marek, które nawiązały współpracę ze StoryWorks, są Alibaba, chiński odpowiednik Amazona; Lenovo, gigant elektroniki użytkowej; firma telekomunikacyjna Tecno Mobile; oraz Roborock, producent robotów odkurzających.

Huawei: lojalny klient BBC

Ale jedna chińska firma jest odosobniona w swojej lojalności wobec StoryWorks. Huawei jest jednym z najbardziej konsekwentnych klientów jednostki komercyjnej BBC, produkując kilka kampanii dla giganta technologicznego od 2016 roku.

W kilka dni po aresztowaniu reportera BBC Lawrence’a w Szanghaju, StoryWorks wysadziło wiadomości dla Huawei w swoich kanałach społecznościowych pod marką BBC. Błyszczący film przedstawia firmę, która chwali się „łączeniem niepołączonych”.

Huawei wielokrotnie próbował zdystansować się od chińskiego rządu i rodzaju cywilnej inwigilacji stosowanej podczas protestów Covid w zeszłym miesiącu. Według Xaviera Wonga, byłego globalnego dyrektora kreatywnego Huawei, firma StoryWorks była wyraźnie zaangażowana w działania mające na celu przekształcenie marki Huawei i „zapobieganie dezinformacji”.

Relacje StoryWorks z Huawei były piorunochronem dla krytyków. Dziennikarze BBC najeżyli się na połączenie, a jeden z nich powiedział BuzzFeed News w 2019 roku, że „prawie zwymiotowali” po obejrzeniu filmu nakręconego dla Huawei. Powiedzieli, że może to uniemożliwić im swobodne informowanie o gigancie technologicznym, który został ukarany przez rząd USA i jest obecnie wyrywany z brytyjskiej sieci 5G ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

BBC wielokrotnie broniła swoich relacji z Huawei i kontynuowała współpracę z firmą, pomimo negatywnej prasy i krytyki ze strony personelu. Korporacja konsekwentnie twierdzi, że ma wyraźny rozdział między działami handlowymi i redakcyjnymi.

Treści dla mediów kontrolowanych przez państwo

Mniej znane są relacje StoryWorks z chińskimi organizacjami mającymi jednoznaczne powiązania z reżimem Xi Jinpinga. W ciągu ostatnich sześciu lat firma współpracowała z co najmniej dziewięcioma markami państwowymi lub lokalnymi agencjami turystycznymi. Należą do nich CGTN, międzynarodowe ramię nadawcy państwowego China Central Television (CCTV); agencja informacyjna Xinhua; i China Southern Airlines.

Jednostka komercyjna BBC stworzyła funkcję dla CGTN w styczniu, niecały rok po tym, jak została wykluczona z brytyjskich fal radiowych. Strona internetowa, która zawiera bezkrytyczne treści na temat Chin, nosi tytuł „Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku Księżycowego” i jest opisana jako „reklama prezentowana przez CGTN”. BBC definiuje to jako „markowe treści”, co oznacza, że ​​zostały wyprodukowane przez StoryWorks „w stylu redakcyjnym, który działa” natywnie ”na BBC.com”.

Strona internetowa zawiera sekcję poświęconą Gali Festiwalu Wiosny, określanej jako najczęściej oglądane wydarzenie telewizyjne w Chinach. „Nigdy nie przestał wprowadzać innowacji w leczeniu publiczności efektami wizualnymi” — czytamy w artykule o wydarzeniu CCTV. Według StoryWorks słowa w tej funkcji prawdopodobnie czerpią z „ekspertyzy, spostrzeżeń lub danych” z CGTN. Artykuł jest blokowany geograficznie w Wielkiej Brytanii, gdzie BBC jest finansowana z opłat licencyjnych i nie udostępnia treści reklamowych.

CGTN służy jako kamień węgielny tak zwanego „frontu reklamowego” Xi, a misją kanału jest dotarcie do odbiorców na Zachodzie. Został zakazany w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku, ponieważ Ofcom, regulator mediów, nie był w stanie ustanowić swojej niezależności od partii komunistycznej. Ofcom ukarał również CGTN grzywną w wysokości 225 000 funtów (274 000 dolarów) za nieuczciwe relacjonowanie protestów w Hongkongu i nadawanie wymuszonego przyznania się do winy Petera Humphreya, obywatela Wielkiej Brytanii.

Interwencja Ofcom wywołała awanturę dyplomatyczną, a Chiny zemściły się, zakazując BBC World News, kanału, który pomaga wzmacniać kampanie StoryWorks.

Inni klienci StoryWorks spotkali się z podobnym potępieniem. W 2019 r. stworzyła kampanię dla Biura Turystyki Rządu Makau, specjalnego regionu administracyjnego Chin, który został niedawno zaatakowany przez Komitet Praw Człowieka ONZ za zakaz pokojowych protestów i wykorzystywanie pracowników migrujących. Linie lotnicze China Southern Airlines, które zwróciły się do StoryWorks w 2019 roku, zostały w zeszłym roku skrytykowane za zawieszenie stewardessy po tym, jak został ujawniony w Internecie jako homoseksualista.

W grudniu 2020 r. firma StoryWorks nawiązała współpracę z Xinhua, chińską agencją prasową, przy sponsorowanym artykule o kulinarnej historii Chin. „Witamy w Chinach, krainie kulinarnych odkryć, gdzie jedzenie zwycięża wszystko, a uczta nigdy się nie kończy” – chwali się artykuł.

Zaledwie kilka tygodni po tym, jak Xinhua współpracował z BBC nad reportażem w stylu broszury turystycznej, rzecznik Partii Komunistycznej ostro skrytykował korporację za nadawanie „fałszywych” historii o „tak zwanych naruszeniach praw człowieka” w chińskich obozach przetrzymywania Ujgurów. „W [the] BBC, robienie chińskich wiadomości jest jak pisanie powieści lub kręcenie filmów” – wściekł się pisarz Xinhua. W Wielkiej Brytanii istnieje inny pogląd na historie, gdzie BBC zdobyło uznanie za szczegółowe relacje na temat trudnej sytuacji społeczności ujgurskiej w Chinach.

Linki komercyjne krytykowane

Dziennikarze BBC zakwestionowali sens zaangażowania StoryWorks w chińskie organy propagandowe, które zostały oskarżone o uczynienie warunków reporterskich bardziej niebezpiecznymi dla brytyjskich dziennikarzy.

John Sudworth, który był mocno zaangażowany w ujgurskie reportaże BBC, nagle opuścił Pekin w zeszłym roku, powołując się na obawy o swoje bezpieczeństwo. Chiński Klub Korespondentów Zagranicznych powiedział, że był poddawany miesiącom „osobistych ataków i dezinformacji” rozpowszechnianych przez chińskie media państwowe.

Starsi dziennikarze BBC zażądali zerwania powiązań StoryWorks z Huawei i innymi chińskimi organizacjami w obawie, że treści promocyjne mogą zaszkodzić bezstronnym relacjom BBC.

„Zawsze czułem się bardzo nieswojo w tych związkach” – powiedziało źródło, które znało rozmowy. „Kierownictwo wykazało całkowite lekceważenie opinii reporterów z wieloletnim doświadczeniem w regionie i zrozumieniem wpływu tego, co robi StoryWorks”.

Inni zgodzili się. Peter Frankental, dyrektor ds. ekonomicznych Amnesty International w Wielkiej Brytanii, powiedział, że BBC musi „unikać wrażenia, że ​​jej interesy handlowe mogą zagrozić relacjom o Chinach”.

Thorsten Benner, współzałożyciel i dyrektor think-tanku Global Public Policy Institute, dodał, że umowy StoryWorks z CGTN i Huawei nie leżą w interesie publicznym. „Niszczy to markę BBC w lekkomyślny sposób i podkopuje zaufanie do instytucji, tak jak BBC potrzebuje tego zaufania bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział.

Wezwał zarząd BBC do „pilnego naprawienia błędu” i zapewnienia, że ​​StoryWorks nie będzie już działać dla „klientów z krajów autorytarnych”.

BBC: Reklamy nie mają wpływu na dziennikarstwo

BBC powiedział: „Hosting reklam poza Wielką Brytanią pozwala nam generować dochody na inwestycje w BBC, w tym w nasze światowej klasy, niezależne i bezstronne dziennikarstwo. Wszystkie reklamy są zgodne z naszymi surowymi wytycznymi dotyczącymi reklamy i sponsorowania. Praca komercyjna jest całkowicie odrębna i nie ma związku z naszą działalnością dziennikarską, która nadal obszernie obejmuje sprawy związane z Chinami bez strachu i przychylności”.

Korporacja odmówiła odpowiedzi na pytania dotyczące procesu podpisywania kontraktów StoryWorks. BBC odmówiło ujawnienia, dlaczego obawy dotyczące konfliktu interesów zgłaszane przez dziennikarzy zostały zignorowane. Nie powiedziałby, czy StoryWorks przeprowadza badania, aby upewnić się, że nie współpracuje z chińskimi organizacjami mającymi powiązania z łamaniem praw człowieka.

BBC stwierdziło, że wszystkie umowy są zgodne z wytycznymi dotyczącymi reklamy i sponsorowania, które stanowią, że treści promocyjne „agencji rządowych” muszą zostać zatwierdzone przez wyższą redakcję. BBC odmówiło stwierdzenia, czy ten proces był przestrzegany w przypadku kampanii CGTN i Xinhua. Wytyczne zabraniają BBC współpracy z osobami trzecimi, które mogłyby doprowadzić korporację do „zniesławienia lub narażenia na szwank wartości marki BBC”.

Czy ten post był pomocny?