Skip to content

BBC opublikuje przegląd skarg Tima Westwooda w ciągu dwóch tygodni i określi zasady przyszłego modelu finansowania

12 de lipiec de 2022
AP20065721944372 1 e1657624100333

BBC ma spędzić najbliższe tygodnie na rozpatrzeniu skarg na zhańbionego byłego DJa Tima Westwooda i ustaleniu zasad, które według niej powinny mieć zastosowanie do przyszłego modelu finansowania.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego na temat Raportu Rocznego DG Tim Davie ujawnił, że latem należy się spodziewać dwóch prac. Pierwsza, która ma pojawić się w ciągu dwóch tygodni, „podsumuje dokładnie, jak dotarliśmy do miejsca, w którym dotarliśmy” o Westwood, który został niedawno oskarżony przez siedem czarnych kobiet o niewłaściwe zachowanie seksualne, zarzuty, którym on w całości zaprzecza.

Davie stanął przed trudnymi pytaniami na ten temat po tym, jak w kwietniowym przemówieniu powiedział, że BBC „nie widziała żadnych dowodów skarg” przeciwko Westwoodowi, zanim, kilka tygodni później, BBC ujawniła, że ​​w rzeczywistości otrzymała sześć, w tym jedną historyczną sprawę, która była skierowana na policję. BBC nie mówi, czy pozostałe pięć skarg wpłynęło przed czy po kwietniowych komentarzach Davie.

Przemawiając dzisiaj, Davie powiedział, że „przechodzimy przez pełne głębokie zanurzenie” historycznych skarg, po tym, jak „wstępna runda analizy” nie znalazła żadnych.

„Nie mamy żadnego celu poza zapewnieniem, że wszystko zostanie wypłukane i chcemy dokładnie zrozumieć, co stało się z BBC i innymi rozpatrywanymi sprawami” – dodał, mówiąc, że pełna przejrzystość nadejdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

W nadchodzącym tygodniu spodziewane są również zasady BBC dotyczące przyszłego modelu finansowania.

Davie zasugerował, jakie mogą być niektóre z tych zasad, stwierdzając, że będą one obejmować „niezależność dla BBC”, „oferowanie wartości płatnikowi opłaty licencyjnej” i „zapewnienie korzyści dla branż kreatywnych w Wielkiej Brytanii”.

Przegląd potencjalnego zniesienia opłaty licencyjnej w 2027 r. miał nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ale najprawdopodobniej zostanie opóźniony po rezygnacji Borisa Johnsona, a niektórzy po cichu wzbudzili nadzieje, że można ją całkowicie zlikwidować.

Davie powiedział, że rozmawiał z przedstawicielami rządu na temat „codziennych spraw”, odkąd Johnson zrezygnował, ale „jest za wcześnie, aby spekulować, co stanie się z [future of the BBC after the Tory leadership] wybór.”

Podczas tego samego briefingu prasowego przewodniczący BBC Richard Sharp stwierdził, że istnieje ryzyko „postawienia modelu finansowania na pierwszym miejscu, a dopiero później odkrycia, jaki rodzaj BBC tworzy”, ostrzegając przed „niezamierzonymi konsekwencjami wynikającymi z „rozczarowujących i szkodliwych skutków” obecnego dwuletnie zamrożenie opłaty licencyjnej.

Komentarze współgrały z komentarzami wygłoszonymi niedawno przez dyrektora generalnego Channel 4 Alexa Mahona, który mówił o „niezamierzonych konsekwencjach”, które mogą wyniknąć z próby prywatyzacji kanału przez rząd.

Czy ten post był pomocny?