Skip to content

BBC Greenlights Landmark Shamima Begum Doc i seria podcastów od zespołu kreatywnego „Nie jestem potworem”

8 de lipiec de 2022
AP20213218947704 e1657210602340

EKSKLUZYWNY: BBC zapaliło na zielono przełomowy film dokumentalny i 10-częściowy podcast o Shamimie Begum – nastolatce, która przyjechała do Syrii, aby dołączyć do ISIS, zanim próbowała wrócić i utraciła obywatelstwo – od zespołu odpowiedzialnego za wielokrotnie nagradzaną Nie jestem potworem.

Przez ostatnie 12 miesięcy, 22-letnia Begum, opowiadała dziennikarzowi śledczemu Joshowi Bakerowi jedną z najbardziej dyskutowanych historii w brytyjskich mediach w ostatnich latach.

W serii dokumentów i podcastów bez tytułu dla BBC Two, iPlayer i 5 Live Baker, która kręciła film dokumentalny w meczecie we wschodnim Londynie, kiedy uciekała, prześledzi swoje kroki i opowie historię.

Historia Begum jest znana w całej Wielkiej Brytanii i została również przedstawiona w 2021 roku Powrót: życie po ISIS.

W 2015 roku wyjechała z Wielkiej Brytanii do Syrii przez Turcję z trzema przyjaciółmi w wieku zaledwie 15 lat, aby dołączyć do ISIS i jako jedyna przeżyła tak zwany kalifat.

Cztery lata później próbowała wrócić do domu ze swojego syryjskiego obozu jenieckiego i doszło do niezwykle kontrowersyjnej batalii prawnej, podczas której odebrano jej obywatelstwo i zabroniono jej powrotu do Wielkiej Brytanii, co odwołała i przegrała, ostatnio w lutym 2021 r. .

Baker nazwał historię Begum „jedną z najgłośniejszych, ale najmniej rozumianych naszych czasów”.

„Od ponad roku buduję na pracy, którą rozpocząłem w 2015 roku, badając relację Begum o tym, co się wydarzyło i odtwarzając jej kroki” – dodał.

Baker i zespół kreatywny programu Begum byli z tyłu Nie jestem potworem, który zwrócił uwagę na podobną historię Sam Sally, amerykańskiej matki, która porzuciła wygodne życie i udała się z rodziną do serca kalifatu. Telefony BBC, które pokazują jej „najczęściej nagradzaną serię podcastów do tej pory”.

Baker i Joe Kent produkują serię Begum z montażystką Emmą Rippon dla BBC Long Form Audio. Doc i podcast zostały zlecone przez Dylana Haskinsa. Baker jest także reżyserem, producentami są Sara Obeidat i Sasha Joelle Achilli, a producentem wykonawczym jest Sarah Waldron.

Czy ten post był pomocny?