Skip to content

Autor zdjęć do „Czarnej Pantery 2” Autumn Durald Arkapaw o pracy z Ryanem Cooglerem, przegapieniu zdjęć do „Creed” i uchwyceniu ludzkich emocji Wakandy

25 de listopad de 2022
GettyImages 1436879055 e1669298738435

Operatorka Autumn Durald Arkapaw była jednym z najbardziej poszukiwanych nazwisk na niedawnym festiwalu filmowym Camerimage, a zarówno fani, jak i koledzy z branży gromadzili się, by posłuchać jej przemówienia podczas pytań i odpowiedzi po projekcji.

Pochodzący z Bay Area cieszy się obecnie boomem zawodowym po tym, jak po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę zręczną pracą nad niezależnymi zdjęciami, takimi jak Gia Coppola Palo Alto i gwiazda Elle Fanning Młody duch zanim została powołana do MCU, pracując nad przełomową serią Lokiego a teraz Ryana Cooglera Czarna pantera dalszy ciąg Wakanda na zawsze.

Wniebowstąpienie Arkapaw było szybkie, ale powiedziała Wszykina, że jej proces w dużej mierze pozostał taki sam.

„Nadal podchodzę do tego jak do małego filmu” – powiedziała. „Zarządzanie, czas i pieniądze są na marginesie, ponieważ chcesz, aby za każdym razem, gdy coś robisz, niezależnie od wielkości, było dobrze. Nad filmem pracuje też wielu niesamowitych ludzi, więc masz mnóstwo pomocy na wyciągnięcie ręki”.

Teraz, w trzecim tygodniu, Wakanda na zawsze przekroczył granicę 500 milionów dolarów w światowych kasach, co czyni go jednym z najbardziej dochodowych filmów tego roku i największym hitem w karierze Arkapaw, z wczesnymi nagrodami za jej innowacyjne zdjęcia. Poniżej Arkapaw opowiada o swojej podróży do Czarna panteratworząc wizualny język filmu i blisko współpracując z reżyserem Ryanem Cooglerem.

TERMIN OSTATECZNY: Na początek, jak zaangażowałeś się w projekt?

JESIEŃ DURALD ARKAPAW: Oczywiście znam Ryana i jego pracę od wielu lat. I nasz dobry przyjaciel, Bradford Young [Selma cinematographer]przyprowadził mnie do Ryana wcześnie, kiedy szukał DoP Kredo. nie byłem w stanie zrobić Kredo. Myślę, że studio by mnie nie zaakceptowało.

TERMIN OSTATECZNY: Dlaczego mieliby cię nie zatwierdzić?

ARKAPAW: Nie znam szczegółów tej historii, ale chyba myśleli, że nie mam jeszcze filmu z wystarczająco dużym budżetem, co prawdopodobnie jest prawdą, ale to tak naprawdę nic nie znaczy. I teraz to mówię.

Więc kiedy Rachela [Morrison, Black Panther 1 DoP] nie była w stanie zrobić tego filmu, poderwała mnie, a potem poznałem Ryana. Mieliśmy rozmowę na Zoomie. To był taki piękny telefon. Oboje pochodzimy z Bay Area, więc bardzo dobrze się dogadujemy. Po prostu łatwo z nim rozmawiać i ostatecznie łatwo z nim pracować. Więc to po prostu najlepsze dopasowanie.

TERMIN OSTATECZNY: Czy dołączyłeś do projektu przed czy po przeróbkach po śmierci Chadwicka Bosemana?

ARKAPAW: To było po. Ryan to przepisywał. Byłem bardzo świadomy, ponieważ byłem w Atlancie, kiedy ogłoszono śmierć Chadwicka, i wszyscy byli odrzuceni, ponieważ trzymał to dla siebie i swojej rodziny. Więc o tym wiedziałem.

TERMIN OSTATECZNY: Gdzie zaczyna się twoja praca nad tak wielkim filmem jak ten?

ARKAPAW: Więc to, co jest wspaniałe w Ryanie, a nie każdy reżyser to robi, to to, że poprosił mnie o zabranie mnie na przygotowania. Więc zanim byłem na miejscu w Atlancie, zaangażował mnie w swoje storyboardy i spotkania przed wizytą. Więc brałem w nich udział przez zoom i to była prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą razem zrobiliśmy.

TERMIN OSTATECZNY: Czy lubisz brać udział we wczesnych przygotowaniach?

ARKAPAW: To nie jest moja ulubiona rzecz. Ale wszystko, co pomoże reżyserowi, producentom i wszystkim na planie poczuć się bardziej komfortowo, jest świetne. Ponieważ masz kostiumy, projekty produkcji, efekty dźwiękowe i akrobacje, wszyscy chcą mieć ogólne pojęcie o tym, co próbujemy wykonać. A więc kiedy możesz dać im niewielkie ramy, to po prostu pomaga im lepiej wykonywać swoją pracę. I wtedy też możesz to zmienić. To nie jest osadzone w kamieniu. To tylko daje ci pomysł, a to, co jest wspaniałe w Ryanie, to to, że zrobiliśmy to wszystko na pokład, ale nadal jest bardzo chętny do współpracy. Więc nadal jesteśmy bardzo otwarci na dostosowanie go w ciągu dnia.

TERMIN OSTATECZNY: Jedną z najczęściej omawianych scen filmu jest początek, w którym Shuri próbuje ocalić T’Challę. Jest bardzo naładowany emocjonalnie i nie przypomina niczego innego w MCU. Jak powstała ta scena?

ARKAPAW: Ryan zawsze miał pomysł na zrobienie tej sceny i zależało mu na tym, żeby była to jednorazowa scena pełna napięcia i niepokoju. Chciał, aby publiczność była z Shuri. Przyjrzeliśmy się więc jakie narzędzie będzie najlepsze. Czy to był Steadicam czy handheld? Mój niesamowity operator kamery miał tego rodzaju ręczną platformę, która jest trochę bardziej stabilna. Więc tak, to był pomysł Ryana.

TERMIN OSTATECZNY: Wiele ceremonii scenicznych w filmie opiera się na prawdziwych tradycjach z całej Afryki, które nigdy wcześniej nie zostały uchwycone w Hollywood. Gdzie szukałeś wizualnych inspiracji?

ARKAPAW: Ryan i Hannah Beachler, scenograf, pracują razem od dłuższego czasu i oboje są świetni w zbieraniu informacji. Chcą być bardzo wierni kulturze, więc traktują ją poważnie. Jeśli chodzi o mnie, kiedy jestem na planie, wchodzę w interakcję z ludźmi. Emocje są wyświetlane przede mną i bez względu na okres, to tylko ludzkie emocje, więc wiesz, gdzie umieścić kamerę. Czuję to. Jestem emocjonalnym filmowcem i uwielbiam operować. Więc jeśli chodzi o odniesienia, chcę po prostu zachować wierność środowisku.

TERMIN OSTATECZNY: Film zarobił dużo pieniędzy, a ty dostajesz wiele pochwał za swoją pracę. Jak to jest?

ARKAPAW: To jest szalone. Robię to od dłuższego czasu, ale jeśli wybierzesz określoną pracę, może skierować cię na właściwą ścieżkę. Zanim Lokiego, Pracowałem bardzo ciężko. Starałem się o jakąś pracę, ale nic z tego nie wychodziło. Ale w końcu dostałem szansę wyrażenia swojego punktu widzenia i współpracy ze wspaniałym zespołem filmowców. I to jest moja ulubiona rzecz. Jestem więc bardzo zaszczycona pochwałami i czuję się wspaniale, ale po prostu lubię pracować z ludźmi, których kocham. I chcę tylko, żeby wszystkie dziewczyny wiedziały, że to jest praca, którą też mogą wykonywać.

TERMIN OSTATECZNY: Co dalej?

ARKAPAW: To interesujące, właśnie obejrzałem ten film po raz drugi i myślę: „Co dalej?”. To była bestia. To było takie satysfakcjonujące. O to chodzi, że każda praca, na którą się zgadzasz, myślisz, czy to zaspokoi jakąś potrzebę? Czy wykonujesz świetną robotę? Spotykasz wspaniałych ludzi? I wiele z tego udało mi się zrobić. Więc posuwając się naprzód, nie wiem. Muszę to jeszcze trochę przemyśleć.

Czy ten post był pomocny?