Skip to content

„American Pain”, którego premiera odbyła się dziś wieczorem w CNN, dokumentuje braci bliźniaków, którzy stali się królami opioidów na Florydzie

6 de luty de 2023
American Pain poster art

Niesława Sacklers of OxyContin została trwale związana z kryzysem opioidowym w Ameryce. Ale prawda jest taka, że ​​nie tylko oni przyczynili się do epidemii narkotykowej, która w ostatnich latach pochłonęła setki tysięcy istnień ludzkich.

Weźmy na przykład Chrisa i Jeffa George’a. Napojeni sterydami bracia bliźniacy otworzyli swój pierwszy sklep z lekami przeciwbólowymi na Florydzie w 2007 roku i wkrótce, jak to ujęli, „byliśmy Disneylandem klinik przeciwbólowych”. Ich wyczyny są opowiedziane w filmie dokumentalnym CNN Films Amerykański bólwyreżyserowany przez Darrena Fostera, którego premiera odbędzie się dziś wieczorem w CNN.

„Bracia George nie rozpoczęli kryzysu opioidowego” — zauważa w filmie emerytowany agent FBI Kurt McKenzie. „Ale z pewnością dolali benzyny do ognia”.

Foster, zdobywca nagrody Emmy, po raz pierwszy spotkał George’ów ponad dziesięć lat temu.

„W 2009 roku pojechałem na Florydę, aby zdać relację z fabryk pigułek. Jedna klinika leczenia bólu miała reputację ponad wszystkie inne jako największe i najbardziej liberalne dystrybutory oksykodonu. I to było [the George Brothers’] American Pain” – mówi Foster w rozmowie z Wszykina. „Wiedziałem więc, że muszę tam pojechać i sfilmować to. Nie wiedziałem, że będę mógł zrobić tylko jedno zdjęcie z kliniki, zanim otoczy mnie Chris George i kilku innych bardzo dużych pracowników… Ścigali mnie wzdłuż I-95 przez dość długi czas”.

Kliniki bólu George’a otaczała pozory legalności – bracia zatrudniali licencjonowanych lekarzy za pośrednictwem Craigslist, którzy byli gotowi wypisywać niezliczone ilości recept przeciwbólowych po pobieżnym zbadaniu pacjentów. W przypadkach, gdy pacjenci nie mogli zasadnie zgłosić urazu lub stanu, który uzasadniał podanie leku przeciwbólowego, oferowali skierowanie do usługi obrazowania MRI, która działała z półzaparkowanego na tyłach klubu ze striptizem.

Jako przedsiębiorcy bracia pojawili się we właściwym czasie. Ostatecznie sprzedali pigułki przeciwbólowe o wartości ponad 500 milionów dolarów.

„To, co się stało, to Purdue Pharma [the Sacklers’ company] stracili patent na Oxycontin i pozwoliło to wszystkim firmom generycznym wejść i wyprodukować ten sam lek po znacznie niższej cenie. To była okazja, z której skorzystali bracia George” — zauważa Foster. „Ludzie, którzy chcieli nadużywać tych leków, już tam byli dzięki OxyContin. Mogli go dostać po znacznie bardziej przystępnej cenie, ponieważ byli teraz lekami generycznymi. Nie potrzebowałeś ubezpieczenia, mogłeś zapłacić za nie gotówką… [At the Georges’ clinics] nie było żadnego ubezpieczenia, nie było żadnych kart kredytowych, wszystko było tylko gotówką”.

Ogromne tłumy przybyły do ​​przychodni George’a, nie tylko miejscowi, ale także ludzie z innych stanów, którzy wyruszyli na wędrówkę w poszukiwaniu opioidów. Mogli wchodzić i wychodzić w mgnieniu oka (często z dużym zapasem pigułek do odsprzedaży po wyższej cenie w domu). Niektórzy pacjenci od razu zapalili się do swoich zapasów, wciągając narkotyki na parkingach kliniki.

„Najbardziej szaloną rzeczą w tej historii jest to, że wszystko działo się na oczach wszystkich” — mówi Foster. „Wiele w tej sprawie było podejrzanych od samego początku. Pytanie tylko, jak to możliwe, że trwało to tak długo? I myślę, że odpowiedź na to pytanie na pewnym poziomie jest taka, że ​​były to leki na receptę. To nie była kokaina czy heroina, gdzie było jasne, że jest to nielegalny narkotyk. Przez długi czas wszyscy mieli wiarygodne zaprzeczenie. Lekarze mieli swoje stopnie medyczne i fartuchy laboratoryjne, za którymi mogli się schować. Pacjenci mieli receptę od lekarza, który mówił, że mogą legalnie przechowywać te leki, a George Brothers mieli lekarzy.

W tym scenariuszu był jeszcze jeden kluczowy uczestnik – firmy farmaceutyczne, które produkowały środki przeciwbólowe.

„Cały przemysł farmaceutyczny czekał i czekał, gotowy do zaopatrzenia [the Georges] i dbają o to, by ich półki były zaopatrzone” — komentuje Foster. „Historia Amerykański ból ilustruje, w jaki sposób ten kryzys narkotykowy jest wyjątkowo tworzony w Ameryce. Nie możemy wskazać zagranicznego kartelu dostarczającego narkotyki. Te leki były dostarczane w ogromnych ilościach przez amerykańskie firmy farmaceutyczne… To była naprawdę bezduszna postawa. Zamiast wywieszać czerwoną flagę [about suspicious clinics]mówią, ile jeszcze pigułek możemy dostarczyć?”

Amerykański ból będzie dostępny na żądanie od poniedziałku dla abonentów płatnej telewizji za pośrednictwem CNN.com, aplikacji CNN i platform operatorów kablowych. Film opiera się na podsłuchach i tajnym wideo, aby pokazać, jak organy ścigania ostatecznie aresztowały braci wraz z niektórymi zatrudnionymi przez nich personelem medycznym. Chris George został zwolniony z więzienia po odbyciu 11 lat za kratkami; jego brat Jeff pozostaje w więzieniu. Foster zastanawia się, czy na szerszym poziomie istnieje wystarczająca odpowiedzialność za epidemię opioidów, biorąc pod uwagę jej ogromną skalę i liczbę ofiar śmiertelnych.

„Spotkałem niezliczone rodziny, które straciły ludzi w wyniku tego kryzysu. Skala zniszczeń nie ma sobie równych w historii narkotyków w tym kraju” – mówi. „To jest po prostu niszczące. Całe miasta, całe miasteczka zostały wypatroszone z powodu tego kryzysu. I myślę, że frustracja wielu rodzin ofiar polega na tym, że po prostu nigdy nie było sprawiedliwości. Odłożenie braci George na 10, 20 lat – jasne, w pewnym stopniu służy to sprawiedliwości – ale ostatecznie, bez względu na to, jak wielcy byli, wciąż są malutcy w porównaniu z przemysłem farmaceutycznym, który zarobił na nich miliardy narkotyki.”

Foster dodaje: „Bracia George zapłacili cenę za to, co zrobili. Ale firmy farmaceutyczne nie zostały jeszcze pociągnięte do odpowiedzialności karnej za wszystko, co wydarzyło się na Florydzie w tamtych czasach”.

Czy ten post był pomocny?