Skip to content

Akademia odrzuca międzynarodowe zgłoszenie Oscara „Matka” Bułgarii

21 de wrzesień de 2022
Mother

Matka, Bułgarskie zgłoszenie do tegorocznego międzynarodowego konkursu Oscarów dla filmów fabularnych zostało uznane przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej za niekwalifikujące się. Reżyser filmu, Zornitsa Sophia, ogłosił decyzję w mediach społecznościowych w tym tygodniu.

Źródła Akademii potwierdziły do ​​Ostatecznego terminu, że Matka została odrzucona, ponieważ ponad 50% ścieżki dialogów mówionych jest w języku angielskim.

W swoim poście Zornitsa Sophia, której film z 2004 roku Mila z Marsa było zgłoszeniem Bułgarii do Oscara w tym roku, wyjaśniłem, że Matkazespół producencki zwrócił się do Akademii z prośbą o wyjaśnienie zasady kwalifikowalności, która stanowi, że „nagranie oryginalnej ścieżki dialogowej oraz ukończonego obrazu musi być w przeważającej mierze (ponad 50%) w innym języku lub językach niż angielski”.

Powiedziała, że ​​odpowiedzią Akademii było to, że kwalifikowalność zależy od czasu trwania dialogu w języku angielskim i nieanglojęzycznym, więc dwóch członków jej zespołu, używając stoperów, niezależnie mierzyło długość ścieżek dialogowych. Jeden z nich ocenił, że dialog w języku innym niż angielski (bułgarski, suahili, masajski) jest o 30 sekund dłuższy niż dialog w języku angielskim; według drugiej osoby przerwa wynosiła 1 minutę i 35 sekund na korzyść mowy nieanglojęzycznej.

Upewniwszy się, że film spełnia wymagania Akademii, zespół zgłosił się Mother do rozpatrzenia Oscara na początku tego miesiąca.

Inni rywale, z którymi rywalizowali Matka za nominację kraju w cenie Spekulanci (reżyser Georgi Kostow), Ucieczka (reżyser Wiktor Bojinow), W sercu maszyny (reżyser Martin Makariev), Delikatnie mówiąc (reżyser Anri Kulev, animacja), Petya mojej Petyi (reżyser Aleksander Kossev), Fishbone (reżyser Dragomir Sholev), Szekspir jako pies uliczny (reżyser Valeri Yordanov) i Fi 1.618 (reżyser Teodor Uszew).

Bułgarska komisja selekcyjna, której przewodniczy nominowany do Oscara Borat gwiazda Maria Bakalova ma czas do 3 października na zgłoszenie kolejnego filmu do rozpatrzenia.

To nie pierwszy raz, kiedy Akademia odrzuciła zgłoszenie do Oscara Międzynarodowego Filmu Fabularnego ze względu na ilość dialogów w języku angielskim; Deepa Mehta’s Zabawny chłopak, złożony przez Kanadę dwa lata temu, został zwolniony z tych samych powodów.

Wiadomość oznacza, że ​​drugi rok z rzędu bułgarski proces selekcji budził kontrowersje. W zeszłym roku wybór dramatu migrantów Strach wywołał masę oskarżeń, od nielegalnego głosowania po „systemowy rasizm, seksizm i zaprzeczenie”. Tym razem Bojinov wyciągnął swój film Ucieczka z biegu, zarzucając konflikt interesów jednego z członków komisji. Ten członek został następnie zastąpiony, ale Bojinov nie przesłał ponownie swojego filmu.

Napisane przez Zornitsa Sophia (prawdziwe nazwisko Zornitsa Popgancheva) i Miglena Dimova, reżyseria Zorntisa Sophia, Matka jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Koncentruje się na Elenie (Daria Simeonova), reżyserce teatralnej, która walczy o rozwój swojej kariery, próbując zajść w ciążę ze swoim mężem Leonem (Leon Lucev). Po tym, jak nadzieje na założenie rodziny zostają rozwiane, gdy Elena niespodziewanie osiąga menopauzę w wieku 32 lat, kieruje swoją energię na zmieniający życie program teatralny dla sierot w Bułgarii, a później zostaje zaproszona do uruchomienia programu w Kenii.

Film, koprodukcja międzynarodowa, ma otworzyć bułgarską Cinemanię 2022 w listopadzie.

95. Oscary odbędą się 12 marca 2023 r. Listy finalistów do międzynarodowego filmu fabularnego i innych wybranych kategorii zostaną opublikowane 21 grudnia przed ogłoszeniem nominacji 24 stycznia.

Oto aktualna lista filmów zgłoszonych do międzynarodowego wyścigu fabularnego.

Czy ten post był pomocny?