Skip to content

6 stycznia Komitet podejmuje działania, by trzymać Steve’a Bannona w kryminalnej pogardzie

14 de październik de 2021
AP21287053630879

Steve Bannon, były doradca prezydenta Donalda Trumpa i gospodarz podcastu War Room, stoi w obliczu potencjalnego oskarżenia o pogardę za odmowę podporządkowania się wezwaniu wniesionemu przez komisję badającą oblężenie Kapitolu z 6 stycznia.

Rep. Bennie Thompson (D-MS), przewodniczący komisji, powiedział w czwartkowym oświadczeniu, w którym ogłosił, że komisja specjalna będzie głosować we wtorek, czy przyjąć raport o pogardy.

„Pan. Bannon odmówił współpracy z komisją specjalną i zamiast tego chowa się za niewystarczającymi, ogólnymi i niejasnymi oświadczeniami byłego prezydenta dotyczącymi przywilejów, do których rzekomo się powoływał. Całkowicie odrzucamy jego stanowisko” – powiedział Thompson.

Adwokat Bannona powiedział komisji, że jego klient nie pojawi się na zeznaniach, dopóki kwestia przywilejów wykonawczych nie zostanie rozwiązana. Trump zapewnił władzę wykonawczą nad dokumentami poszukiwanymi przez komisję, ale Biały Dom Bidena powiedział, że nie jest to uzasadnione.

Bannon był prywatnym obywatelem w czasie oblężenia 6 stycznia, pełniąc funkcję głównego doradcy Trumpa przez pierwsze sześć miesięcy jego kadencji w Białym Domu. W podcastie z zeszłego miesiąca Bannon przyznał, że konsultował się z Trumpem przed wiecem 6 stycznia, a Bob Woodward i Bob Costa również podkreślili jego rolę w swojej książce Peril. Napisali, że Bannon zachęcał Trumpa do nieposłuszeństwa i naciskał na wiceprezydenta Mike’a Pence’a, by odrzucił wyniki Kolegium Elektorów.

Osobom skazanym za obrazę Kongresu grozi kara grzywny i od miesiąca do 12 miesięcy więzienia. Ale proces o wydanie wyroku skazującego może być długi. Jeśli skierowanie pogardy przejdzie komisję, musi przejść przez całą Izbę. Raport koncepcyjny zostanie następnie skierowany do prokuratora w Dystrykcie Kolumbii, który następnie przedstawi go przed wielką ławą przysięgłych.

Bannon pojawił się w środę na wiecu w Richmond dla republikańskich kandydatów z Wirginii, na którym Trump wezwał i nadal wygłaszał fałszywe twierdzenia na temat wyborów w 2020 roku.

Czy ten post był pomocny?