Skip to content

10 najlepszych filmów anime, takich jak Akira

1 de marzec de 2023
Akira10

Cyberpunk to gatunek science fiction blisko spokrewniony z dystopią i hard science fiction. Często przedstawia niedaleką przyszłość, z zaawansowanym technologicznie społeczeństwem (zwłaszcza w zakresie technologii informacyjnych i cybernetyki), zwykle nazywanym „hi-tech, lo-life”. Od swojego debiutu gatunek ten rozprzestrzenił się na wiele mediów, w tym komiksy, filmy, muzykę, gry wideo i gry fabularne. Anime jest oczywiście pełne dzieł cyberpunkowych i filmu fabularnego anime z 1988 roku Akira jest zdecydowanie jednym z najlepszych przykładów cyberpunkowego anime w historii. W tym artykule postanowiliśmy przedstawić listę dziesięciu najlepszych filmów anime podobnych do Akira które musisz zobaczyć.

1. Metropolia

Oryginalne wydanie: 26 maja 2001
Czas trwania: 113 minut

O czym to jest: W Metropolis, futurystycznym mieście, ludzie i roboty współistnieją, ale żyją w ściśle określonych przestrzeniach. To miasto przesycone jazzową atmosferą jest areną policyjnego śledztwa prowadzonego przez japońskiego inspektora i jego młodego siostrzeńca Kenichiego w sprawie naukowca oskarżonego o handel organami, doktora Laughtona, służącego najpotężniejszemu człowiekowi w mieście.

Dlaczego warto to obejrzeć: Dobrze, Metropolia to tytuł, który przypomina Akira na wiele sposobów, dlatego jest to jeden z najlepszych wyborów do filmu podobnego do klasyka z 1988 roku. Styl animacji jest vintage, historia jest niesamowita i Metropolia to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.

2. Duch w skorupie

1677631918 512 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 18 listopada 1995
Czas trwania: 82 minuty

O czym to jest: Akcja gry toczy się w roku 2029 w futurystycznym i dystopijnym świecie przypominającym cyberpunk. Major Motoko Kusanagi i jej kolega Batou, dwaj cyborgi, pracują w rządowej specjalnej jednostce antyterrorystycznej (sekcja 9) w New Port City w Japonii. Podczas jednego ze swoich śledztw mają za zadanie schwytać przerażającego, nieuchwytnego hakera znanego tylko pod pseudonimem „Władca Marionetek”. Polowanie toczy się na tle „wojny służbowej” Sekcji 9 z konkurencyjną jednostką Sekcji 6, która również jest zainteresowana Władcą Marionetek w ramach tajemniczego projektu „Projekt 2501”.

Dlaczego warto to obejrzeć: Duch w skorupie to prawdopodobnie najbardziej udana franczyza cyberpunkowa w świecie anime. Ma bardzo podobne elementy stylistyczne i narracyjne jak np Akira i jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów cyberpunka.

POWIĄZANY:

Ghost in the Shell: kompletna kolejność oglądania anime

3. Rōjin Z

1677631918 525 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 14 września 1991
Czas trwania: 84 minuty

O czym to jest: Opowiada historię Haruko, studentki pielęgniarstwa i pana Takazawy, starca, którym opiekuje się w wolnym czasie. W Japonii Ministerstwo Zdrowia musi opiekować się wieloma starszymi osobami, więc opracowuje asystenta cyborga, rodzaj automatycznego noszy, aby się nimi opiekować, a pan Takasawa jest pierwszym, który go wypróbowuje. Haruko staje się niespokojny i zaczyna badać.

Dlaczego warto to obejrzeć: Rōjin Z to dziwaczny i nieco beztroski cyberpunkowy tytuł z mniej więcej tego samego okresu co Akira. Od tego czasu stał się klasykiem gatunku, dlatego go polecamy.

4. Papryka

10 najlepszych filmow anime takich jak Akira.webp

Oryginalne wydanie: 2 września 2006
Czas trwania: 90 minut

O czym to jest: W niedalekiej przyszłości psychiatra Atsuko Chiba opracowuje rewolucyjną metodę terapii, dzięki korporacyjnemu projektowi, którego jest częścią, w ramach którego grupa badaczy opracowuje urządzenie do świadomego poruszania się po snach i usprawniające wykrywanie, analizę i rozwiązanie urazów psychicznych. Za wiedzą lidera zespołu (dr Osanai), dr Chiba, poprzez swoje alter ego (o imieniu Paprika), zaczyna pracować z urządzeniem, aby je przetestować, a przy okazji pomóc pacjentom psychiatrycznym poza szpitalnym centrum badawczym .

Dlaczego warto to obejrzeć: Dobrze, Papryka to klasyka gatunku cyberpunk i jeden z lepszych filmów anime naszego stulecia. Jest nieco inny niż Akira, ale nadal jest cyberpunkowym arcydziełem, które pokochasz.

5. Nowe Tokio

1677631919 521 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 25 września 1987
Czas trwania: 50 minut

O czym to jest: Shojo Sachi, mała dziewczynka, bawiąc się w chowanego ze swoim kotem „Cicero”, przechodzi przez środek lustra i znajduje się w równoległym świecie, niezwykle niepokojącym i halucynacyjnym. Wychodząc z domu, dziewczynka wpada do swego rodzaju labiryntu zamieszkałego przez dziwne istoty (goniące się dzieciaki w maskach-upiorach, niewidzialny pies, robotnicy, którzy zamieniają się w drewniane sylwetki, tramwaj pełen szkieletów, skaczący członkowie burżuazji niosący zegary , gigantyczne stworzenia o tematyce cyrkowej zbliżające się w nocy) i podążając za klaunem, wchodzi do namiotu cyrkowego, gdzie ten ostatni pokazuje jej i Cyceronowi następujące historie.

Dlaczego warto to obejrzeć: To 50-minutowe cyberpunkowe arcydzieło właściwie poprzedza Akira o mniej więcej rok i jest to tak wspaniały klasyk, że po prostu musieliśmy umieścić go na naszej liście, ponieważ jesteśmy pewni, że go pokochasz.

6. Patlabor: Film

1677631919 481 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 15 lipca 1989
Czas trwania: 98 minut

O czym to jest: W 1999 roku miasto Tokio zainicjowało zakrojoną na szeroką skalę politykę przebudowy terytorium, zezwalając na budowę monumentalnego polderu rozciągającego się nad Zatoką Tokijską w celu wypełnienia luk w przestrzeni mieszkalnej. Tak zwany projekt „Babilon” jest wspomagany przez roboty „Labors”, obsługiwane przez człowieka roboty manipulacyjne, które są wykorzystywane w głównej części projektu i obsługiwane na „Arce”, sztucznej wyspie utworzonej specjalnie w pobliżu.

Dlaczego warto to obejrzeć: To film dla fanów mecha, bo to klasyka gatunku, ale ze względu na dużo elementów cyberpunkowych i powstał mniej więcej w tym samym czasie co Akirapostanowiliśmy umieścić go na naszej liście.

7. Organ ludobójczy

1677631919 837 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 3 lutego 2017 r
Czas trwania: 114 minut

O czym to jest: Po ataku z 11 września 2001 r. presja bezpieczeństwa została jeszcze bardziej zwiększona, a masowa inwigilacja była postrzegana jako rozwiązanie. W 2015 roku, po eksplozji domowej roboty broni jądrowej pochodzenia terrorystycznego, która spustoszyła miasto Sarajewo, we wszystkich czterech zakątkach świata wybuchły konflikty i ludobójstwa. W Stanach Zjednoczonych wszystkie działania są teraz monitorowane przy całkowitym stłumieniu wolności jednostki. Clavis Shepherd, kapitan sił specjalnych, bada pochodzenie tych ludobójstw. W 2020 roku pozwał człowieka o imieniu John Paul, o którym mówi się, że jest sprawcą wszystkich ludobójstw.

Dlaczego warto to obejrzeć: Nieżyjący już Satoshi (Projekt) Itō pozostawił nam niesamowite dzieła cyberpunkowe i fantasy Organ ludobójczy jest chyba najlepszym z nich. Jest to ponura i szorstka historia pełna akcji, która wygląda jak współczesna wersja niektórych pomysłów widzianych w filmie Akirai dlatego warto go obejrzeć.

POWIĄZANY:

10 klejnotów anime science fiction, które musisz zobaczyć

8. Bańka

12 Best Adventure Anime Movies.webp

Oryginalne wydanie: 10 lutego 2022 r
Czas trwania: 100 minut

O czym to jest: Akcja gry toczy się w mieście Tokio, które zostało zaatakowane przez dziwne bąbelki unoszące się w powietrzu. Pewnego dnia Hibiki, młody śmiałek parkour w bańkach, i Uta, tajemnicza dziewczyna, słyszą dźwięk, który słyszą tylko oni.

Dlaczego warto to obejrzeć: Chociaż jest to bardziej styl niż treść, Bańka to bardzo intrygujące cyberpunkowe dzieło, które wymieniliśmy tutaj, ponieważ chcieliśmy pokazać nieco inną stronę tego gatunku, tj. świat, który nie jest wcale taki ponury, ale wciąż warty odkrycia.

9. Psycho-Pass: film

1677631919 56 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 9 stycznia 2015 r
Czas trwania: 113 minut

O czym to jest: Drony „Sybil System” zostały wyeksportowane przez japoński rząd do niespokojnych krajów w 2116 roku, a system ostatecznie rozprzestrzenił się na cały świat. Związek Azji Południowo-Wschodniej, czasami znany jako SEAUn (wymawiane jako „shian”), postanowił wdrożyć „System Sybil” jako eksperyment.

Metoda przynosi chwilowy spokój i wewnętrzne bezpieczeństwo nadmorskiemu miasteczku Shambala Float. Następnie rząd SEAUn wysłał gang terrorystów do Japonii, gdzie przeniknęli do systemu i rozpoczęli wewnętrzny atak. Cień konkretnego człowieka otacza wypadek. Tsunemori, szef policji, postanawia sprawdzić Shambala Float. Wkrótce zrozumie rzeczywistość sprawiedliwości w tym nowym narodzie.

Dlaczego warto to obejrzeć: Psycho-Pass: film to świetna kontynuacja serii anime, która idealnie pasuje do ponurego cyberpunkowego świata Akiry, mimo że jest nowoczesnym podejściem do historii. Serial trzeba obejrzeć przed filmem, ale warto.

10. Kowboj Bebop: film

1677631920 80 10 najlepszych filmow anime takich jak Akira

Oryginalne wydanie: 1 września 2001 r
Czas trwania: 115 minut

O czym to jest: Wszystko zaczyna się w 2071 roku w kraterze miasta Alba na Marsie wraz z eksplozją cysterny przez terrorystów. Rząd podejrzewa atak bioterrorystyczny i poddaje wiele osób obserwacji medycznej. Ale nie znaleziono śladu wirusa, chociaż ludzie są chorzy. Za schwytanie złoczyńców obiecano ogromną nagrodę.

Dlaczego warto to obejrzeć: Podczas Kowboj Bebop film jest o wiele bardziej dziwaczny niż Akiranie ma absolutnie żadnej cyberpunkowej listy anime bez przynajmniej jednej wzmianki Kowboj Bebopa ponieważ jest to lista o filmach, postanowiliśmy zamknąć listę tym wspaniałym i zabawnym filmem.

  • Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthur S. Poe jest pisarzem mieszkającym w Europie. Posiada stopień doktora. i mówi pięcioma językami. Jego wiedza jest różna, od filmów Alfreda Hitchcocka po Bleacha, ponieważ badał wiele fikcyjnych wszechświatów i autorów. Obecnie skupia się na anime, swojej miłości z dzieciństwa, ze szczególnym uwzględnieniem…

Czy ten post był pomocny?