Skip to content

Thor: Love And Thunder Recenzja: To Ragnaroks

5 de lipiec de 2022
l intro 1657025937

Thor w "Thor: Miłość i grzmot”

OCENA REDAKCJI: 8/10

Plusy
  • Dzika, ekscytująca, lol Thor przygoda
  • Utrzymuje silną atmosferę „Ragnarok”
  • Bale jest najlepszym złoczyńcą Marvela od czasów Thanosa
Cons
  • Nie rozwija zbytnio MCU, jeśli w ogóle

W „Thor: Miłość i grzmot” pojawia się powtarzające się urządzenie narracyjne, w którym Korg (wypowiedziany przez scenarzystę/reżysera/aktora Taika Waititi) opowiada mityczne opowieści o potężnym kosmicznym wikingu na przestrzeni wieków. Oczywiście jest to narracja skalistego, głupkowatego kumpla Thora, w większości z przymrużeniem oka i grana dla śmiechu – ale kiedy tego doświadczasz, trudno nie zastanowić się nad wszystkimi przygodami, które podzielili widzowie filmów MCU z bogiem Asgardu. Widzieliśmy go jako Szekspira i ponury, ciekawski Ziemi i zakochany, z długimi włosami i krótkimi włosami, dołączający do Avengers i Strażników Galaktyki, tracący oko, zredukowany do ciała „Big Lebowskiego”, podskakujący z depresji klinicznej do Waititi – napędzał radość z „Ragnarok”, zdobywając przyjaciół i tracąc innych, tracąc charakterystyczną broń i zdobywając kolejną – wszystko to doprowadziło go do tego, że stał się pierwszą postacią Marvel MCU, która dostała czwarty solowy film.

Prawdopodobnie mogłeś mieć dobre szanse po pierwszym filmie (lub nawet lepiej po „Thor: The Dark World”, wciąż uważanym przez wielu za najgorszą wycieczkę MCU), obstawiając, że Thor Chrisa Hemswortha przetrwa Thora Roberta Downeya Jr. Iron Man, Kapitan Ameryka Chrisa Evansa i inni. Ale w dużej mierze dzięki późnej infuzji osobowości z charakterystycznego stylu Waititi, Thor nigdy nie czuł się bardziej świeży, orzeźwiający i dojrzały z kreatywnymi możliwościami. Chociaż „Love and Thunder” nie jest tak dobry jak „Ragnarok”, wydaje się, że jest kontynuacją tego arcydzieła, a przyszłe pokolenia mogą pamiętać filmy sprzed Waititi jako odwrotność tego, jak postrzegamy inne niż Tim Burton lata 90. Filmy „Batman”: tu i ówdzie zabłąkane iskry, wskazujące na to, co mistrz filmowy zrobił o wiele lepiej.

Z wielkim śmiechem, podnoszącymi adrenalinę scenami akcji i Christianem Bale’em jako najlepszym złoczyńcą filmowym MCU od czasów Thanosa, „Love and Thunder” ładnie łączy się z „Doctor Strange in the Multiverse of Madness” i „Spider-Man: No Way Home”. odzwierciedlać uniwersum Marvela, uwolnione od kajdan opowieści o pochodzeniu, a publiczność wciąż potrzebuje wyjaśnień postaci. Są to pełne, oszałamiające filmy, które nie boją się rzucać na płoty z wielkimi pomysłami. Najgorsze, co możesz powiedzieć o tym? Sceny po napisach są kiepskie.

Chłopiec w kapturze

„Love and Thunder” rozpoczyna się od dogania nas na dużym blond kolesiu, który wrócił z „tata bod do god bod” ciągnąc statki kosmiczne i podnosząc góry. Nowy Asgard stał się pułapką turystyczną, wypełnioną zadokowanymi statkami oceanicznymi i lodziarniami o tematyce Thanosa, a Thor zostaje wprowadzony w szczególnie zabawną przygodę u boku Strażników, robiąc wszystko o sobie, gdy Jean-Claude Van Damme dzieli się między dwoje. nadjeżdżające pojazdy kosmiczne.

Stawiając wyraźny kontrast, spotykamy się z byłą dziewczyną Jane Foster (Natalie Portman), która ma raka w późnym stadium. Odniosła wystarczający sukces, by dotrzeć do punktu, w którym przyłapuje przypadkowych nieznajomych czytających jej książki o podróżach kosmicznych i teoriach tuneli czasoprzestrzennych, ale całkowicie zaprzecza temu, że jej dni są policzone, o czym świadczą krótkie epizody od ponurych przyjaciół Darcy (Kat Dennings ) i Erik Selvig (Stellan Skarsgard). Wiele z tego było na łamach Marvel Comics, ale sposób, w jaki Jane zaczyna wierzyć, że stary młot Thora Mjolnir może być jej zbawieniem, a następnie podróżuje do Nowego Asgardu, jest skrócony i zdezorientowany; niezależnie od tego, fabuła jest nie mniej potężna.

Tymczasem film przybliża nam Gorra the God Butcher (Bale), fascynującego i nieco współczującego złoczyńcę napędzanego śmiercią córki, rezultatem jego nieustępliwej wiary w boga, który chłodno odwraca się do swoich wyznawców. Teraz dzierżąc wszechpotężny, niszczący umysł Necrosword, Gorr jest zdeterminowany, aby podróżować po galaktyce i wyciąć każdego boga, jakiego może znaleźć. W MCU, gdzie złoczyńcy są często nękani przez niejasne motywacje, jego są jasne; Czuje się tak przerażający i nieubłagany jak Anton Chigurh w „Nie ma kraju dla starych ludzi” czy łowca nagród w „Wznoszącej Arizonie”. Bale wstrzykuje mu błyski obłąkanej radości, przypominające jego pracę w „American Psycho”, ale na szczęście Gorr oszczędza nam wylewnych przemówień o niedocenianych zaletach Hueya Lewisa.

Kiedy Thor wraca na Ziemię, szybko staje twarzą w twarz po obu stronach – Gorr rzuca się na niego ze swoim zabójczym mieczem i armią cieni, Jane (teraz de facto sama Thor) dzierżąca Mjolnira i szturmem bagażu relacji. Istnieje wiele świetnych dowcipów o tym, że antropomorficzny Stormbreaker jest zazdrosny o tęsknotę Thora za Mjolnirem (która czasami wydaje się zastępować tęsknotę za Jane) i gdy wyruszają na epicką misję, aby powstrzymać Gorra wraz z Valkyrie (Tessa Thompson) i Korgiem ( oboje dokonują znaczących odkryć na temat swoich romantycznych skłonności), całość filmu zostaje podsycona krzepiącym przesłaniem miłości i akceptacji.

Ale kiedy wyjdziesz z teatru, to, co prawdopodobnie zapamiętasz (i chcesz obejrzeć ponownie, gdy pewnego dnia „Love and Thunder” trafi do domu) to rodzaje ozdobników, które można było zobaczyć tylko w filmie Waititi. Russell Crowe ma coś, co może być epizodem roku jako Zeus (brzmi z jakiegoś powodu tak bardzo jak Mario, że mógł być jednym z miliona lepszych wyborów niż Chris Pratt), bóg nie tyle przejęty Gorrem, co orgiami i robi sztuczki swoim piorunem. Syn Heimdalla (Kieron L. Dyer) zmienił imię na „Axl”, co jest jednym z wielu ukłonów w stronę Guns N’ Roses (i przyczyniającym się do niesamowitej, choć przesadnie przebojowej ścieżki dźwiękowej). Być może jednak najlepszym powtarzającym się żartem – i zdecydowanie najgłupszym – przyznano Thorowi dwie gigantyczne kozy kosmiczne, wystarczająco silne, by pociągnąć rydwan, ale nieustannie wrzeszcząc.

Potężna czwórka

Chris Hemsworth i Jane w "Thor: Miłość i grzmot”

Jak powiedziałby sam Thor, film to świetna przygoda. Istnieje wiele, imponująco zainscenizowanych sekwencji akcji, które nie tylko są fajne, ale znacznie rozwijają drugoplanowe postacie Valkyrie i Gorr; Nawet Sif (Jaimie Alexander) powraca (zbyt krótki), podobnie jak Matt Damon i Luke Hemsworth (i niespodzianka) grając aktorów, którzy wcielają się w rodzeństwo Odinsona. Przez lata Kevin Feige mówił w wywiadach, że Doktor Strange był niezbędnym trybikiem w rozwoju uniwersum Marvela, bramą do magicznych, międzygwiezdnych opowieści, które jeszcze nie zostały opowiedziane – po „Ragnaroku” i „Love and Thunder”, zdajesz sobie sprawę, że Marvel wziął czas i troska, aby właściwie położyć podwaliny pod Strange, Guardians of the Galaxy i inne elementy, które sprawiły, że takie pozaziemskie przygody były zarówno możliwe, jak i pozornie wiarygodne.

To powiedziawszy, „Love and Thunder” cierpi z powodu rozczarowującego braku wpływu na większy MCU. Trudno jest oglądać zagrożenia takie jak Gorr i zastanawiać się w tym momencie, dlaczego Wiecznościowie nie wstawiają się, na przykład, lub Kapitan Marvel – lub, jeśli obserwuje Kang the Conqueror. Nie zbliża się do tego nic bliskiego, sceny post-kredytowe wydają się bardziej zainteresowane następnym filmem Thora niż jakimkolwiek spotkaniem w stylu Avengers, iw tym momencie faza 4 nadal po prostu kręci kołami. Szczerze mówiąc, najważniejszym rozwojem MCU jest to, że brat Jamesa Gunna najwyraźniej się ożenił.

Nie każdy film MCU powinien być jednak obciążony większą wagą wszechświata, szczególnie jeśli jest wystarczająco wolny, aby opowiedzieć samodzielną historię tak zachwycającą jak „Miłość i grzmot”. To film, który przyprawia widza o zawrót głowy z miłości: Thora dla Jane, Gorra dla jego córki, Zeusa dla każdego, kogo tylko może dostać, Valkyrie dla byłych kochanków (i szczególnie zabawny, flirtujący moment z kobietą służącą). , a Korg to samiec z własnego gatunku. Pod koniec filmu przesłanie jest jasne: słuchaj swojego serca, ciesz się miłością innych i kochaj głęboko i mocno, ponieważ nie zawsze będą tutaj. I to jest przesłanie miłości, które zasługuje na gromki aplauz.

Czy ten post był pomocny?