Skip to content

Tajemnica morderstwa 2: Więcej zabójców, wszyscy wypełniacze

31 de marzec de 2023
l intro 1680183775

Nick i Audrey Spitz nad rzeką

OCENA REDAKCJI : 4 / 10

Zalety
  • Komediowa chemia Adama Sandlera i Jennifer Aniston pozostaje zaraźliwa
Cons
  • Tajemnicza fabuła jest słaba, a śmiech blednie w porównaniu z tym, co oferuje „Murder Mystery”

Netflix często odważnie twierdził, że jego oryginalne tytuły biją rekordy oglądalności. Często takie ogłoszenia dotyczą filmów, o których ani ty, ani nikt, kogo znasz, nie słyszał, nie mówiąc już o oglądaniu. Na każdą „Szklaną cebulę”, która dominuje w dyskusji kulturalnej, przypada tuzin filmów, takich jak „Ekstrakcja” czy „Projekt Adam” — projektów, które Netflix twierdzi, że obejrzały miliony, mimo że nigdy nie wydają się wkraczać w ducha czasu. Ale usługa przesyłania strumieniowego wydaje się zdesperowana, by pozycjonować się jako studio zdolne do tworzenia własnych hitów, nawet jeśli oznacza to ignorowanie faktu, że to, czego ludzie oczekują od domowej rozrywki, znacznie różni się od tego, czego szukają na dużym ekranie.

Jednak „Murder Mystery” odniósł prawdziwy sukces na platformie streamingowej. Nic w jego koncepcji ani wykonaniu nie jest szczególnie nowatorskie, ale gwiazdy Adama Sandlera i Jennifer Aniston błyszczą jako kłócące się małżeństwo poruszające się po względnie gatunkowej fabule tajemniczego morderstwa. „Murder Mystery” to dokładnie ten rodzaj niewymagającej rozrywki przeznaczonej na noc na kanapie, która może bawić zarówno młodych, jak i starszych. Ale podczas gdy „Murder Mystery” wyróżnia się swoimi skromnymi celami, „Murder Mystery 2” upada z powodu ogromnego ciężaru oczekiwań: ten film jest zbyt świadomy potrzeby dostarczenia wszystkiego, co ludzie kochają w pierwszym. Zamiast rzucać swoich bohaterów w zupełnie nową zagadkę z zupełnie innym zestawem postaci – oczekiwana formuła kontynuacji dla detektywów od Herkulesa Poirota po Benoit Blanc – „Murder Mystery 2” ma na celu połączenie swojej historii z historią z poprzedniego filmu. Szybko staje się jasne, że pomimo zamiłowania do tego gatunku, ten film uważa się najpierw za komedię, a potem za kryminał. Nie zadowala na żadnym froncie.

Niespodziewanie rozczarowująca kontynuacja niespodziewanego sukcesu

Rozpoczynający się cztery lata po pierwszym filmie film „Murder Mystery 2” natychmiast ujawnia, że ​​mąż i żona, Nick i Audrey Spitz, zrezygnowali z pracy, aby założyć własną agencję detektywistyczną. Niestety, wyrobili sobie markę tylko dzięki niesławnej niekompetencji — nawet ich wizytówki wyglądają, jakby reklamowali gabinet dentystyczny, a nie agencję detektywistyczną. Nieoczekiwanie pojawia się inspiracja, gdy zostają zaproszeni z powrotem do Francji na ślub powracającego bohatera Maharajah (Adeel Akhtar). Ale sprawy się komplikują, gdy pan młody zostaje porwany. Nick i Audrey podejmują się rozwiązania tej nowej sprawy.

Główny powód, dla którego warto obejrzeć „Murder Mystery 2” jest również głównym powodem, dla którego warto obejrzeć „Murder Mystery”: łatwa komediowa chemia Aniston i Sandlera. Został dopracowany w trakcie głównych pojazdów, takich jak „Just Go With It”, ale właściwie rozwija się tylko w ramach tej serii. Niezależnie od tego, jak bardzo pomysłowe mogą być te filmy, obaj aktorzy są wystarczająco wykwalifikowani, aby wiedzieć, że wydobycie śmiechu w całości z codziennych nieszczęść małżeńskich ich bohaterów jest właściwym podejściem. Ich kłótnie są tym zabawniejsze, że są zestawione ze sprawą seryjnego mordercy, w której wciąż piętrzą się ciała. Ale podczas gdy oryginalny „Murder Mystery” często wydaje się być napędzany przez gwiazdy, które mają swobodę w wymyślaniu scenariusza, „Murder Mystery 2” jest znacznie bardziej obciążony narracją. W poprzednim filmie Sandler i Aniston są w stanie zmienić Nicka i Audrey w bardzo wiarygodne małżeństwo. W tym drugim są one przesłonięte przez znacznie mniej interesującą dynamikę fabuły.

Celuje lepiej, spada mocniej

Nick i Audrey Spitz we wraku

Pomimo tego, że jest to film fabularny, „Murder Mystery 2” bardziej przypomina ofiarę klątwy kontynuacji komedii niż rzeczywiste dzieło, no cóż, tajemnicy morderstwa. Rozważ to: kontynuacje komedii rozwijają się, gdy tylko jest to możliwe, przywracając ulubione postacie fanów. W „Murder Mystery 2” postać z poprzedniego filmu zostaje porwana. Wnosi to atmosferę przewidywalności do miksu, który chroni wszelkie poczucie intrygi. Oczywiście jest to problem tylko wtedy, gdy przychodzisz do „Murder Mystery 2”, spodziewając się czegoś godnego Agathy Christie, a jeśli to ty, prawdopodobnie byłbyś rozczarowany, nawet gdyby sprostał mocom pierwszego filmu. Ale to nie koniec wad filmu.

Inną poważną słabością filmu jest standardowa kontynuacja, która wymaga powiększenia. Tym razem scenografia jest bardziej destrukcyjna, zawiera bardziej znajome twarze (cześć, Mark Strong i Mélanie Laurent!) Trzeci akt, którego akcja toczy się w najsłynniejszym francuskim zabytku, jest najbardziej spójny w historii filmu z punktu widzenia opowiadania historii, ale w mniejszym stopniu opiera się na komediowej chemii, która sprawia, że ​​filmy te są warte obejrzenia. Podczas gdy pierwszy „Murder Mystery” wydaje się być scenariuszem ożywionym talentami improwizacji jego dwóch gwiazd, „Murder Mystery 2” często wydaje się być tym samym scenariuszem bez żartów już dodanych do miksu. Rezultat jest bardzo lekko zabawny, ale nie na tyle, aby odwrócić uwagę od zwykłej znajomości tajemnicy.

Gdyby nie ciężar poprzedniego filmu, „Murder Mystery 2” prawdopodobnie wydawałby się równie odświeżający jak jego poprzednik. Ale mając już doświadczenie, jak Sandler i Aniston riffują sobie drogę przez bardziej fascynującą opowieść z tego gatunku, nie możesz nie czuć rozczarowania. Tam, gdzie pierwszy film ma zaskakującą ilość charakteru, wydaje się, że jest to połączone przez algorytm, wyłącznie po to, by zadowolić uznanych fanów. Może ponownie pobić rekordy transmisji strumieniowej dla Netflix, ale wątpię, by ktokolwiek później o tym mówił.

Czy ten post był pomocny?