Skip to content

Recenzja Zbrodni Przyszłości: Wewnętrzne konkursy piękności

4 de czerwiec de 2022
l intro 1654266858
OCENA REDAKCJI: 9/10

Plusy

  • Piękne, przerażające wizualizacje.
  • Świetne występy z głównej obsady.
  • Poczucie nieziemskiego tempa, które jest czystym Cronenbergiem.

Cons

  • Niektóre z podstawowych pomysłów można było zbadać nieco bardziej dogłębnie.

Minęło ponad 20 lat, odkąd David Cronenberg po raz ostatni powrócił do królestwa horrorów. Filmy, które nakręcił podczas tej dwuletniej suszy, w tym „Wschodnie Obietnice” i „Historia przemocy”, z pewnością zawierają przerażające elementy, ale ślad, jaki Cronenberg pozostawił tak nieusuwalny w tym gatunku w latach 70., 80. i 90., był brakujące w latach 2000 i 2010.

Mimo to długoletni fani mistrza horroru ciała mieli nadzieję, że zostało mu coś do powiedzenia w królestwie, na którym zbudował swoje imię, jakieś wielkie oświadczenie, które pewnego dnia zostanie uwolnione. W końcu doczekaliśmy się „Zbrodni przyszłości”, horroru science fiction opadającego w ciemność, który jest mocno zakorzeniony w całej kinowej historii Cronenberga, a także w troskach, jakie filmowiec wniósł do swojej pracy w XXI wieku. Bogaty w niezapomniane obrazy i napędzany przez fenomenalną obsadę, która doskonale pasuje do niezachwianego stylu Cronenberga, jest to film, który wydaje się nie tylko powrotem do formy, ale kulminacją 20 lat oczekiwania na odpowiedni czas na nakręcenie nowego horroru film.

Chirurgia to nowa płeć

W rozpadającej się przyszłości, w której receptory bólu stępiły się, a infekcje praktycznie zniknęły, Saul (Viggo Mortensen) i jego partnerka Caprice (Lea Seydoux) zarabiają na życie na rosnącej scenie artystycznej obejmującej modyfikacje ciała i publiczne operacje. Specjalnością Saula jest wydobywanie z jego ciała organów, które produkuje bez widocznej funkcji, kultywując je, dopóki Caprice nie będzie mógł publicznie ich wyciąć przed publicznością. Dla Saula jest to ważne stwierdzenie o zmieniającym się stanie samej ludzkości, próbie kontrolowania jakiejś genetycznej, buntowniczej smugi we własnym ciele.

Ale dla innych ludzi w tej mrocznej przyszłości to coś zupełnie innego. Dzięki starciom z członkami nowo utworzonego Rejestru Organów Ludzkich, w tym potulnym, ale zafascynowanym Timlinem (Kristen Stewart) oraz spotkaniu z rozpaczającym ojcem (Scott Speedman) z własnymi problemami ewolucyjnymi, Saul zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest częścią czegoś większego, czegoś poza wydajnością.

Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że Cronenberg wybrał teraz nakręcenie horroru cielesnego, w którym główną koncepcją są ludzie otwierający się na świat w celu przedstawienia. W dobie mediów społecznościowych, konfesyjnego YouTube’a i celebrytów, którzy robią marki z własnych osobistych zmagań, oglądanie, jak jeden z naszych najlepszych autorów gatunku tworzy świat, w którym istnieją specjalistyczne produkty wellness specjalnie dla stylu życia Saula, jest zarówno ekscytujące, jak i fascynujące. i w którym osoba może stać się celebrytą po prostu otwierając szczeliny na twarzach lub odważając się rozciąć brzuch w widoku publicznym. Jego tematyczna waga i podobieństwa do takich rzeczy jak fandom, związki paraspołeczne i przekonanie internetu, że każdy ma być rodzajem otwartej księgi, jest oczywiste ze scen początkowych.

Ale Cronenberg nigdy nie był filmowcem, który wykorzystuje swoje partykularne zainteresowania jako tępy instrument do narysowania relacji jeden do jednego z rzeczywistym światem i podkreślenia, że ​​odsuwa „Zbrodnie przyszłości” dalej od naszej rzeczywistości niż nawet nauka -fi zgryźliwość „Muchy” czy operowe wyżyny „Umarłych dzwonków”. Świat jest rozpoznawalny, tak, ale poprawki Cronenberga w infrastrukturze, którą rozpoznajemy, tworzą grungy, inspirowany noirem równoległy wszechświat bez smartfonów, gdzie techno-organika zastąpiła elegancki minimalizm naszych urządzeń, być może dlatego, że ten świat używał ich wszystkich do były śmieciami. Zdjęcia mają chorą jakość, pełne pożółkłego światła i drapowanych ubrań. Zwłaszcza Saul wygląda niemal szkieletowo pod powiewającą czarną tuniką, którą zawsze nosi, tworząc portret mężczyzny marnującego się w świecie, który może mu już nie służyć. To właśnie w tej estetyce Cronenberg i jego bohaterowie wychodzą poza teatralność, w coś głębszego i mroczniejszego.

Wewnętrzne piękno

Saul i Kaprys leżą razem

Im mniej mówi się o tym, dokąd zmierza „Zbrodnie przyszłości”, z eksploracją chirurgii jako środka wyrazu, spowiedzi, a nawet erotycznej satysfakcji, tym lepiej, ponieważ pójście na oślep wzmocni niemal senne tempo, które napędza film. Warto jednak powiedzieć, że scenariusz Cronenberga jest szczególnie chętny do zbadania, jak taki ruch i zmiany w ludzkiej biologii, które się z nim wiążą, robią z większą świadomością publiczną. Jak w przypadku każdej wielkiej zmiany społecznej, podział na pewno wybuchnie, frakcje będą musiały się uformować, a jednostki będą walczyć same w sobie, szukając sensu i połączenia w odniesieniu do szerszego świata.

To tam film jest najciekawszy, zwłaszcza w świetle występów. Mortensen gra Saula jako człowieka nieustannie toczącego cichą wojnę z własnym ciałem, jęczącego i kaszlącego, poruszającego się i mówiącego, badającego granice własnej fizyczności, a jednocześnie opierającego się etykietom, które szerszy świat chciałby mu narzucić. Seydoux działa jak świetna bariera dla tej energii, eleganckiej, zmysłowej i mniej cynicznej w stosunku do świata, światła cienia Mortensena zarówno wizualnie, jak i narracyjnie. Jest też Stewart, która podczas swoich scen absolutnie rozrywa ekran nerwową energią. Zasługuje na to, by stać się stałym bywalcem Cronenberga, ponieważ jest wyraźnie o wiele więcej, co chciałaby powiedzieć w ramach jego estetyki.

Jak każdy film Cronenberga, „Zbrodnie przyszłości” są przeznaczone do podzielenia widzów, przy czym jednych odstręcza sama tematyka, a innych trzyma się na dystans dzięki wyjątkowemu wyczuciu tempa i tonu. Ale dla tych z nas, którzy zawsze klikali estetykę Cronenberga, wydaje się, że to oszałamiający powrót do horroru dla jednego z wielkich innowatorów gatunku i jednego z filmów gatunkowych, które trzeba zobaczyć w tym roku.

„Zbrodnie przyszłości” wejdą do kin 3 czerwca.

Czy ten post był pomocny?