Skip to content

Recenzja Wieloryba: Rozczarowujący dramat, Brendan Fraser Bez winy

18 de wrzesień de 2022
l intro 1663453155

Fraser wygląda na smutnego

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Mocne występy Brendana Frasera i Hong Chau
  • Mocna obsada zespołu
Cons
  • Nierówne pismo
  • Nadmierne wybory reżyserskie

Gdybyś mógł stłumić uczucie czystej nienawiści do samego siebie, prawdopodobnie wyglądałoby to jak „Wieloryb”. Zapowiadany jako epicki powrót Brendana Frasera do Hollywood (na chwilę pomijając kilka innych głośnych ról, które przejął w ciągu ostatnich kilku lat), trudno nie kibicować mu, ponieważ wkłada wszystko, co ma, w rolę Charliego, człowieka, którego ból doprowadziła go do osiągnięcia wagi niezgodnej z życiem. Ale chociaż „Wieloryb” Darrena Aronofsky’ego od czasu do czasu dotyka głębi, wydaje się, że jest zbyt skoncentrowany na nędzy Charliego, by stworzyć w pełni rozwiniętą narrację.

Charlie waży 600 funtów, jego życie zbliża się do końca, a jego świat nigdy nie był mniejszy. Pracuje jako instruktor pisania, prowadząc zajęcia za pośrednictwem Zooma, gdzie zawsze ma dogodne wymówki, by wyłączyć aparat. Każdego dnia spędza w swoim mieszkaniu, podróżując z kanapy przez kuchnię do łóżka za pomocą chodzika. Jego jedynym towarzystwem jest Liz (Hong Chau), pielęgniarka, która codziennie przychodzi, aby przynieść mu jedzenie, sprawdzić jego funkcje życiowe i zapewnić jakże potrzebną ludzką interakcję.

Próbują ignorować jego pogarszający się stan zdrowia, ale staje się dla nich jasne, że cierpi na zastoinową niewydolność serca i że zostało mu bardzo mało czasu. Mając to na uwadze, stawia sobie za cel naprawienie wielkiego zła swojego życia: zerwanej relacji między nim a jego nastoletnią córką Ellie (Sadie Sink), która pojawia się na jego progu, jakby przez opatrzność po zawieszeniu w szkole.

Przez cały film, który był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, uderzają nas jego ograniczenia. Obezwładniają go, gdy walczy nie tylko o to, by wstać bez pomocy, ale także o wykonanie wspaniałych gestów, których tak desperacko pragnie, aby nadać swojemu życiu sens. Ledwo może chodzić, więc jego wysiłki są ograniczone. Chce znowu zobaczyć córkę. Nie może naprawić ich związku — to za duże — ale może zasiać ziarno, które zachęci ją do zobaczenia siebie w taki sposób, w jaki on ją widzi.

Arcydzieło Brendana Frasera

„Wieloryb” to jeden z tych filmów, które naprawdę nie zadziałałyby bez głównej roli. Jako Charlie, Brendan Fraser jest tak otwarty, wrażliwy i uczciwy, wnosząc powagę i nieubłaganie życzliwe zachowanie, które zdefiniowało całą jego karierę. Film krytykuje niektóre z jego najgorszych ekscesów – jest sekwencja objadania się, która pokazuje, jak bardzo zrezygnował z życia – ale jest też empatyczny w sposób, który bardzo rzadko zawiera pogardę tak często sugerowaną przez litość. Widzimy go jako człowieka, który zawsze był większy, ale w obliczu żalu i żalu jego waga wymyka się spod kontroli.

Postać Frasera to człowiek, którego cechuje wstręt do samego siebie — nieustannie przeprasza za samo istnienie. Jest potężnie obecny na ekranie, ale ciągle robi się mały — ukrywa się przed dostawcą pizzy, niemal rytualnie mówiąc „przepraszam” Liz, błagając córkę, by spędziła z nim jeszcze kilka minut, zanim wyjdzie z sali. Pokój. Mimo to Fraser znajduje chwile, aby nadać postępowaniu bardzo potrzebną lekkość. Kiedy Liz udaje się zdobyć dla niego wózek inwalidzki w dużych rozmiarach, spędza minutę z dziecinną radością pędząc po swoim salonie.

Mniej niż suma jego części

Obsada Wieloryba w Wenecji

Choć Brendan Fraser jest świetny w tej roli i ile w to wkłada, jest coś w „Wielorybie”, co nie do końca działa. Nie ma nic złego w występach per se – daleko od tego. Szczególnie Hong Chau jest transcendentny, pełen miłości, empatii i wściekłości. Jeśli Fraser jest w rozmowach z Oscarem, Chau, jako jego najlepszy przyjaciel i jedyna osoba, która rozumie jego ból, zasługuje na to, by być tuż obok niego.

Ich młodsze kostiumy radzą sobie gorzej. Trudno zarzucić Sadie Sink, która odgrywa rolę, w której niewiele ma do roboty poza wściekłością, a Ty Simpkins jako młoda misjonarka doskonale nadaje się jako prawdziwie wierząca rozczarowana kościołem. Ale wydaje się, że jest coś nie do końca ukształtowanego w każdym z nich, jeśli chodzi o ich charakterystykę lub łuki narracyjne. „Wieloryb” nie w pełni angażuje się w traumę Ellie ani skomplikowany związek Thomasa z fundamentalizmem. Postanawia skupić całą swoją uwagę na Charliem, co jest w porządku, ale sprawia, że ​​części trzeciego aktu wydają się niesatysfakcjonujące z perspektywy narracyjnej. Ellie w szczególności brakuje niuansów – atakuje każdego, kto się do niej zbliży, ale bez odcieni szarości, które sprawiają, że jej postać jest mniej niż męcząca.

Być może jeszcze gorsza jest skłonność Aronofsky’ego do tworzenia frustrująco przepracowanych wizualizacji. W dramatycznym momencie jego impulsem jest przesadzenie, a nie powściągliwość, biorąc coś, co może być naprawdę poruszające i nadając temu rozpraszające poczucie błazeńskiej sztuczności. Film wydaje się mieć obsesję na punkcie grubego garnituru, który wspomaga występ Frasera, zdeterminowanego, aby przetestować go po ogromnych kosztach jego stworzenia. Ale Charlie to znacznie więcej niż jego waga, co potwierdza scenariusz, ale niekoniecznie reżyseria Aronofsky’ego.

„Wieloryb” żyje i umiera dzięki sile głównej roli Brendana Frasera, a niewielu aktorów zasługuje na odrodzenie kariery tak samo jak on. Szkoda tylko, że nie ma tu nic więcej poza funkcją przerabiania gwiazd. „Wieloryb” robi wszystko, co w jego mocy, a elementy filmu świetnie sprawdzają się w odosobnieniu. Ale jak angielski esej napisany prawie w całości na gorącym powietrzu, nie jest tak znaczący, jak się wydaje.

Czy ten post był pomocny?