Skip to content

Recenzja Trzynastu żyć: pod wodą i poza jej głębią

30 de lipiec de 2022
l intro 1659100318

Colin Farrell z otwartymi ustami

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Urzekający dramat z prawdziwego życia
  • Potężne występy Farrella i Mortensona
  • Przerażające podwodne sekwencje
Cons
  • Niedorozwinięte postacie tajskie
  • Niektóre emocjonalne chwile nie lądują
  • Chłopcy są całkowicie odsunięci na bok

Pozbądźmy się tego na samym szczycie: „Trzynaście żyć” jest filmem odpornym na idiotę z reżyserskiego punktu widzenia. Nie ma mowy, by okazało się to mniej niż przekonujące, biorąc pod uwagę, że opiera się na niewiarygodnie dramatycznej historii ratowania z prawdziwego życia, która przez kilka tygodni trzymała cały świat w niewoli w obliczu medialnego krajobrazu, w którym wiadomości zwykle kończą się po dniu lub dwóch.

I szczerze mówiąc, „Trzynaście żyć” zapewnia wierną adaptację wydarzeń, ożywiając wszystkie prawdziwe decyzje, które ostatecznie zadecydowały o różnicy między oszałamiającym sukcesem a rozdzierającą serce tragedią. Zawodzi jednak brak wyobraźni — reżyser Ron Howard wydaje się nie być zainteresowany opowiedzeniem tej historii z jakiejkolwiek innej perspektywy niż ratownicy jaskiniowi, którzy przylecieli z Wielkiej Brytanii i Australii. Efektem końcowym jest film, który przykuwa uwagę widzów, ale w momentach, w których powinien być urzekający, spada dziwnie płasko i niesatysfakcjonująco.

Zagubiony w jaskiniach

„Trzynaście żyć” zaczyna się niepomyślnie: grupa młodych tajskich piłkarzy postanawia pojechać na rowerach do jaskiń na obrzeżach ich miasta przed przyjęciem urodzinowym. Jaskinie są miejscem turystycznym, łatwym do bezpiecznego zwiedzania dla dzieci, o ile nie jest pora monsunowa, kiedy zalewają i stają się nieprzejezdne. Prawdopodobnie wszyscy byli tam już dziesiątki razy bez incydentów. Ale tym razem jest inaczej: deszcze przychodzą wcześniej niż zwykle, a chłopcy i ich trener piłki nożnej są uwięzieni w jaskini.

Rozpoczyna się akcja ratunkowa, obejmująca nie tylko naród Tajlandii, ale cały świat. Tajscy żołnierze marynarki wojennej SEALs są na pokładzie, ale po prostu nie trenowali do nurkowania, jakiego wymaga ta jaskinia, i nie są w stanie znaleźć chłopców. Dopiero gdy dwóch hobbystów nurków jaskiniowych, John Valanthon (Colin Farrell) i Rick Stanton (Viggo Mortenson), przylatuje z Anglii, aby zaoferować swoje umiejętności, że robią jakiekolwiek postępy. Ale nawet jeśli uda im się znaleźć chłopców w labiryntowej jaskini, pojawia się zupełnie nowy problem: jak bezpiecznie ich wydostać.

Ciężko oddychać

Nurkowanie Farrella

Największą siłą „Trzynastu żyć” są w dużej mierze podwodne sekwencje. Sposób, w jaki został sfilmowany, naprawdę pokazuje, jak przytłaczające i klaustrofobiczne jest to doświadczenie, głęboko pod wodą bez światła i ciągłymi wyzwaniami orientacji i zarządzania powietrzem, nie mówiąc już o samej sile prądu, który działa przeciwko nim. Oglądanie ich w niektórych z bardziej niebezpiecznych fragmentów sprawia, że ​​czujesz się tak, jakbyś nie mógł całkowicie oddychać. Farrell i Mortenson są niezwykle skuteczni w swoich rolach, spokojnie i pragmatycznie próbując potwierdzić swoją wiedzę w napiętym, pełnym niepokoju środowisku.

Ale głównym problemem jest to, jak mocno „Trzynaście żyć” jest zdominowane przez ich specyficzną perspektywę. Tak, oni są ratownikami, więc ma sens, że zajmują znaczącą rolę w filmie, ale jest coś, co nie wydaje się słuszne w tym, jak bardzo opiera się na ich punkcie widzenia, kosztem praktycznie każdego Tajskiego postać. W pewnym sensie wytrąca to film z równowagi i sprawia, że ​​niektóre z bardziej emocjonalnych momentów tracą równowagę. Powinniśmy zobaczyć więcej od rodziców chłopców uwięzionych w jaskini, Navy SEALs, a nawet samych chłopców, którzy są traktowani prawie jak zwykłe statki w tej bardzo dramatycznej historii.

A najbardziej frustrującą częścią tego wszystkiego jest to, że wiemy, że Ron Howard wie, jak opowiedzieć historię ratunku z wielu perspektyw, rozwijając napięcie, pokazując trudną sytuację nie tylko osób znajdujących się w niebezpieczeństwie, ale także ludzi desperacko próbujących ich uratować. Zrobił to już wcześniej, niesamowicie skutecznie, w „Apollo 13.” Ale tutaj wydaje się, że nie wie, jak wykorzystać człowieczeństwo kogokolwiek poza zespołem angielskich i australijskich nurków ratowniczych. I to jest prawdziwy problem. Poza kilkoma scenami, w których bardziej występuje matka najmłodszego chłopca, grana przez Pattrakorna Tungsupakula, postacie wydają się w dużej mierze zamienne. Na pewnym poziomie prawdopodobnie trudno jest zarządzać takim utworem z tak wieloma ruchomymi częściami, ale wydaje się nieprzysługą, aby zminimalizować rolę tajskich postaci w ich własnej narracji.

Dobrze, ale ratunek jest lepszy

Przyjaciele i rodzina czekają na wieści

Film działa tak, jak jest — Farrell i Mortenson oraz Joel Edgerton, który gra innego nurka, są znakomici. Czujemy niebezpieczeństwo i bezradność, gdy wszyscy ścigają się z czasem i nadchodzącą porą monsunową, aby chwycić się brzytwy, aby uratować chłopców. Wydaje się, że wszyscy o tym wiedzą, jak bardzo daleko jest do tego – nikt tak naprawdę nie spodziewa się, że uratuje wszystkich chłopców i to właśnie sprawia, że ​​ta historia jest tak poruszająca. Ale wciąż istnieje poczucie, o ile lepiej byłoby, gdyby Howard był skłonny objąć inne postacie w ramach większej narracji.

Trzynaście żyć, do których tytułowe odniesienia mogą być równie dobrze workami z mąką, ponieważ cały film dba o ich rozwój. Najmłodszy, Chai, jest łatwy do zidentyfikowania, ale pozostałe mają tak niewiele cech definiujących, że są one zasadniczo zamienne. Efektem końcowym jest film, który trafia we wszystkie właściwe rytmy prawdziwej historii ratowniczej, ale brakuje mu serca, co sprawia, że ​​trudno go polecić w porównaniu z dużo bardziej efektywnym dokumentalnym odpowiednikiem „The Rescue”. Może nie ma prestiżowej hollywoodzkiej obsady ani ogromnego budżetu, ale jakoś udaje mu się uchwycić więcej dramatu i człowieczeństwa tej niesamowitej historii.

„Trzynaście żyć” zadebiutuje w wybranych kinach w piątek, 29 lipca, a następnie będzie transmitowane na Amazon Prime Video w piątek, 5 sierpnia.

Czy ten post był pomocny?