Skip to content

Recenzja Toronto: „Szklana cebula: tajemnica” Riana Johnsona

11 de wrzesień de 2022
daniel craig glass onion a knives out mystery

Aż trudno uwierzyć, że to, co zaczęło się jako bezczynna myśl – kontynuacja przygód detektywa Benoita Blanca, „największego detektywa na świecie” – zaowocowało nie tylko nieuniknionym zastępcą franczyzy, ale jednym z najbardziej ekscytujących, zabawnych i wręcz przyjemnych filmów w historii. rok. Sprytnie obsadzony, może pochwalić się jednym z najwspanialszych scenariuszy roku, nie tylko pod względem wykwintnych, głośnych śmiechu dialogów i satyrycznych wrzasków w popkulturze, ale także w drobiazgowym, meta-fabule tradycyjnego kryminału, który utrzymuje umysł tykanie od początku do końca. Co niezwykłe, jak na ostatnią prezentację Netflix, nie marnuje się ani minuty, i nie jest zaskoczeniem, że premiera świąteczna jest planowana dla inteligentnego miłośnika tłumów, który trafia w dziesiątkę z każdym uderzeniem.

Festiwal Filmowy w Toronto: Pełna relacja o ostatecznym terminie

Reżyser Rian Johnson był dość otwarty na temat oryginału Noże na zewnątrz wpływy, a bezpośrednie założenie tej kontynuacji – grupa przyjaciół zostaje wezwana na odległą grecką wyspę przez starego znajomego – sugeruje hołd złożony thrillerowi kryminalnemu z 1973 roku Ostatni z Sheilanieprawdopodobny i nieco psychodeliczny pomysł scenarzystów Stephena Sondheima i Anthony’ego Perkinsa. Szklana Cebulajednak po prostu drażni się z tym odniesieniem; po wypłynięciu staje się własną bestią, nadając szalone tempo kinetyczne, które nigdy nie ustępuje. To jest Aliens of the Knives Out uniwersum, wykładnicza iteracja wspaniałej koncepcji, która do tej pory zna na wylot swojego głównego bohatera i myśli z rozmachem, jeśli chodzi o znalezienie wyzwania mózgowego, które jest jego godne.

Tutaj gospodarzem jest Miles Bron (Edward Norton), miliarder, właściciel firmy Alpha, a przyjaciele, którzy zbierają się, by popłynąć na jego wyspę, stanowią zupełnie inną grupę. Jest Claire Debella (Kathryn Hahn), polityk, która jest niezależną kandydatką po tym, jak straciła zwolenników Demokratów; Lionel Toussaint (Leslie Odom Jr), uznany naukowiec; Birdie Jay (Kate Hudson), była modelka z własną linią ubrań; oraz Duke (Dave Bautista), youtuber zajmujący się prawami mężczyzn, który przybywa ze swoją dziewczyną Whiskey (Madelyn Cline). Czekając w porcie, wszyscy są zaskoczeni, gdy detektyw celebryta Blanc (Daniel Craig) pokazuje swoją zamaskowaną twarz – data to 13 maja 2020 r., szczyt blokady – ale są bardziej zszokowani widząc Andi Brown (Janelle Monáe), Bron’s były partner biznesowy, z którym po gorzkiej sprawie sądowej nie ma nic prócz złej krwi.

Festiwal Filmowy w Toronto 2022 Galeria zdjęć

Po wysłaniu wyrafinowanych pudełek z puzzlami (najwyraźniej zaprojektowanych przez ucznia Ricky’ego Jaya), Bron wita swoich gości, gdy przybywają na brzeg. Rzeźby Banksy’ego czekają na nich na piasku, a Bron leniwie brzdąka „Let It Be” na gitarze, na której, jak twierdzi, napisał to McCartney (uwaga: obejrzyj film, zanim napiszesz, aby to skomentować). Co 60 minut słyszymy „hourly dong”, napisane specjalnie dla Brona przez Philipa Glassa, a prawie wszystko w jego śmiesznej kryjówce jest skomercjalizowane i utowarowiane: „To gówno z bogatymi ludźmi jest dziwne”, jak komentuje jedna z postaci.

Bron zebrał tych pozornie ludzi na weekendową grę w tajemnicę morderstwa, podczas której będą badać jego morderstwo. Ale skoro wszyscy goście mają dobry powód, by zobaczyć go martwego (wszyscy są, jak ujawnia Andi, uzależnieni od „złotych cycków” Brona), czy gra zostanie rozegrana naprawdę? Gra w zgadywanie zaczyna się teraz, a zwroty akcji, które następują, sprawiają, że Glass Onion jest prawie niemożliwy do sprawdzenia bez spoilerów, nieustannej rekalibracji – na przykład Johnson ukłonił się w stronę Vertigo z niewiarygodnie satysfakcjonującym efektem – ale co najważniejsze, nigdy nie wybiega zbyt daleko w przyszłość. publiczność.

Kluczem do tego jest wzmocnione poczucie humoru, które pozwala Blancowi rozkwitnąć w sposób, na który poprzednie Knives Out nie pozwoliły: teraz postać jest ugruntowana, Craig ma z nim nieprzyzwoitą ilość zabawy, popychając karykaturę Południa do granic możliwości a następnie eksplodować w ciągu pierwszych 40 minut w spektakularnym, złym stanie. Idąc za jego przykładem, wszystkie postacie mogą się posyłać — nie tylko bezmyślna Birdie, była gwiazda z okładki Twarz i Twitterer tak lekkomyślny, że jej asystentka musi ukryć telefon. Duke, ze swoimi krótkimi spodenkami w kaburze na broń, jest cudownie i równie odważnym przykładem autoironii, a także Nortonem, który osiągnął sukces w karierze — gdzie dokładnie ten fantastyczny aktor był ostatnio? — to tylko wisienka na torcie.

Pozostawia to dwa osobliwości: Craig, teraz wolny od Bonda, w końcu przybił komedię, ujawniając wcześniej niewykorzystane głębie (scena, w której martwy Blanc chowa się za i między pośladkami posągu z brązu, jest mini-arcydziełem niemej komedii). Ale nagroda Ana de Armas za drugą iterację Wyjęte noże idzie do po prostu fantastycznej Monáe, która daje jeden z najlepszych i najbardziej intuicyjnie perfekcyjnych występów 2022 roku. Wybuchowy finał może być trochę niechlujny, ale Szklana Cebula nie jest w tym osamotniony, dołączając do zdobywcy Złotej Palmy Rubena Östlunda Trójkąt Smutku jako zaraźliwie radosne igraszki, które wypaczają samozadowoloną pompę i dosłowną głupotę świata, który naprawdę oszalał.

Czy ten post był pomocny?